MANDALA

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Nowa wersja strony
Pozostań na stronie
Ośrodek Leczenia Uzależnień

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

  +48 603 961 396

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Problem alkoholowy – jak sobie z nim radzić?

Uzależnienie od alkoholu jest częstym problemem, który, dodatkowo, dotyka coraz młodszych ludzi. W przypadku choroby alkoholowej mówi się jednak także o osobach współuzależnionych, które również mają często wpływ na pogłębiające się uzależnienie alkoholika.

Zaczyna się przeważnie niewinnie – od okazyjnych, zakrapianych spotkań z przyjaciółmi czy rodziną, wyjść na piwo z kolegami z pracy, lampki wina przed snem. Z czasem okazji zdaje się być coraz więcej, mnożą się także powody do sięgania po trunek. Ten bowiem, w powszechnej opinii funkcjonuje jako lek na całe zło, pozwalający zapomnieć o codziennych troskach oraz oderwać się na chwilę od dręczących nasze myśli problemów.

Gdy picie alkoholu wymyka się spod kontroli…

Granica jest jednak bardzo cienka. Od sporadycznego sięgania po kieliszek, do coraz częstszych i mniej kontrolowanych ucieczek w alkohol, jest, wbrew pozorom, bardzo blisko. Wtedy też faktycznie rodzi się problem, choć oczywiście sam alkoholik najczęściej go nie dostrzega. Niepokojące symptomy powinny być jednak wyraźnie zauważalne dla jego najbliższych – wtedy też należy podjąć działania, które pozwolą wyswobodzić uzależnionego z sideł nałogu.

,,Jak rzucić alkohol?” to pytanie często zadawane właśnie przez osoby alkoholikowi najbliższe. Tymczasem zarówno uzależnieni, jak i osoby im najbliższe, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że nawet jeśli uda się zaprzestać picia, alkoholik pozostanie alkoholikiem do końca życia.

Jak pokonać uzależnienie?

Nie wyklucza to jednak podjęcia koniecznych w walce z nałogiem działań. Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie przez alkoholika problemu oraz przyznanie się do uzależnienia. W takich chwilach niezbędne jest oczywiście wsparcie najbliższych – rodziny oraz przyjaciół. Potrzebną pomoc należy okazywać także podczas trwania samej terapii, a także koniecznie nadzorować uczestnictwo chorego w spotkaniach.

Uzależnienie od alkoholu

Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, jednak jako metodę pomocniczą stosuje się również farmakoterapię. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w leczeniu zespołów abstynencyjnych bądź też często właśnie jako wsparcie psychoterapii. Niewątpliwie ważny jest wybór ośrodka, który oferuje wszystkie powyższe możliwości, gwarantując w ten sposób kompleksowe leczenie swoim pacjentom.

Problem alkoholowy

Problem alkoholowy – jak sobie z nim radzić?
5 (100%) 1 vote

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.