MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Leczenie uzależnień od hazardu w ośrodku pod Wrocławiem – jak pomóc osobie uzależnionej od gier losowych? Na czym polega terapia dla hazardzistów?

Leczenie uzależnienia od hazardu w ośrodku Mandala pod Wrocławiem to proces, dzięki któremu każda osoba z nałogiem ma szansę na poukładanie swojego życia. Hazardziści to nie tylko bywalcy ekskluzywnych kasyn, to także każdy, kto wciągnął się w loterie, zdrapki, gry giełdowe czy też rozgrywki na automatach. Niezależnie od źródła uzależnienia każdy hazardzista znajdzie pomoc w Mandali!

Leczenie uzależnienia od hazardu

Spis treści:
Czy leczenie uzależnienia od hazardu jest konieczne?
Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu?
Konsekwencje nieleczonego uzależnienia od hazardu
Jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu?
Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu?
Leczenie uzależnienia od hazardu w ośrodku Mandala

Czy leczenie uzależnienia od hazardu w ośrodku Mandala pod Wrocławiem  jest konieczne?

Dla osób postronnych leczenie uzależnienia od hazardu w ośrodku pod Wrocławiem wydawać się może przesadą czy nawet pewnym rodzajem fanaberii, szczególnie na tle terapii dotyczących alkoholizmu czy postępującej narkomanii. Nie objawia się przecież zauważalnymi zmianami w wyglądzie, chorobami czy bólem, jak inne uzależnienia. Należy jednak uświadomić sobie, że hazard to niezwykle ryzykowne przedsięwzięcie, gdzie główną rolę gra przypadek. I właśnie ta emocjonująca niepewność sprawia, że osoby zaangażowane w gry hazardowe spędzają przy nich coraz więcej czasu. Intensywne przeżycia związane z grą zaczynają wypierać inne sposoby odczuwania przyjemności. Wkrótce hazardzista nie potrafi zrezygnować z otrzymywanej podczas rozgrywek adrenaliny i pojawia się w kasynie niezależnie od swojej sytuacji finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest popadanie w długi i nieodłączna chęć “odegrania się”, co zagwarantować ma powrót do materialnej stabilności.

Hazardzista traci kontakt z rzeczywistością, jego aspiracje, plany i pomysły na spędzenie czasu wolnego zaczynają oscylować wyłącznie wokół tematyki związanej z hazardem. Analizuje prawdopodobieństwo wygranej przy następnej rozgrywce, zdobywa informacje dotyczące mechanizmów gry i organizuje kwoty pozwalające na wzięcie udziału w kolejnych partiach. Rodzina i bliscy schodzą na dalszy plan, podobnie jak obowiązki w pracy czy dotychczasowe hobby.

Ciągłe wystawianie się na skrajne emocje, brak należytego odpoczynku, zmartwienia związane z pogarszającą się sytuacją finansową i inne towarzyszące uzależnieniu od hazardu objawy mają wpływ na zwiększenie ryzyka zapadnięcia na chorobę wieńcową. Długotrwałe uzależnienie od hazardu może zakończyć się zawałem mięśnia sercowego, miażdżycą, zaawansowaną nerwicą oraz różnego rodzaju schorzeniami o podłożu psychiatrycznym. Z tego powodu uzależnienie od hazardu powinno być traktowane równie poważnie, jak inne nałogi i wymaga specjalistycznego leczenia terapeutycznego.

Klinika Mandala pod Wrocławiem podpowiada jak rozpoznać uzależnienie od hazardu

Zanim podejmiemy stosowną terapię w ośrodku pod Wrocławiem, należy najpierw nauczyć się rozpoznawać uzależnienia związane z hazardem. W celu dokonania wstępnej autodiagnozy proponujemy zestaw ośmiu pytań, które pomogą ustalić, czy dany przypadek rzeczywiście kwalifikuje się do nałogu:

  1. Czy pojawia się u Pana/Pani trudna do powstrzymania chęć grania?
  2. Czy zdarzyło się Panu/Pani grać dłużej niż Pan/Pani planował(a)?
  3. Czy odczuwa Pan/Pani gorsze samopoczucie przy próbach przerwania grania?
  4. Czy przykre objawy związane z zaprzestaniem grania ustępowały z chwilą powrotu do gry?
  5. Czy coraz więcej czasu przeznacza Pan/Pani na granie?
  6. Czy rezygnuje Pan/Pani z innych przyjemności na rzecz gier?
  7. Czy ma Pan/Pani rytuały związane z graniem?
  8. Czy ktokolwiek zwrócił Panu/Pani uwagę na Pana/Pani grę?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na trzy lub więcej pytań z powyższej listy, prawdopodobnie potrzebujesz fachowej pomocy w leczeniu uzależnienia od hazardu. Takie usługi znajdziesz w Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień Mandala zlokalizowanym w Jordanowie Śląskim nieopodal Wrocławia. Klinika oferuje profesjonalną diagnozę oraz dopasowanie form terapii pod indywidualne potrzeby pacjenta. Jesteśmy w stanie elastycznie dopasować się do specyfiki każdego hazardowego problemu, bez względu na to, czy jest to uzależnienie od gier w kasynie, zdrapek konkursowych czy też nałóg w postaci hazardu online. Zapewniamy wszelkie niezbędne formy pomocy – od wykwalifikowanej kadry terapeutów poprzez doświadczenie w pracy z najróżniejszymi przypadkami uzależnień aż do atrakcyjnego ośrodka zlokalizowanego w malowniczej okolicy, która pozwala na zaznanie wewnętrznego spokoju w urokliwym otoczeniu przyrody. Jeśli hazard zatruł życie Tobie lub Twoim bliskim, nie wahaj się. Zadzwoń do Prywatnej Kliniki Uzależnień Mandala i umów się na wstępną konsultację, dzięki której możliwe będzie opracowanie planu leczenia idealnie dostosowanego do specyfiki nałogu.

Uzależnienie od hazardu

Ośrodek Mandala pod Wrocławiem przedstawia konsekwencje nieleczonego uzależnienia od hazardu

Ośrodek Mandala pod Wrocławiem ostrzega, że nieleczone uzależnienie od hazardu może obfitować w wiele poważnych konsekwencji. Osoba uzależniona nieustannie poszukuje nowych sposobów na zdobycie funduszy niezbędnych do dalszej gry, co szybko doprowadza ją do ruiny finansowej. Na tym się jednak nie kończy, gdyż przekonany o swoim przyszłym zwycięstwie hazardzista nie ma oporów przed pożyczaniem pieniędzy od bliskich. Wpada w długi, które obciążają zarówno samego gracza, jak i wszystkie osoby, którym obiecywał błyskawiczny zwrot środków. Sytuacja hazardzisty zaczyna bezpośrednio oddziaływać na bliskie osoby wokół – jego nerwowość, obsesyjne zainteresowanie kwestiami związanymi z grą czy nieustanne układanie szalonych strategii mających na celu zapewnić wygraną (być może nawet nieuczciwą lub generującą większe straty niż korzyści) niepokoją jego rodzinę i przyjaciół.

Hazardzista pozostaje jednak głuchy na wszelkie próby uświadomienia mu problemu – wymawia się zapewnieniami, że “już niedługo wszystko będzie w porządku”. Niejednokrotnie mówi o tym z taką dozą pewności siebie, że bliscy zaczynają wierzyć w prawdziwość tych deklaracji. Niedługo potem sytuacja ponownie się pogarsza, a nadwątlone zaufanie rodziny zamienia się w poważny niepokój, wymagający podjęcia określonych działań zaradczych.

Poza kłopotami finansowymi pojawiają się także problemy społeczne. Hazardzista traci w oczach swojego pracodawcy, często zdarza się, że uzależnienie uniemożliwia mu poprawne wykonywanie swoich obowiązków – zaczynają się nieuzasadnione nieobecności czy spóźnienia do pracy. Pojawiają się też nawracające prośby o zaliczki i inne formy świadczeń finansowych, których osoba z nałogiem potrzebuje na dalsze hazardowe rozgrywki.

Występuje także etap izolacji społecznej. W pewnym momencie hazardzista-bankrut zaczyna odczuwać powody do wstydu, w związku z czym całkowicie odcina się od ludzi, których ciężko znosić mu w tak opłakanej sytuacji. Jego kontakty towarzyskie zawężają się zazwyczaj do innych graczy, którzy wyznają podobne wartości i zdają się rozumieć ciągłą pogoń za wygraną. Hazardzista integruje się z osobami z tego samego środowiska, których cechuje specyficzne podejście do życia polegające na natychmiastowym zaspokajaniu wszystkich swoich potrzeb.

Nieleczone uzależnienie od hazardu może prowadzić także do aktów przemocy czy prób przestępstwa, jakie gracz podejmuje w celu zdobycia środków finansowych na kolejne partie. Wzrastają stawki, o które rywalizuje, stąd stała potrzeba wzbogacenia się. O ile hazardzista nie skończy przed wymiarem prawa, może się też zdarzyć, że wyląduje u psychiatry z rozległymi problemami psychicznymi, które mogą skutkować również próbami samobójczymi.

Jak wygląda leczenie hazardu? Poznaj szczegóły terapii dla hazardzistów w ośrodku pod Wrocławiem!

Najważniejszym założeniem przy podejmowaniu profesjonalnego leczenia uzależnienia od hazardu w ośrodku pod Wrocławiem jest umiejętność przyznania przed samym sobą, że ma się wymagający terapii  problem. Jeśli hazardzista nie dostrzega w swoim zachowaniu nic podejrzanego, a słowa bliskich o konieczności sięgnięcia po pomoc traktuje wyłącznie jako czcze marudzenie, leczenie okaże się nieskuteczne. Najważniejsze w terapii jest bowiem nastawienie psychiczne obejmujące faktyczną potrzebę zmiany dotychczasowego trybu życia.

Hazardziście trudno rozstać się z możliwością natychmiastowego realizowania swoich potrzeb. Myśl, że leczenie ograniczy mu dostęp do źródła przyjemności, jakim jest hazardowa adrenalina sprawia, że odczuwa napady lęku i niepokoju, wpada w rozdrażnienie i nie potrafi skupić się na czymkolwiek innym. Są to wyrzeczenia niezbędne, aby proces leczenia mógł w ogóle się rozpocząć.

W początkowej fazie nałogu najlepszą metodą terapii są regularne spotkania z psychologiem i psychoterapia ambulatoryjna. Jeśli jednak uzależnienie osiągnęło znacznie wyższe stadium, konieczne będzie rozpoczęcie terapii w prywatnej klinice leczenia uzależnień. Na miejscu wykwalifikowana kadra specjalistów przeprowadzi szereg terapii, dzięki którym możliwe będzie sprawne dotarcie do psychologicznego podłoża problemu. Terapeuci prowadzą rozmowy tak, aby naprowadzić pacjenta na wszelkie możliwe aspekty, które mogą być odpowiedzialne za popadnięcie w nałóg. Mowa tu o zaburzeniach osobowości, przeżyciach z dzieciństwa czy też trudnych zdarzeniach w postaci rozwodu, utraty pracy czy też śmierci kogoś bliskiego. Zdarza się także, że przyczyna uzależnienia leży w tzw. “szczęściu początkującego” – epizodyczna gra hazardowa przyniosła pacjentowi znaczny zastrzyk pieniędzy, dzięki czemu zaczął on postrzegać hazard jako źródło łatwego zarobku. Zadaniem terapeuty jest naprowadzenie pacjenta na prawdziwe źródło problemu oraz stopniowa praca nad zmianą myślenia – ukazanie szerszego spektrum konsekwencji uzależnienia, wskazanie nowych pomysłów na gospodarowanie czasem wolnym i zalety wynikające z życia pozbawionego nałogu.

Niezwykle istotnym elementem leczenia terapeutycznego jest także pomoc w opracowaniu planu spłaty bieżących długów. Niejednokrotnie hazardziści bliscy są załamania nerwowego z powodu przytłaczającego poczucia winy wywołanego brakiem stabilnej sytuacji finansowej. Bardzo często długi nie dotyczą jedynie samego pacjenta, ale i rzutują na bezpieczeństwo materialne całej jego rodziny. Dlatego opracowanie strategii dotyczącej zwrotu zaciągniętych środków finansowych często stanowi moment przełomowy w leczeniu – hazardzista zyskuje bowiem wiarę w możliwość realnego stanięcia na nogi po opuszczeniu ośrodka.

Jak pomóc osobie uzależnionej od hazardu? Zgłoś się do ośrodka Mandala niedaleko Wrocławia!

Jak tłumaczą specjaliści z ośrodka Mandala pod Wrocławiem, podobnie jak w przypadku alkoholizmu, w odniesieniu do hazardu również funkcjonuje pojęcie współuzależnienia. Określa ono sposób funkcjonowania dorosłych osób będących w bezpośredniej relacji z hazardzistą. W związku z nałogiem dynamicznym zmianom (niestety, na gorsze) ulega nie tylko życie gracza, ale i jego bezpośredniego otoczenia. Pojawiają się takie emocje, jak gniew, wstyd, lęk, stres, poczucie bezradności, a w dalszym rozrachunku – rozpacz i utrata nadziei.

Pomoc w uzależnieniu od hazardu

Osoby najbliższe najczęściej zauważają problem hazardzisty dopiero w momencie, gdy pojawią się prawdziwe problemy finansowe – gracz przeznaczy na hazard całą swoją wypłatę, sięgnie po środki ze wspólnego konta bankowego lub na jego progu pojawi się komornik. Ich uwagę skupiają także drastyczne zmiany w zachowaniu osoby uzależnionej – staje się ona agresywna (ze stosowaniem przemocy włącznie) i wpada w nastroje depresyjne lub przeciwnie – odnotowuje okresy nieuzasadnionej euforii i chęci do działania. Na co dzień skąpy i skrupulatnie wyliczający pieniądze, hazardzista staje się niezwykle rozrzutny podczas samej gry.

Gracz zaczyna skupiać na sobie uwagę całej rodziny szczególnie w momencie, gdy do uzależnienia od grania dochodzą także częste wybryki alkoholowe. Bliscy zaczynają zapominać o swoich własnych potrzebach, są nieustannie skoncentrowani na osobie hazardzisty, próbują dotrzeć do źródła problemu i całkowicie je zrozumieć. Osoba z nałogiem przeciwnie, odwraca się od nich całkowicie, zajmując się jedynie aspektami związanymi z przyszłymi rozgrywkami hazardowymi. Część bliskich podejmuje długi zaciągnięte przez hazardzistę, traktując je jako własną odpowiedzialność. Czują, ze jeśli samodzielnie uregulują należności, problem z hazardem nareszcie się skończy. Niektóre sytuacje narastają do kuriozalnych rozmiarów – w domu zaczynają pojawiać się podejrzani ludzie pytający o hazardzistę, rozlegają się telefony z firm windykacyjnych lub banków, pojawia się ciągłe napięcie oraz poczucie braku bezpieczeństwa i spokoju o przyszłość.

Jak pomóc hazardziście? Przede wszystkim należy ufać swoim obserwacjom i nie próbować wybielać poczynań gracza przed sobą i rodziną. Nie wolno zatracać się we wstydliwym milczeniu – pomocy należy szukać u specjalistów czy też w zorganizowanych grupach wsparcia. Chory musi zdać sobie sprawę z konsekwencji swoich działań, nie powinno się więc w jego imieniu kłamać i próbować maskować konsekwencji jego uzależnienia. Najważniejsze to zapewnić pomoc zarówno sobie samemu, jak i hazardziście. Najlepszym sposobem będzie przekonanie osoby uzależnionej, że naprawdę potrzebuje pomocy w postaci terapii w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień od hazardu. Idealnym przykładem takiej placówki jest Klinika Mandala zlokalizowana w Jordanowie Śląskim w niewielkiej odległości od Wrocławia.

Leczenie uzależnienia od hazardu w prywatnym ośrodku terapii uzależnień Mandala nieopodal Wrocławia

W prywatnym ośrodku terapii uzależnień Mandala niedaleko Wrocławia znajdą Państwo kompleksową i profesjonalną pomoc zarówno dla osób uzależnionych od hazardu, jak i ich rodziny i bliskich. Zdajemy sobie sprawę, że hazard to nie tylko drogie, ekskluzywne kasyna, ale i wszelkie gry losowe, jak zdrapki, konkursy przeprowadzane drogą sms-ową czy też różnego rodzaju loterie. Pomagamy osobom uzależnionym od gier typu automaty, poker, gier giełdowych oraz wszelkiego rodzaju rozgrywek internetowych, polegających np. na notorycznym licytowaniu w różnego rodzaju aukcjach przeprowadzanych na serwisach Ebay czy Allegro.

Oferujemy swojego rodzaju detoks, czyli proces odcinania hazardzisty od źródła jego uzależnienia, oraz terapię, dzięki której wskazujemy prawdziwe przyczyny uciekania w nałóg i sposoby, dzięki którym gry losowe przestaną determinować rzeczywistość danego gracza. Każda terapia indywidualna zostaje dopasowana do specyfiki hazardowego problemu – dzięki skrupulatnie przeprowadzonemu spotkaniu wstępnemu specjaliści z Mandali są w stanie zaplanować i wyznaczyć dokładną ścieżkę leczenia. Kompleksowe leczenie hazardu to niejednokrotnie jedyny sposób na zaprzestanie zadłużania się i rujnowania wszelkich aspektów życia prywatnego, zawodowego i rodzinnego osoby uzależnionej.

Prywatna Klinika Terapii Uzależnień Mandala to miejsce oferujące spokój ducha w ośrodku zlokalizowanym w malowniczej okolicy Jordanowa Śląskiego nieopodal Wrocławia. Nasza placówka otoczona jest ogrodem, w którym pacjenci mogą znaleźć zbawienny spokój i utrzymać aktywny kontakt z naturą, co może okazać się niezbędne w łagodzeniu objawów związanych z hazardowym detoksem. Nie bez znaczenia pozostaje także wygodnie zaaranżowane wnętrze ośrodka, które gwarantuje rezydentom komfortowy pobyt i ucieczkę od codziennych problemów. Poza przytulnie urządzonymi pokojami znajdującymi się na parterze i piętrze budynku w Mandali znajdziemy także nowoczesne gabinety zabiegowe oraz salę klubowo-rekreacyjną idealnie przystosowaną do wszelkich aktywności czasu wolnego. Przestrzeń ta sprawdza się również jako miejsce odwiedzin najbliższych. Jesteśmy zdania, że regularne spotkania z najbliższymi to jedna z najważniejszych składowych pomyślnego przebiegu terapii, dlatego gorąco zachęcamy bliskich naszych pacjentów do aktywnego okazywania wsparcia. I to niezależnie od powodów, dla których dana osoba pojawiła się w ośrodku.