MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

O leczeniu nerwicy

O leczeniu nerwicy

Terapeuci i psychiatrzy zgodnie alarmują, że przybywa w społeczeństwie przypadków nerwic i depresji w grupie młodych ludzi, którzy dopiero co wkroczyli w dorosłość. Rosnące oczekiwania otoczenia oraz coraz więcej stresu w dniu codziennym są jednymi z głównych przyczyn dla których poczekalnie w poradniach zdrowia psychicznego roją się od pacjentów. Jednak jest i dobra wiadomość – nerwicę oraz zaburzenia nerwicowe można skutecznie leczyć a w wielu przypadkach udaje się uzyskać całkowity sukces terapeutyczny.

Terapia podstawą leczenia nerwicy

Chociaż przemysł farmaceutyczny poczynił olbrzymie postępy a gałąź zajmująca się lekami psychotropowymi zaliczyła spektakularny rozrost w ostatnich latach to jednak same leki nie wystarczą do pokonania nerwicy. Owszem, są one chętnie przepisywane przez lekarzy psychiatrów ponieważ pozawalają pacjentowi na powrót do normalnego funkcjonowania jednak mają jedną zasadniczą wadę: działają tylko w tym czasie kiedy się je bierze. Nie leczą więc przyczyn nerwic a tych potrafi być bardzo wiele. Dotarcie do nich możliwe jest jedynie poprzez terapię u psychoterapeuty, która nieraz potrafi trwać przez długie miesiące.

Zaawansowana nerwica

Szukając jednak pomocy w nerwicy powinniśmy swoje pierwsze kroki skierować do gabinetu psychiatry. Ważna jest bowiem prawidłowa diagnoza a tą wystawić może jedynie psychiatra. Problemem jest tu nieswoistość objawów nerwicy, która lubi „podszywać się” pod różne inne choroby. Z tego względu pacjent może mieć na przykład wrażenie chorowania na jakąś ciężką chorobę organiczną podczas gdy jest to tylko skutek nerwicy. Co do przyczyn powstawania tego zaburzenia powstało już wiele rozpraw naukowych jednak mamy tu do czynienia z nałożeniem się uwarunkowań społecznych, genetycznych i predyspozycji psychicznych każdego człowieka.

Skuteczne leczenie nerwicy jest możliwe

Pacjenci chcący sobie pomóc często z bezsilności i pokonując własny wstyd udają się do gabinetu psychiatry. Przyjęło się sądzić, że sięganie po pomoc w przypadku zaburzeń psychicznych jest wstydem a przecież całkowicie niesłusznie. Psychiatra wysłucha pacjenta, przeprowadzi wywiad i na tej podstawie ustali diagnozę i naturalnie zaordynuje odpowiednie leczenie. W przypadku znacznego nasilenia się objawów nerwicy wskazane jest przepisanie leków psychotropowych nowej generacji – na przykład tych z grupy SSRI – z sukcesem stosowanych także w leczeniu depresji. Łagodzą one napięcie psychiczne, redukują lęki, pomagają odzyskać odpowiedni rytm snu i stabilizują nastrój. Maja zatem bardzo szerokie zastosowanie w przypadku wielu zaburzeń psychicznych.

Czasami wdraża się równolegle leki z grupy benzodiazepin w przypadku nerwic lękowych kiedy pacjent skarży się na subiektywne duże odczucie lęku. Należy jednak pamiętać że każdy z takich leków może mieć swoje skutki uboczne wiec w przypadku leków psychotropowych należy postępować nader ostrożnie!

Alternatywne terapie leczenia coraz bardziej w modzie

Leczenie nerwicy poza psychoterapią oraz wspomnianych leków może odbywać się także w specjalnych ośrodkach leczenia nerwicy. Mają one tą przewagę, że podchodzą do pac neta kompleksowo to znaczy planują długofalowe leczenie i je wdrażają. Często dochodzą tutaj ćwiczenia relaksacyjne takie jak joga, medytacja czy muzykoterapia. Korzystanie z synergii wielu metod leczenia i łagodzenia nerwicy może dać wspaniały efekt i jeszcze szybciej pozwolić pacjentowi na powrót do normalnego życia.

O naszej metodzie leczenia nerwicy możecie dowiedzieć się więcej w tym miejscu: https://www.mandalawroc.pl/nalogi-i-zaburzenia/leczenie-nerwicy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.