MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Leczenie lekomanii

Zjawisko przyjmowania nadmiernej ilości leków nieadekwatnych do schorzeń jest szczególnie nasilone w Polsce. Statystyki sprzed kilku lat nie pozostawiają złudzeń – nasz kraj jest jednym z liderów spożywania środków farmakologicznych na statystycznego mieszkańca. Wśród przyczyn tego zjawiska jest lansowany styl życia i mody. Do przyjmowania leków zachęcają reklamy, sugerujące ustąpienie przykrych objawów po zażyciu polecanego środka, co prowadzi do nieodpowiedzialnego leczenia objawów zamiast diagnostyki przyczyn problemów zdrowotnych. Reklamy nakłaniają do spożywania witamin i suplementów diety zamiast zmiany stylu życia: masz słabe włosy? – zjedz pigułkę; problemy z potencją? – zażyj tabletkę; bóle stawów? – kolejny suplement. Tempo codziennego życia przyczynia się do wyboru pigułki zamiast zmiany niezdrowego stylu życia.

Dlaczego lekomania może być szkodliwa?

Lekomanii sprzyja też tzw. leczenie się na własną rękę, chęć zachowania wizerunku zdrowego pracownika oraz kondycja służby zdrowia, bo o wiele łatwiej i szybciej kupić środek farmaceutyczny niż skonsultować się u lekarza.

Uzależnienie to może być związane z przyjmowaniem środków farmakologicznych na zmiany świadomości (nasenne, antydepresyjne, pobudzające), przeciwbólowych, hormonalnych oraz całego szeregu paraleków: suplementów, witamin, etc. Nadmiernie częste ich przyjmowanie (bez zaleceń lekarza, znającego aktualny stan zdrowia) prowadzi do uzależnienia. Pojawia się potrzeba zażywania coraz większych dawek, w celu zaspokojenia psychicznych i somatycznych potrzeb organizmu. Występuje wówczas ryzyko przedawkowania środków farmakologicznych i wystąpienia działań niepożądanych (z zatruciem i śmiercią włącznie).

Co sprawia, że wciąż sięgamy po lekarstwa?

Najczęściej występuje zależność psychiczna od leku, rzadziej zależność fizyczna (somatyczna). Lekozależność zmienia funkcjonowanie organizmu, a jego odstawienie powoduje zmianę pracy narządów wewnętrznych – typowe objawy odstawienia.

Leczenie lekomanii jest trudne, ale nie niemożliwe. Przy odpowiedniej postawie pacjenta oraz terapii istnieje szansa uwolnienia go od tego nałogu. Ośrodek leczenia uzależnień Mandala zaprasza na takie właśnie specjalistyczne terapie.

Leczenie lekomanii

Terapia dla lekomanów – czy jest skuteczna?

Nasi doświadczeni specjaliści wiedzą w jaki sposób pomóc osobom, które w swojej podświadomości zakodowane mają nieuzasadnione potrzeby sięgania po kolejne, często coraz silniejsze lekarstwa, które z pewnością są szkodliwe dla organizmu człowieka, jeśli przyjmowane są w zbyt dużej ilości oraz bez konsultacji z lekarzem kierującym pacjentem z rozpoznaną chorobą. Nasz proces leczenia lekomanii sprawi, że osoby uzależnione będą mogły poczuć ulgę nie tylko w sferze poprawionych procesów fizjologicznych ale także odczują poprawę komfortu w sferze psychicznej. Dzięki Mandali mogą zrozumieć, że ich działania nie są motywowane żadnymi rzeczywistymi dolegliwościami, a nadmierne przyjmowanie leków jest szkodliwe nie tylko dla nich ale również dla osób im bliskich.