Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Pomoc dla hazardzistów – ośrodek Mandala

Ze względu na bogacące się społeczeństwo a także coraz szerszy dostęp do wielu platform bukmacherskich w Internecie uzależnienie od Internetu to coraz istotniejszy problem społeczny w Polsce. Terapeuci i specjaliści od uzależnień że tendencja ta odnośnie gier hazardowych utrzyma się i za kilka lat osiągnie swoje maksimum. Uzależnienie od hazardu przez wiele lat było traktowane po macoszemu ze względu na skalę: w naszym kraju istniej przecież ogromny problem z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Świadomość na ten temat zmienia się jednak i obecnie terapeuci widzą bardzo duży problem właśnie w uzależnień od hazardu.

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu polega przede wszystkim na niedającym kontrolować się popędzie do grania w gry które nieodłącznie związane są z możliwością wygrywania pieniędzy. Z tego względu uzależnić można się od wielu różnego typu gier takich jak klasyczne gry w kasynie (poker, ruletka) jak i na przykład gry sportowe (obstawiane wyników sportowych). Niezależnie od rodzaju uzależnienia zarówno mechanizm uzależniania się jak i trwania w nałogu jest taki sam. Początkowo grający nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa jakie stoi za obstawianiem coraz większych stawek. Chęć wygrania dużych pieniędzy często podyktowany potrzebą „odkucia się” za poniesione wcześniej straty co zamyka błędne koło i czyni wyjście z niego jeszcze trudniejsze.

terapia-hazardu-mandala

Kolejne fazy procesu są podobne do tych znanych z innych uzależnień takich jak na przykład alkoholizm czy narkomania. To co jest jednak charakterystyczne dla uzależnienia od gier to często pojawiające się problemy finansowe w postaci długów: uzależniony człowiek stawia coraz większe stawki a w przypadku niepowodzenia próbuje zrekompensować sobie straty stawiając pożyczone pieniądze. To dodatkowo utrudnia leczenie ponieważ pacjent często poza własnym słabościami musi jeszcze walczyć z wierzycielami czy rodziną od której pożyczył pieniądze.

Hazard – jak to leczyć?

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień zaleca się konsultację ze specjalistą od takich właśnie zachowań kompulsywnych, który zapewne skieruje pacjenta na leczenie w specjalistycznym ośrodku. W Polsce kolejne placówki trudniące się w pomocy ludziom uzależnionym dodają do swojej standardowej oferty także opcję leczenia uzależnień od gier. Leczenie hazardzisty powinno odbywać się zawsze w specjalistycznym ośrodku, który dysponuje zarówno odpowiednim zapleczem terapeutycznym jak i doświadczeniem w radzeniu sobie z tego typu problemem.

Między innymi od tego zależy sukces leczenia, które zazwyczaj jest długie i przewlekłe. Pacjent musi nauczyć się radzić sobie z pokusą gry a także rozwiązać problemy, które przyczyniły się do popadnięcia w nałóg. Do najważniejszych elementów procesu wychodzenia z nałogu hazardowego terapeuci zaliczają:

  • terapię pod okiem psychoterapeuty – zarówno grupową jak i indywidualną w specjalistycznym ośrodku;
  • odcięcie się od czynników mogących popchnąć uzależnionego do powrotu do grania;
  • załatwienie swoich problemów finansowych wynikających z uzależnienia – spłacenie długów;
  • wsparcie rodziny i bliskich;
  • wysoka motywacja pacjenta co do chęci wyjścia z nałogu.

Spełnienie wszystkich powyższych warunków nie jest gwarantem wyjścia z nałogu jednak znacznie podnosi szansę na końcowy sukces. Pamiętać należy także o tym, że na końcowy rezultat skład się wiele innych czynników, które odwołują się nawet do predyspozycji genetycznych czy czynników kulturowych.

Leczenie uzależnienia od hazardu

Gdzie znaleźć pomoc?

W Internecie najdziemy mnóstwo ofert ośrodków leczenia hazardu zarówno prywatnych jak i państwowych. Wybierać możemy spośród wielu różnych opcji, które często dopasowane są zarówno do oczekiwań jak i do budżetu uzależnionych jak ich rodzin. Wybierając takie miejsce pamiętajmy jednak, że poza profesjonalnym, kompleksowym leczeniem istotne jest dobre nastawienie pacjenta i wiara w końcowy sukces. Tylko połączenie wielu elementów terapeutycznych i poza terapeutycznych może sprawić, że uzależniony raz na zawsze rozprawi się z problemem uzależnienia od różnego typu gier hazardowych.

Pomoc dla hazardzistów

Pomoc dla hazardzistów – ośrodek Mandala
5 (100%) 1 vote

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.