Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Jak leczyć nerwicę pod Wrocławiem – u dorosłych i dzieci? Dlaczego warto zgłosić się na terapię do ośrodka zamiast leczyć nerwicę domowymi sposobami?

Jak leczyć nerwicę w okolicach Wrocławia? To pytanie niestety zadaje sobie coraz więcej osób. Terapeuci i psychiatrzy zgodnie alarmują, że przybywa w społeczeństwie przypadków nerwic i depresji w grupie młodych ludzi, którzy dopiero co wkroczyli w dorosłość. Rosnące oczekiwania otoczenia oraz coraz więcej stresu w dniu codziennym są jednymi z głównych przyczyn, dla których poczekalnie w poradniach zdrowia psychicznego roją się od pacjentów. Jednak jest i dobra wiadomość – choroby te można skutecznie leczyć, a w wielu przypadkach udaje się uzyskać całkowity sukces terapeutyczny. Kluczem do wygranej walki jest postawienie odpowiedniej diagnozy i prawidłowe rozpoznanie rodzaju zaburzenia. Dowiedz się, czym charakteryzuje się nerwica lękowa, żołądka i natręctw. Zobacz, jak umiejętnie je leczyć!

Jak leczyć nerwicę pod Wrocławiem u dorosłych i dzieci?

Spis treści:
Lękowa
Żołądka
Natręctw
Kiedy terapia jest najskuteczniejsza?
Czy możliwa jest terapia bez leków?
Co, gdy choroba wystąpi u dziecka?

Jak leczyć nerwicę lękową w okolicach Wrocławia i jak zdiagnozować to zaburzenie? Sprawdź, czym charakteryzuje się choroba i jakie są jej objawy

Aby dowiedzieć się, jak leczyć nerwicę lękową w okolicach Wrocławia, warto najpierw poznać przyczyny i objawy tego zaburzenia. Nerwica lękowa to zespół zaburzeń powodowanych przez irracjonalny strach. Lęk od tysiącleci jest naturalnym stanem emocjonalnym towarzyszącym człowiekowi. Jego nieodłącznym elementem jest adrenalina, która pozwala szybko zareagować w krytycznej lub niebezpiecznej sytuacji. Uczucie strachu nie powinno jednak dominować w naszym życiu, a kiedy tak się dzieje mówimy o sytuacji patologicznej. Problem jest poważny, gdy reakcje lękowe występują w sytuacjach, w których nie pojawia się realne zagrożenie, czyli są nieadekwatne do bodźców. Kiedy pojawia się uczucie lęku, reaguje również ciało. Chorobie towarzyszą takie objawy somatyczne jak:

 • przyspieszone bicie serca,
 • nadmierna potliwość,
 • zaburzenia popędu seksualnego,
 • brak apetytu,
 • podwyższone ciśnienie krwi,
 • dolegliwości układu pokarmowego: nudności, ból brzucha, wymioty i biegunka,
 • drżenie kończyn,
 • pojawiające się rumieńce na twarzy i dekolcie,
 • duszności, problemy ze złapaniem oddechu,
 • uderzenia gorąca i fale zimna,
 • ból i zawroty głowy,
 • kłopoty ze sformułowaniem wypowiedzi,
 • dzwonienie i szum w uszach,
 • problemy z zasypianiem, bezsenność.

Odczuwanie tego typu fizycznych dolegliwości sprawia, że osoby cierpiące na zaburzenie celowo unikają sytuacji, w których może pojawić się strach, chociażby były to aktywności sprawiające im niegdyś przyjemność. W konsekwencji może to prowadzić do pojawienia się mechanizmu błędnego koła, ponieważ osoba zaczyna odczuwać strach przed samą możliwością pojawienia się lęku. Pacjent z zaawansowanym stadium schorzenia może już nawet nie wiedzieć, czy najpierw pojawiła się niepokojąca myśl, czy nieprzyjemne objawy somatyczne i dlaczego w ogóle zaczął odczuwać strach. Warto wiedzieć, że osoby borykające się z chorobą często wiedzą, że ich lęk jest irracjonalny, ale nie potrafią nad nim zapanować. To zaburzenie powoduje szereg zmian na gruncie sfery poznawczej. Pojawiają się problemy z koncentracją, niemożność skupienia na niczym uwagi i zaburzenia pamięci. Nie brakuje także natrętnych, wręcz obsesyjnych myśli skupionych wokół odczuwania strachu. Pacjenci mogą też odczuwać wewnętrzny przymus wykonania jakiejś czynności, na przykład sprawdzenia, czy mieszkanie jest na pewno zamknięte.

Jak zatem leczyć chorobę? Silne napady strachu można łagodzić za pomocą środków farmakologicznych. W przypadku znacznego nasilenia się objawów wskazane jest przepisanie leków psychotropowych nowej generacji – na przykład tych z grupy SSRI – z sukcesem stosowanych także w leczeniu depresji. Łagodzą one napięcie psychiczne, redukują lęki, pomagają odzyskać odpowiedni rytm snu i stabilizują nastrój. Mają zatem bardzo szerokie zastosowanie w przypadku wielu zaburzeń psychicznych. Czasami wdraża się równolegle leki z grupy benzodiazepin, kiedy pacjent skarży się na subiektywne duże odczucie lęku. Należy jednak pamiętać, że każdy z takich leków może mieć swoje skutki uboczne, więc w przypadku leków psychotropowych należy postępować nader ostrożnie! Warto mieć też świadomość, że po odstawieniu środków farmaceutycznych mogą powrócić niepożądane objawy i stany lękowe. Dlatego, aby w pełni się wyleczyć, a nie tylko uciszyć uciążliwe dolegliwości, należy zgłosić się po pomoc do specjalnego ośrodka, gdzie profesjonalni terapeuci pomogą nam w zrozumieniu istoty problemu.

Jak leczyć nerwicę żołądka? Gdzie w okolicach Wrocławia można znaleźć pomoc? Zobacz, jakie dolegliwości towarzyszą chorobie i jak się ich skutecznie pozbyć

O to, jak leczyć nerwicę żołądka, warto zapytać specjalistów z ośrodka Mandala we Wrocławiu. To bardzo uciążliwe zaburzenie. Czasami trudno je rozpoznać, ponieważ objawy somatyczne przypominają dolegliwości powodowane przez wrzody żołądka lub inne choroby układu pokarmowego. Jednak podłoże problemów w przypadku nerwicy żołądka znajduje się w reakcji organizmu na sytuacje stresowe oraz odczuwanie silnych emocji, takich jak ekscytacja lub długotrwały smutek. Ten rodzaj schorzenia objawia się silnymi bólami i skurczami żołądka oraz nudnościami. Występują także wymioty oraz biegunki. Dolegliwościom ze strony układu pokarmowego towarzyszą też inne objawy. Mowa przede wszystkim o uczuciu niepokoju oraz silnego lęku. Mogą pojawić się także takie objawy jak: przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, duszności, omdlenia, nadmierna potliwość, drżenie kończyn czy problemy ze snem.

Szukając pomocy w pokonaniu choroby, powinniśmy swoje pierwsze kroki skierować do gabinetu psychiatry. Ważna jest bowiem prawidłowa diagnoza, a tą wystawić może jedynie profesjonalny terapeuta. Problemem jest tu nieswoistość objawów choroby, która lubi „podszywać się” pod różne inne dolegliwości. Z tego względu pacjent może mieć na przykład wrażenie chorowania na jakąś ciężką chorobę organiczną, podczas gdy jest to tylko skutek nerwicy. Oprócz wizyty u psychologa czy psychiatry warto też dla pewności udać się do lekarza, który wykona gastroskopię. Wykluczenie w ten sposób chorób układu pokarmowego często pomaga skupić się na rozwiązaniu rzeczywistego problemu, a nie tylko walce z nieprzyjemnymi objawami.

Skuteczne leczenie nerwicy żołądka jest możliwe w prywatnej klinice Mandala, gdzie zespół wykwalifikowanych lekarzy, terapeutów i specjalistów udziela odpowiedniego wsparcia. Szczera rozmowa przyniesie ukojenie i pozwoli na rozpoznanie źródła zaburzenia. Na terapii zostaną wypracowane sposoby radzenia sobie w sytuacjach stresowych, dzięki czemu będzie możliwe pozbycie się natrętnych myśli. Pacjent nauczy się samokontroli, a jego życie przestanie być podporządkowane uciążliwym objawom nerwicy żołądka. Niekiedy psychiatra postanawia o włączeniu do terapii leków uspokajających czy przeciwlękowych lub specyfików ułatwiających zasypianie. Należy jednak pamiętać, że tylko za pomocą farmakologii nie da się wyleczyć, ponieważ zadaniem leków jest uciszenie nieprzyjemnych objawów. Prawdziwy problem leży w psychice i musi zostać przepracowany podczas profesjonalnej terapii. Nie jest to krótki proces, ale pozwala raz na zawsze pozbyć się nerwicy żołądka i rozpocząć nowe życie bez irracjonalnych lęków oraz nadmiernego odczuwania stresu.

Częste mycie rąk może być oznaką choroby

Jak leczyć nerwicę natręctw i z jakimi niekontrolowanymi zachowaniami wiąże się to zaburzenie? Dowiedz się, czym charakteryzuje się choroba i jak wygląda terapia w prywatnej klinice pod Wrocławiem

Jak leczyć nerwicę natręctw, która należy do grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych? Na to pytanie odpowiadają specjaliści z kliniki w okolicach Wrocławia. Oczywiście, jak w przypadku każdego rodzaju nerwicy, kluczowa jest odpowiednia diagnoza. Chorobę często uaktywnia silny stres. Schorzenie objawia się obsesyjnym wykonywaniem pewnych czynności, które z racjonalnego punktu widzenia mają niewiele sensu. Do najczęściej wykonywanych aktywności w przypadku tego zaburzenia należą:

 • zbyt częste mycie rąk,
 • symetryczne ustawianie przedmiotów lub ciągłe ich przeliczanie,
 • przesadne dbanie o czystość, obsesyjne sprzątanie,
 • wracanie do domu w celu sprawdzenia, czy drzwi są zamknięte lub gaz wyłączony.

Warto zaznaczyć, że obsesyjne wykonywanie czynności jest spowodowane silnym przymusem wewnętrznym. Chory czuje irracjonalny lęk przed niewykonaniem danej aktywności i co więcej, zdaje sobie sprawę z bezsensowności swojego zachowania. Jednak mimo to próba buntowania się przeciwko natrętnym myślom kończy się pogłębieniem uczucia niepokoju i nasileniu się towarzyszących mu objawów somatycznych. Chodzi tu między innymi o przyspieszone bicie serca, duszności, pocenie się, zawroty głowy czy zaburzenia ciśnienia. Osoby dotknięte chorobą często mają duże problemy z koncentracją, ponieważ ich myśli skupione są na jednej czynności i przewidywaniem czarnych scenariuszy związanych z niepodjęciem danej aktywności.

Na temat przyczyn występowania schorzenia powstało już wiele rozpraw naukowych, jednak mamy tu do czynienia z nałożeniem się uwarunkowań społecznych, genetycznych i predyspozycji psychicznych każdego człowieka. Nie wskazano co prawda konkretnego genu, który miałby odpowiadać za uaktywnianie się choroby, ale istnieją przesłanki wskazujące na to, że zaburzenie może być dziedziczone. U chorych często odnotowuje się też niedobór serotoniny, czyli hormonu, którego braki mogą powodować nawet zaburzenia depresyjne. Pacjenci z nerwicą natręctw to zazwyczaj osoby bardzo wrażliwe i odznaczające się słabą odpornością na stres. Niekiedy przyczyny tego zaburzenia są związane z doświadczeniami z dzieciństwa, na przykład brakiem czułości ze strony rodziców i zbyt wysoko postawionych dziecku wymagań. Jednak aby zweryfikować w czym leży problem i skutecznie go leczyć, należy udać się na specjalistyczną terapię. Skutecznym sposobem na pokonanie zaburzenia często okazuje się terapia behawioralna. Polega ona na celowym wywołaniu u pacjenta lęku i zmuszeniu go do niewykonania swojego rytuału. W ten sposób chory może nauczyć się panowania nad sobą i kontrolowania swoich zachowań. Ważne jest to, aby terapia odbywała się pod czujnym okiem specjalistów – tak jak w ośrodku Mandala niedaleko Wrocławia. Eksperci mogą też wprowadzić leczenie farmakologiczne, jeżeli uznają to za konieczne.

Klinika Mandala oferuje wsparcie i terapię

Jak leczyć nerwicę lękową – domowymi sposobami czy w prywatnym ośrodku pod Wrocławiem? Poznaj najskuteczniejsze metody zwalczania tego rodzaju zaburzeń

“Jak leczyć nerwicę lękową domowymi sposobami?” – to bardzo często zadawane pytanie osobom zatrudnionym w ośrodkach leczenia uzależnień pod Wrocławiem. Niestety bardzo trudno jest samodzielnie zapanować nad objawami nerwicy lękowej, natręctw, żołądka czy wegetatywnej. Wynika to przede wszystkim z tego, że często nie jesteśmy w stanie sami zidentyfikować podłoża naszej choroby. Liczne próby zapanowania nad obsesyjnymi myślami podejmowane w domu często kończą się po prostu niepowodzeniem, ponieważ nie mamy wypracowanej innej metody radzenia sobie z lękiem niż wykonanie danej czynności albo zażycie leków uspokajających. I chociaż przemysł farmaceutyczny poczynił olbrzymie postępy, a gałąź zajmująca się lekami psychotropowymi spektakularnie się rozrosła w ostatnich latach, to jednak same leki nie wystarczą do pokonania choroby. Owszem, są one chętnie przepisywane przez lekarzy psychiatrów, ponieważ pozwalają pacjentowi na powrót do normalnego funkcjonowania. Mają jednak jedną zasadniczą wadę: działają tylko w tym czasie kiedy się je bierze. Nie leczą więc przyczyn choroby, a tych potrafi być bardzo wiele. Dotarcie do nich możliwe jest jedynie poprzez terapię u psychoterapeuty, która nieraz potrafi trwać przez długie miesiące.

Pacjenci chcący sobie pomóc często z bezsilności i pokonując własny wstyd, udają się do gabinetu psychiatry. Przyjęło się sądzić, że sięganie po pomoc w przypadku zaburzeń psychicznych jest wstydem, a przecież jest to całkowicie niesłusznie. Psychiatra wysłucha pacjenta, przeprowadzi wywiad i na tej podstawie ustali diagnozę i naturalnie zaordynuje odpowiednie leczenie. Specjalista dobierze odpowiednie metody terapeutyczne do naszych indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny, a do pacjenta z takim zaburzeniem trzeba odpowiednio podejść. Konieczne jest okazanie mu należytego wsparcia i zaoferowanie możliwości szczerej, otwartej rozmowy. Terapeuci nie krytykują i nie karcą za często pojawiające się zachowania związane ze schorzeniem. Zamiast tego pomagają zrozumieć mechanizm choroby i wspólnie z pacjentem opracowują strategię działania w sytuacjach silnie stresujących i panowania nad nieuzasadnionym lękiem oraz uczuciem niepokoju.

Leczenie nerwicy poza psychoterapią oraz wspomnianymi lekami może odbywać się także w specjalnych ośrodkach. Mają one tę przewagę, że podchodzą do pacjenta kompleksowo, czyli planują długofalowe leczenie i je wdrażają. Często dochodzą tutaj ćwiczenia relaksacyjne takie jak joga, medytacja czy muzykoterapia. Niekiedy stosuje się także psychodramę, czyli technikę terapeutyczną polegająca na odgrywaniu przez grupę pacjentów pewnej sceny. Celem przygotowywania pod nadzorem specjalisty takiego miniprzedstawienia jest wywołanie u uczestników konkretnych emocji i pozwolenie im na skonfrontowanie się z nimi. Bardzo ważnym elementem psychodramy jest zakończenie sesji, które polega na wspólnej dyskusji i zebraniu wniosków przez terapeutę prowadzącego psychodramę. Korzystanie z synergii wielu metod leczenia i łagodzenia choroby może dać wspaniały efekt i jeszcze szybciej pozwolić pacjentowi na powrót do normalnego życia.

Jak leczyć nerwicę lękową bez leków, czyli od czego zależy powodzenie psychoterapii w ośrodku pod Wrocławiem? Sprawdź, kiedy terapia jest najskuteczniejsza i przynosi pożądane efekty

Odpowiedzią na pytanie, jak leczyć nerwicę lękową bez leków, jest psychoterapia prowadzona np. w ośrodku Mandala pod Wrocławiem. Wspomnieliśmy już, że kluczowym czynnikiem, od którego zależy jej powodzenie jest postawienie prawidłowej diagnozy i indywidualne dopasowanie do pacjenta odpowiednich metod leczenia. Dzięki temu nie będą dodatkowo potrzebne leki, co może okazać się bardzo korzystne dla organizmu pacjenta. To dlatego, że niektóre środki farmakologiczne, zwłaszcza mocno uspokajające benzodiazepiny, mają silne właściwości uzależniające. Oczywiście ich zażywanie zgodnie z zaleceniami lekarza jest bezpieczne, jednak zawsze istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia niepożądanego powikłania. Warto ponownie zaznaczyć, że środki farmakologiczne nie są w stanie całkowicie wyleczyć, a jedynie są czasami pomocne w uciszeniu nieprzyjemnych objawów zaburzenia.

Przejdźmy zatem do omówienia innych czynników, które sprawiają, że leczenie choroby bez leków jest skuteczne. Niezależnie od rodzaju zaburzenia bardzo ważna jest postawa samego pacjenta. Osoby, które borykają się z chorobą, najczęściej doskonale zdają sobie sprawę ze swojego problemu, a to już dobry początek do pokonania zaburzenia. Odpowiednia motywacja do wyleczenia towarzyszy pacjentom zgłaszającym się na terapię, ponieważ ta przypadłość jest bardzo uciążliwa. Często uniemożliwia normalne funkcjonowanie, powoduje ograniczenie kontaktów towarzyskich i spadek efektywności w pracy. Terapia jest dobrą drogą do poprawy jakości życia. Podczas spotkań z psychologiem czy psychiatrą bardzo ważne jest też wzbudzenie w pacjencie poczucia bezpieczeństwa, ponieważ to ułatwia otwartą rozmowę i pozwala szybciej dotrzeć do istoty problemu. Zatem profesjonalizm ze strony terapeuty jest tak samo ważny jak chęć pacjenta do wyleczenia. Wykwalifikowanych specjalistów można znaleźć w ośrodku Mandala w Jordanowie Śląskim. Pomagamy pacjentom w pokonaniu każdego rodzaju tego schorzenia!

Chłopiec chorujący na zaburzenia lękowe

Jak leczyć nerwicę u dziecka i skąd u młodych osób biorą się tego typu zaburzenia? Dowiedz się, czym objawia się choroba u najmłodszych i do jakiego ośrodka pod Wrocławiem warto zgłosić się po pomoc

Rozmaite sposoby leczenia nerwicy u dziecka znają specjaliści z Mandali – ośrodka w okolicach Wrocławia. Warto jednak wiedzieć jak rozpoznać objawy tego typu zaburzenia u bardzo młodej osoby, żeby móc w porę zgłosić się po pomoc. Część symptomów u dzieci jest taka sama, jak u dorosłych, a inne są zupełnie odmienne, charakterystyczne dla wieku. Młodzi pacjenci mogą cierpieć zarówno na nerwicę lękową, jak i nerwicę natręctw czy żołądka. Ta pierwsza może objawiać się na przykład wtedy, gdy występuje możliwość rozłąki z rodzicami. Przed wyjściem mamy czy taty do pracy maluch wpada w panikę, ma duszności, zaczyna płakać i jest mocno rozdrażniony. Z kolei dziecko z chorobą natręctw może między innymi często odczuwać potrzebę zmiany ubrania lub domaga się wzięcia kolejnej w ciągu dnia kąpieli. Zaburzenie objawia się niekiedy także poprzez układanie zabawek w określony sposób czy przyborów szkolnych na biurku. Jeżeli reguła zostanie naruszona, dziecko odczuwa silny niepokój, zaczyna się pocić, płakać czy krzyczeć. Choroba u dzieci zawsze wiąże się z odczuwaniem lęku, który zaburza normalne funkcjonowanie. Uczuciu racjonalnie nieuzasadnionego niepokoju towarzyszą różne nieprzyjemne dolegliwości, do najczęstszych należą: ból brzucha, problemy ze snem, trudności ze sformułowaniem wypowiedzi, drżenie rąk, nocne moczenie się czy brak apetytu.

Leczenie schorzenia u dzieci, podobnie jak u dorosłych, odbywa się za pomocą różnych metod terapeutycznych. Dobre rezultaty przynosi psychoedukacja czy trening umiejętności społecznych. Bardzo ważne jest uświadomienie młodej osobie, że unikanie czynnika powodującego lęk nie jest dobrym rozwiązaniem problemu. Należy zapewnić maluchowi odpowiednie poczucie bezpieczeństwa i należyte wsparcie, by mógł pokonać swoje obawy. Psychoedukacja pomaga zrozumieć dziecku, skąd bierze się u niego strach i że wcale nie ma potrzeby się bać. W przypadku dzieci skuteczna jest także terapia rodzinna, ponieważ w towarzystwie mamy czy taty maluchowi łatwiej jest się otworzyć i spróbować opisać swoje uczucia. Niekiedy sprawdza się także terapia grupowa z udziałem podobnych wiekowo pacjentów i odgrywanie scenek w małych grupach celem opracowania strategii obronnych. Warto także włączyć do leczenia ćwiczenia relaksacyjne, które pozwolą dzieciom nauczyć się panować na miarowym oddechem i podsuną im pomysł na wyciszenie się i radzenie sobie ze stresem.

Nerwica

Jak leczyć nerwicę pod Wrocławiem – u dorosłych i dzieci? Dlaczego warto zgłosić się na terapię do ośrodka zamiast leczyć nerwicę domowymi sposobami?
5 (100%) 1 vote

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.