Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych

Terapeuci i lekarze zajmujący się tematyką leczenia alkoholizmu są zgodni: alkoholizm jest trudny do leczenia ale odpowiednio dobrane metody oraz silna motywacja pacjenta potrafi w tym przypadku przynieść bardzo dobre efekty. Oczywiście nie do pominięcia jest fakt, że całkowite uwolnienie od uzależnienia alkoholowego nie jest możliwe ale możliwa jest kontrola nad nałogiem, która oznacza po prostu sukces. Do tej kontroli dążą zarówno pacjenci jak i terapeuci. Końcowy sukces zależy jednak od tak wielu czynników, że ciężko przewidzieć wynik leczenia na samym jego początku. Jednak aby zwiększyć szanse na życie wolne kompulsywnego spożywania alkoholu powstały (i powstają nadal) specjalistyczne ośrodki – część z nich skupia się na uzależnieniach ogółem a część jest dedykowana tylko i wyłącznie alkoholikom. To właśnie im należy się bliżej przyjrzeć szukając pomocy.

Ośrodek leczenia alkoholizmu zwiększa szanse na sukces

Nie ma co ukrywać – do tego typu ośrodków zgłaszają się zazwyczaj ludzie, którzy mogą „pochwalić się” długim stażem picia i często są to osoby ciężko doświadczone przez los. Nie tylko przez samo uzależnienie ale także jego przyczyny, które popchnęły danego pacjenta do utraty kontroli nad spożywanym alkoholem. Niektórzy terapeuci twierdzą, że aby z własnej woli zgłosić się na tego typu leczenie należy osiągnąć tak zwane dno, które dla każdego alkoholika oznaczać może coś innego. Dla jednego będzie to utrata rodziny, dla innego spowodowanie wypadku komunikacyjnego pod wpływem. Takie momenty paradoksalnie mogą uratować pijącego – to czs decyzji czy iść dalej w nałóg czy szukać pomocy. I ludzie, którzy decydują się na drugą opcję często trafiają do wyspecjalizowanych ośrodków.

Kontakt Mandala leczenie alkoholizmu

Są to placówki publiczne lub prywatne jednak wszystkie z nich mają jeden cel: pomoc osobom uzależnionym od alkoholu poprzez ustawiczną pracę i wskazywanie dróg wyjścia z tego ślepego zaułka.

A jak w praktyce wygląda dzień w ośrodku leczenia alkoholizmu?

Jest to naturalnie uzależnione od rodzaju ośrodka, gdyż w każdym mogą panować własne zasady. Jednak jedna z nich jest niezmienna. W żadnym wypadku i pod żadnym pozorem nie można pić tu alkoholu pod rygorem wydalenia z placówki. Nie da się ukryć, że części pacjentów brakuje motywacji i kiedy nałóg bierze górę popełniają błąd i sięgają po butelkę. To ciężka sprawa nie tylko dla samego zainteresowanego ale i dla terapeutów, którzy mogą traktować takie wydarzenie jako własną zawodową porażkę.

Dla kogo taki ośrodek?

Odpowiadając na to pytanie najprościej jest powiedzieć: dla zdeterminowanych. Walka z uzależnieniem od alkoholu może być wyjątkowo długa i rudna dlatego im więcej motywacji ma pacjent tym większe są jego szanse na kontrolowanie nałogu w późniejszych fazach leczenia. Zależy to nie tylko od tego co pacjent myśli o sobie i swoim nałogu ale także nawet od genetyki. Przyjęło się jednak, że w miejscach takich przebywają ludzie, którzy chcą zmienić swoje życie. Dlatego panuje tu zasada nic na siłę – nie ma tu mowy o leczeniu przymusowym czy ubezwłasnowolnieniu pacjenta. Zresztą leczenia alkoholizmu „na siłę” nie może być skuteczne. Tylko duża motywacja i szczera chęć zerwania z nałogiem dają możliwość powodzenia. Z tego względu zanim pacjent trafi do ośrodka często musi przejść długą i wyboistą drogę wypełnioną zakrętami i niepowodzeniami.

Na jakie leczenie można tu liczyć?

Ze względy na złożoność problemu jakim jest alkoholizm oczywistym jest, że nie ma jednej uniwersalnej metody leczenia. Od czasu kiedy medycyna zainteresowała się tematem uzależnień powstało mnóstwo metod, pół-metod i działania, które metodami leczenia tylko się wydają a ich skuteczność jest podobna do placebo. Jednak ośrodek leczenia alkoholizmu korzysta wyłącznie z praktyk, których skuteczność została potwierdzona w badaniach. Mamy tu zatem przede wszystkim terapię psychologiczną – indywidualną bądź grupową – która ma jedną zasadniczą zaletę: próbuje dotrzeć do sedna problemu a nie tylko go maskować. Jest przy tym często zupełnie innym doświadczeniem jakie istnieje w wyobrażeniach wielu. Nie ma tu pobłażliwości, jest ciężka praca nad sobą. Co ważne nawet po wyjściu z takiego ośrodka leczenie powinno być kontynuowane na tak zwanych mityngach AA. Takie leczenie podtrzymujące daje pac netowi większą pewność, że pod byle pretekstem nie sięgnie po kieliszek. Do leczenia w ośrodku leczenia alkoholizmu używane są także inne metody: muzykoterapia, techniki relaksacyjne, yoga… wszystko to co wspomaga leczenie i co należy do indywidualnego programu każdego ośrodka. O tym co dokładnie zaordynowane zostanie konkretnemu pacjentowi decyduje terapeuta.

Zalety ośrodka leczenia alkoholizmu

Pobyt w takim miejscu to nie jest cudowny sposób na nagłe ozdrowienie. Nie ma co do tego wątpliwości co przyznają sami terapeuci zajmujący się tematyką leczenia uzależnienia od alkoholu. Jednak statystyki jednoznacznie wskazują na skuteczność takiego leczenia. Dlatego podstawową zaletą tego miejsca jest bezsprzeczne zwiększenie szansy na wyjście z nałogu. Leczenie alkoholizmu jest procesem tak złożonym i zależy od takie wielu zmiennych, że odpowiedzialność za jego wynik nie może leżeć po stronie samego ośrodka.

Jednak nie mogą one przykryć sukcesów profesjonalnych ośrodków, które wykonują ogromną prace na rzecz ludzi dotkniętych tą chorobą. Ponadto do zalet takiego sposobu można zaliczyć stałą opiekę specjalistów nad swoimi podopiecznymi i kompleksowość podejścia do tematu do leczenia. W żadnym innym miejscu alkoholizm nie jest traktowany w sposób tak wielotorowy jak w wyspecjalizowanych ośrodkach. Dlatego takie miejsca powinny być leczeniem pierwszego wyboru oczywiście pod warunkiem, że pacjent wykazuje silną wolę leczenia i jest gotowy na wiele wyrzeczeń. Tak radzą ludzie na co dzień zajmujący się tą tematyką. Znamienne, że część z nich pracuje właśnie w ośrodkach leczenia alkoholizmu.

Kontakt Mandala leczenie alkoholizmu

Ośrodek leczenia alkoholizmu

Ośrodek leczenia uzależnień alkoholowych
5 (100%) 1 vote

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.