MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Leczenie uzależnień od narkotyków we Wrocławiu - sprawdź detoks narkotykowy w ośrodku Mandala

Leczenie uzależnień od narkotyków we Wrocławiu to rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują indywidualnego wsparcia w walce z nałogiem. Znajdą je w Klinice Leczenia Uzależnień Mandala, gdzie każdy pacjent zapewnione ma komfortowe warunki do podjęcia odpowiedniego leczenia. Poniżej prezentujemy charakterystykę stosowanych w Mandali metod i warunki pobytu w ośrodku.

Leczenie uzależnienia od narkotyków Wrocław

Spis treści:
Czym jest narkomania?
Kiedy należy rozpocząć leczenie w ośrodku odwykowym?
Najbardziej uzależniające substancje
Leczenie uzależnienia od narkotyków
Metody leczenia uzależnienia od narkotyków w Mandali

Leczenie uzależnień od narkotyków we Wrocławiu. Dowiedz się, czym jest narkomania!

Leczenie uzależnień od narkotyków we Wrocławiu to szansa dla wszystkich, którzy na co dzień zmagają się z postępującym problemem narkotykowym. Czym właściwie jest narkomania?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organisation) podaje definicję terminu narkomania (narke – odurzenie oraz mania – szaleństwo) jako stanu, w którym człowiek staje się uzależniony od – zwykle syntetycznej – substancji psychoaktywnej, wywołującej niepożądany wpływ na funkcjonowanie jego mózgu.

Uzależnienie od narkotyków jest stanem wywołanym przez dłuższy okres spożywania różnego rodzaju substancji psychoaktywnych czy leków. Leczenie z narkomanii w głównej mierze polega na usunięciu z organizmu toksycznych środków oraz utrzymanie osoby uzależnionej w stanie abstynencji, co osiąga się wieloma metodami terapeutycznymi, leczeniem farmakologicznym oraz wsparciem ze strony najbliższych.

Choć narkomania zazwyczaj rozwija się pod wpływem wielokrotnego zażycia danej substancji, istnieją narkotyki, które wystarczy przyjąć jedynie raz, aby pojawiło się ryzyko natychmiastowego uzależnienia. Mowa tu o heroinie i kokainie, silnych narkotykach euforyzujących, które mogą wywołać natychmiastowe uzależnienie psychiczne.

Jak poznać, czy pora na wizytę w ośrodku leczenia uzależnień od narkotyków dla młodzieży i dorosłych we Wrocławiu?

Jak rozpoznać, czy jesteśmy uzależnieni od narkotyków? Skąd wiedzieć, że pora na wizytę w specjalistycznym ośrodku terapii uzależnień pod Wrocławiem? Aby się przekonać, należy przyjrzeć się obowiązującej w naszym kraju Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób nazywanej ICD-10, która wyróżnia sześć różnych czynników, mogących świadczyć o uzależnieniu od narkotyków. Wystarczy, że obserwowana osoba wykazuje przynajmniej trzy z nich, pojawiających się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy:

 1. Głód narkotykowy – osoba uzależniona nie potrafi powstrzymać się przed spożywaniem kolejnych dawek substancji psychoaktywnej, przymus psychiczny jest zbyt duży, aby móc sobie odmówić.
 2. Utrata kontroli nad ilością i częstotliwością przyjmowania substancji – narkoman traci rachubę nad przyjmowaniem narkotyku, popada w ciągi, których dokładnie nie pamięta, nie wie, ile dokładnie spożył ani jak często się to działo.
 3. Wzrost lub spadek tolerancji na daną substancję psychoaktywną – w zależności od etapu uzależnienia występuje wzrost lub spadek zapotrzebowania na efektywną dawkę narkotyku. Często zdarza się, że że ilości, które kiedyś wystarczyły na odczucie efektu spożywania, po długim czasie nałogu są już niewystarczające.
 4. Pojawienie się syndromu odstawiennego – syndrom odstawienny, znany także jako zespół abstynencyjny, to zespół objawów towarzyszących przerwie w zażywaniu narkotyków. Organizm, przyzwyczajony do stałego dawkowania substancji psychoaktywnej, na skutek jej niedoboru zaczyna “chorować”, przez co pojawia się bardzo wiele niepokojących objawów.
 5. Kontynuowanie zażywania narkotyków pomimo obserwowania bezpośrednich szkód z tym związanych – narkoman nie przestaje spożywać uzależniającej substancji, pomimo znacznych kłopotów ze zdrowiem, problemów finansowych czy konfliktów z bliskimi.
 6. Zobojętnienie na inne źródła przyjemności – zarzucenie kontaktów towarzyskich, brak entuzjazmu do aktywności, które kiedyś sprawiały narkomanowi przyjemność, brak motywacji i energii w wykonywaniu czynności niezwiązanych z nałogiem.

Jeżeli u Ciebie lub kogoś z Twojego bezpośredniego otoczenia stwierdzić można obecność trzech lub większej liczby czynników przemawiających za problemem uzależnienia od narkotyków, nie zwlekaj! Są ośrodki, które oferują specjalistyczną i kompleksową pomoc w leczeniu narkomanii dla młodzieży i dorosłych. Jednym z nich jest Prywatna Klinika Leczenia Uzależnień Mandala zlokalizowana w Jordanowie Śląskim nieopodal Wrocławia. Znajdziesz tam wykwalifikowaną kadrę gotową służyć wsparciem i specjalistyczną poradą, atrakcyjnie zlokalizowany ośrodek otoczony dużym ogrodem oraz spokojne warunki niezbędne do przeprowadzenia skutecznego detoksu. Nie zwlekaj i weź życie we własne ręce!

Narkotyki, które uzależniają. Poznaj najgroźniejsze substancje grożące późniejszym leczeniem uzależnień w ośrodku pod Wrocławiem!

Jak tłumaczą specjaliści z ośrodka Mandala pod Wrocławiem, każdy organizm nieco różni się stopniem odporności na uzależnienie daną substancją, dlatego trudno jest jednoznacznie wskazać, które z nich działają bardziej od pozostałych. Dlatego badacze przyjmują rozmaite kategorie, dzięki którym możliwe jest dokładne ocenienie uzależniającego potencjału danego narkotyku.

Do kategorii, o których mowa wyżej, zaliczają się przede wszystkim:

 1. Wywołane przez substancję szkody dla organizmu – im bardziej dewastujące są skutki uboczne zażywania danego środka, tym większy potencjał uzależnieniowy wykazuje.
 2. Cena danego narkotyku – im niższa cena, tym większe potencjalne szkody wywołane przez daną substancję i tym większe uzależnienie może wywołać. Wiadomym jest, że ludzie w dużych ilościach sięgną po to, co jest tanie i szeroko dostępne – właśnie dlatego niskie ceny substancji psychoaktywnych są jednym z głównych powodów uzależnień.
 3. Intensywność z jaką aktywowane są mózgowe neuroprzekaźniki – mowa tu o kanałach komunikacji pomiędzy jednym neuronem a drugim – od szybkości ich przesyłu, siły sygnałów neuronowych oraz szlaków, jakie pokonują, zależy to, co postrzega, czuje, robi i o czym myśli dany człowiek. Substancje narkotyczne zakłócają przekaźnictwo nerwowe poprzez zmianę funkcjonowania danego neuroprzekaźnika. Następuje ich nadmierne wydzielanie bądź przeciwnie – zahamowanie produkcji danego neuroprzekaźnika. W zależności od ich ilości oraz ułożenia w strategicznych obszarach działania mózgu, neuroprzekaźniki wykazują zupełnie różne działania. Najistotniejsze neuroprzekaźniki:
  • dopamina – neuroprzekaźnik odpowiedzialny za ośrodek nagrody oraz wywoływanie uczucia przyjemności, ma znaczenie przy procesach ruchowych, skupianiu uwagi oraz przy funkcjach pamięciowych,
  • serotonina – neuroprzekaźnik bezpośrednio wpływający na nastrój, libido, uczucie łaknienia oraz kontrolę senności,
  • noradrenalina – neuroprzekaźnik, który zaangażowany jest w proces przetwarzania bodźców zmysłowych, uczucie senności, nastrój, procesy pamięciowe i kontrolę ruchu; wpływa także na odczuwanie lęku,
  • enkefalina i endorfina – odpowiedzialne za poziom uspokojenia organizmu, nastrój psychiczny, funkcje przeciwbólowe (analgezja), a także szybkość z jaką zachodzą funkcje życiowe organizmu,
  • acetylocholina – neuroprzekaźnik odpowiedzialny za procesy pamięciowe, uczucie podniecenia, możliwość koncentracji i nastrój,
  • kwas gamma-aminomasłowy, tzw. GABA – inicjuje spadek aktywności neuronów, bierze udział w procesach pamięciowych, osłabia czucie, odpowiada za lęki,
  • glutaminian – odpowiedzialny za inicjowanie aktywności neuronów, bierze udział w procesach zapamiętywania, koncentracji i szeroko pojętym uczeniu się,
  • kannabinoidy endogenne – neuroprzekaźnik, który wchodzi w reakcję z marihuaną i odpowiada za procesy pamięciowe, koncentrację, nastrój oraz uczucie podniecenia.
 4. Siła i zasięg efektów odstawiennych danej substancji – im większe skutki uboczne przerwy w spożywaniu danej substancji, tym wyżej ocenia się jej potencjał uzależnieniowy. Niektóre substancje niosą ze sobą bardzo poważne ryzyko syndromu abstynencyjnego, podczas którego mogą wystąpić zaburzenia układów nerwowego, trawiennego oraz układu krążenia. Nie mniej intensywne są dolegliwości ze strony psychiki – osoba uzależniona odczuwa niezwykły głód narkotykowy, czyli stan, w którym wszystkie cele i pragnienia kierują się ku wzięciu następnej dawki substancji psychoaktywnej.
 5. Czas, jaki musi minąć, aby uzależnienie przybrało zauważalne formy – niektóre substancje wymagają częstego użytkowania, innym wystarczy tylko jedna dawka, aby uzależnić użytkownika. Niektóre narkotyki powodują psychiczny przymus sięgnięcia po następną dawkę już na kilka godzin po zażyciu poprzedniej, inne długo nie dają o sobie znać.

Według powyższych kryteriów w 2007 roku sporządzono listę najbardziej uzależniających substancji świata, wszystkim przydając odpowiednią liczbę na skali punktowej. Za podsumowanie odpowiedzialny był psychiatra z Uniwersytetu w Cambridge, Dawid Nutt.

Uzależniające narkotyki - metody leczenia

 

5 najbardziej uzależniających narkotyków

 • Heroina – uznawana za najbardziej uzależniający narkotyk na świecie. Jej zażycie powoduje aktywowanie dopaminy, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za odczuwanie szczęścia. Jej poziom wzrasta nawet o 200 procent, co natychmiast powoduje psychiczne uzależnienie od substancji. Heroina jest niezwykle niebezpieczna dla życia użytkowników – dawka śmiertelna jest zaledwie pięć razy większa niż ilość substancji potrzebna do poczucia jakichkolwiek efektów.
 • Kokaina – narkotyk znany ze swych właściwości pobudzających. Aktywuje wydzielanie dopaminy, która stale zasila układ nagrody. Znikają odczucia towarzyszące zmęczeniu organizmu, człowiek staje się energiczny i niezwykle towarzyski. Etap euforii nie trwa jednak długo. Kiedy mija, pojawia się niezwykle intensywna potrzeba powtórzenia efektu. Przy pierwszym przyjęciu narkotyku uzależnia się aż 21% osób.
 • Nikotyna – może to zadziwiające dla osób szukających informacji o narkotykach, jednak nikotyna również jest substancją psychoaktywną odpowiedzialną za problem uzależnień na całym świecie. Według badań nikotyna odpowiedzialna jest za aktywowanie dopaminy, która z kolei pobudza układ nagrody. Stąd szeroko zakrojona opinia na temat relaksującego i uspokajającego działania papierosów.
 • Barbiturany – substancje niegdyś stosowane jako lekarstwa na bezsenność i stany lękowe. Ich działanie opiera się na tymczasowym blokowaniu poszczególnych obszarów mózgu. W niewielkich dawkach oddziałują euforycznie, jednakże w większej ilości mogą być zabójcze dla organizmu człowieka, gdyż znacznie spowalniają procesy oddychania. Obecnie wyparte przez inne generacje leków, wciąż jednak uważane za niezwykle szybko uzależniający narkotyk.
 • Alkoholalkohol w zestawieniu narkotyków może niektórych dziwić, jednak niezwykle chętnie stosowany alkohol etylowy również zaliczany jest do grona uzależniających substancji psychoaktywnych. Szacuje się, że alkoholikami zostaje około 22% osób, które miały jakąkolwiek styczność z napojami wyskokowymi.

Leczenie osób uzależnionych od narkotyków w ośrodku leczenia uzależnień Mandala pod Wrocławiem – czas na detoks narkotykowy!

Jeśli szukasz pomocy w leczeniu uzależnienia od narkotyków, postaw na Prywatną Klinikę Leczenia Uzależnień Mandala zlokalizowaną pod Wrocławiem, w województwie dolnośląskim. Nasza wiedza i doświadczenie w połączeniu z wykwalifikowaną kadrą oraz warunkami panującymi na w ośrodku sprawiają, że jesteśmy w stanie pokonać Twój nałóg! Wystarczy, że zadzwonisz i umówisz spotkanie konsultacyjne, na którym – z zapewnieniem stuprocentowej gwarancji o dyskrecji – indywidualnie rozpatrujemy każdy przypadek i proponujemy najlepszą możliwą drogę leczenia.

W przypadku nałogu narkotykowego pierwszym krokiem do wyleczenia jest odbycie detoksu narkotykowego, czyli procesu detoksykacji organizmu z zalegających tam, szkodliwych substancji. Jest to działanie zalecane wszystkim uzależnionym od środków psychoaktywnych, bez względu na to, czy mamy do czynienia z ciężkimi narkotykami, jak heroina czy kokaina, alkoholem, czy nawet uzależnieniem od leków.

Detoks narkotykowy to skomplikowany i trudny emocjonalnie dla pacjenta proces, dlatego zawsze powinien być prowadzony pod okiem specjalisty. Pojawia się bowiem ryzyko wystąpienia zespołu abstynencyjnego, czyli szeregu reakcji i objawów świadczących o chorobie odstawieniowej. Organizm zdążył się przyzwyczaić i uzależnić od konkretnych dawek narkotyku. Kiedy ich nie otrzymuje, zaczyna “chorować”, co przekłada się na różne, wymienione niżej symptomy psychiczne i fizyczne:

 • wzrost ciśnienia tętniczego,
 • drżenie dłoni i całych rąk,
 • dreszcze,
 • nudności, wymioty i biegunki,
 • duża potliwość ciała,
 • bolesne skurcze,
 • problemy ze snem,
 • zwiększenie łaknienia,
 • majaczenie, delirium,
 • stany depresyjne, a nawet myśli samobójcze,
 • niezdolność do odczuwania przyjemności (anhedonia),
 • niepokój i lęki,
 • zaburzenia orientacji i zdolności do koncentracji,
 • omamy,
 • łzawienie,
 • katar i kichanie,
 • gęsia skórka,
 • intensywne ziewanie,
 • rozszerzone źrenice,
 • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – np. bóle brzucha,
 • rozdrażnienie, złość, napady agresji,
 • przygnębienie, zmęczenie, a nawet letarg,
 • obfite ślinienie się,
 • swędzenie ciała.

Oczywiście rodzaj i częstotliwość występowania konkretnych objawów zależy od kilku istotnych czynników. Zupełnie inaczej przebiega bowiem zespół abstynencyjny po alkoholu, heroinie czy też marihuanie. Zupełnie nieprzewidywalne efekty może dać detoks narkotykowy przeprowadzony u osoby uzależnionej od dopalaczy, które stanowią swoiste mieszanki różnych narkotyków. Mogą więc zawierać zarówno naturalne kannabinoidy, jak i toksyczne dodatki mające na celu wzmocnić działanie danego dopalacza. W przypadku detoksu od mieszanek narkotykowych zespół abstynencyjny daje najczęściej objawy charakterystyczne dla różnych, niezależnych od siebie środków psychoaktywnych. Natężenie symptomów zespołu odstawiennego uwarunkowane jest:

 • rodzajem narkotyku – najintensywniejsze objawy abstynencyjne daje moment, w którym chory rezygnuje z kolejnej dawki substancji opioidowych (np. heroina, kodeina czy morfina), mniej męczące symptomy towarzyszą odstawieniu marihuany,
 • okres, w jakim substancja psychoaktywna była regularnie przyjmowana – jeśli mamy do czynienia z osobą uzależnioną, która kolejne dawki narkotyku przyjmowała przez kilka lat, objawy odstawienne będą dużo intensywniejsze niż w przypadku osoby z kilkukrotną stycznością z danym narkotykiem,
 • wielkość dawek, jakie pacjent przyjmował w okresie bezpośrednio poprzedzającym czas odwyku – im większe spożywane porcje narkotyku tuż przed odwykiem, tym gwałtowniejsze i trudniejsze do zniesienia formy przybierają syndromy odstawienne,
 • aktualny stan psychofizyczny pacjenta – każda osoba uzależniona znajduje się w nieco innym stanie psychicznym i fizycznym, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na przechodzenie syndromu odstawiennego.

Ważne jest, aby detoks przeprowadzić stopniowo i pod okiem specjalisty. W ośrodku leczenia uzależnień Mandala do każdego pacjenta na odwyku przydzielony zostaje wykwalifikowany personel medyczny. W ten sposób minimalizujemy ryzyko wystąpienia gwałtownych objawów odstawiennych. Gdy pacjent czuje się lepiej, przechodzi pod opiekę psychologów. Jeśli to konieczne, przeprowadzona zostaje także farmakoterapia obejmująca podawanie pacjentowi leków uzupełniających. Są to głównie środki przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe i zapobiegające skurczom. Niejednokrotnie wspiera się też przywrócenie naturalnej równowagi biologicznej organizmu poprzez podanie pacjentowi specjalnie dobranych elektrolitów. Czas detoksu w Mandali uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i możliwości osoby uzależnionej.

Metody leczenia uzależnienia od narkotyków

 

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków? Co po detoksie? Poznaj metody Mandali – poradni leczenia uzależnień od narkotyków i innych środków zlokalizowanej pod Wrocławiem

Leczenie uzależnienia od narkotyków w ośrodku pod Wrocławiem nie kończy się z momentem, w którym organizm pacjenta zostaje odtruty i wraca naturalna równowaga biologiczna. To tak naprawdę dopiero początek walki o wyzdrowienie. Pacjent przechodzi pod opiekę psychologa i psychiatry i rozpoczyna się dla niego czas intensywnej terapii indywidualnej i pracy nad sobą. Wszystko to w formie terapii przy wsparciu specjalisty. Terapia może występować w formie indywidualnej, kiedy to między osobą uzależnioną a terapeutą wykształca się relacja, dzięki której pacjent otwiera się na nowe rozwiązania i jest w stanie podzielić, a także przeanalizować i zrozumieć źródła swojego problemu. Terapie prowadzone są także w formie grupowej, gdzie w otoczeniu osób podobnie doświadczonych przez życie, osoby uzależnione odzyskują wiarę w spokojną przyszłość pozbawioną nałogów.