MANDALA

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Nowa wersja strony
Pozostań na stronie
Ośrodek Leczenia Uzależnień

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

  +48 603 961 396

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Odwyk ile trwa? Leczenie w ośrodku odwykowym

Kiedy myślimy o ośrodku odwykowym najczęściej pojawiają nam się w głowie obrazy znane z polskich filmów lat 80 i 90, które przedstawiają takie placówki (najczęściej reprezentują MONAR) jako pełne cierpienia i bólu, wyglądające jak szpitale z fatalnymi warunkami socjalnymi oraz całym przekrojem społeczności uzależnionej głównie od narkotyków. Być może dlatego w naszym społeczeństwie takie ośrodki mają raczej pejoratywny wydźwięk i kojarzą się raczej źle. Jednak od czasu przemian ustrojowych minęło wiele czasu dlatego i tutaj doszła w końcu cywilizacja. Oczywiście nie wszędzie bo nadal w kilku miejscach kraju znajdziemy jeszcze archaiczne ośrodki jednak i takie powoli odchodzą w niebyt.


Dowiedz się jak działa ośrodek odwykowy Mandala – zapisz się na terapię w naszej prywatnej placówce.


Ośrodek odwykowy – wyobrażenia a rzeczywistość

Czym zatem jest ośrodek leczenia uzależnień? Nazwanie tego budynkiem to za mało bo bardziej niż miejsce liczy się tu funkcja jaką spełnia. Rynek takich placówek powoli zaczynają przejmować właściciele prywatni co z pewnością przyczynia się do polepszenia ogólnych warunków panujących w takich miejscach. Zasadniczą funkcją jaką spełnia jest niesienie pomocy ludziom uzależnionym. I tutaj ważna uwaga. Ośrodek taki najczęściej nie ogranicza się jedynie do leczenia narkomanii chociaż nie da się ukryć że narkotyki stanowią wciąż jeden z głównych powodów zgłaszania się po pomoc właśnie tutaj. Jednak obecnie ośrodek odwykowy to kompleksowa placówka, która może nam pomóc uwolnić się od:

  • alkoholizmu;
  • uzależnienia od narkotyków;
  • dopalaczy;
  • hazardu;
  • uzależnienia od gier.

To tylko niektóre z uzależnień leczonych z sukcesem w takich miejscach. Jak widzimy sporo się pozmieniało. Ośrodki idą także z duchem czasu i wprowadzają nowe usługi, które SA odpowiedzią na coraz łatwiej uzależniające się od coraz większej ilości rzeczy społeczeństwo.

Jak wygląda taki ośrodek?

Takich placówek w Polsce jest kilkadziesiąt dlatego nie można opisać ogólnych warunków panujących w takich miejscach. Faktem jest natomiast to, że coraz częściej są to osobne budynki lokalizowane w spokojnych miejscach z bliskim dostępem do natury, która w przypadku osób uzależnionych odgrywa bardzo duże znaczenie terapeutyczne. Często są to niemal luksusowe wille, które nie tylko oferują osobny pokój ale także bardzo duża ilość rozrywek. W zależności od standardu w poszczególnych pokojach kogą znaleźć się osobne łazienki, telewizor czy pokój wypoczynkowy.

Odwyk drogą do sukcesu życiowego

Pacjenci z reguły zapewnione mają pełne wsparcie: od wszystkich posiłków poprzez zabiegi lecznicze a na organizowaniu czasu wolnego kończąc. Jednak dobre warunki mieszkaniowe to tylko dobre podłoże pod cały żmudny proces leczniczy, który w największym stopniu decyduje o powodzeniu kuracji.

Leczenie w ośrodku odwykowym

Podstawową formą leczenia jest tu psychoterapia zorientowana na konkretne uzależnienie. To jaki będzie miała ona wymiar czyli czy będzie to psychoterapia indywidualna czy grupowa czy może oby dwie naraz decyduje specjalista od leczenia uzależnień.

Także wymiar godzinowy może być różny w zależności od stopnia uzależnienia. Zazwyczaj sesje odbywają się jednak codziennie aby wzmocnić efekt abstynencji i nauczyć pacjenta radzić sobie z rzeczywistością na trzeźwo. Do podstawowych narzędzi terapeutycznych dołącza najczęściej cały arsenał działań wspomagających. Zalicza się do nich najczęściej ćwiczenia relaksacyjne, muzykoterapię czy długie spacery na świeżym powietrzu.

Wszystko to służyć ma łagodnemu przejściu pomiędzy życiem z czynnikiem od którego pacjent jest uzależniony do życia bez tego bodźca. I trzeba powiedzieć, że w komfortowych warunkach przy udziale specjalistów od uzależnień udaje się pokonać wiele nałogów. Ośrodek odwykowy jednak nie może pomóc jeśli pacjent nie chce współpracować i nie ma motywacji do pozbycia się nałogu – do leczenia nie można bowiem zmuszać a efekty takiego leczenia nie będą satysfakcjonujące. Dlatego ludzie przebywający w ośrodkach odwykowych to ludzie mocno zdeterminowany oraz ci którzy osiągnęli już tak zwane „dno” i teraz robią wszystko aby się od niego odbić. A ośrodek odwykowy to właśnie taka trampolina – trampolina do normalnego życia.

Proces leczenia w ośrodku odwykowym

Odwyk ile trwa? Leczenie w ośrodku odwykowym
5 (100%) 1 vote

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.