Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Leczenie nerwicy Wrocław, jak leczyć nerwicę?

Aby leczenie nerwicy w ośrodku Mandala pod Wrocławiem przyniosło oczekiwane skutki, najważniejsze jest rozpoznanie i zidentyfikowanie rodzaju zaburzenia. Wielu specjalistów twierdzi, że nerwicami są różnorodne zaburzenia związane z wieloma dysfunkcjami narządów, połączone z zaburzeniami na podłożu emocjonalnym. Zaburzenia, o których mowa, mogą znacząco przyczynić się do niepoprawnych procesów fizjologicznych oraz chemicznych, które dzieją się w mózgu człowieka. Dlatego też kluczowe dla wdrożenia odpowiedniego leczenia jest szybkie i poprawne rozpoznanie schorzenia.

Kobieta cierpiąca na nieprzyjemne dolegliwości

Spis treści:
Charakterystyka choroby
Czy można z tego wyjść samodzielnie?
Leki
Choroba natręctw
O odmianie serca, żołądka i wegetatywnej
Oferta ośrodka Mandala

Skuteczne leczenie nerwicy lękowej w ośrodku Mandala pod Wrocławiem

Leczenie nerwicy lękowej w ośrodku Mandala pod Wrocławiem to proces, przez który przechodzi coraz więcej osób. Obecnie nawet 1 osoba na 50 cierpi na ten rodzaj zaburzenia. I choć łatwo go rozpoznać, zazwyczaj trudno zidentyfikować przyczyny nerwicy u pacjenta. Często podłoże choroby kryje się w głębokich przeżyciach z przeszłości, dysonansie między potrzebami a oczekiwaniami społecznymi lub czynnikach genetycznych i biologicznych. Na szczęście dokładne rozpoznanie powodu wystąpienia choroby nie jest to konieczne, aby jej leczenie okazało się skuteczne. Ważne jest także to, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny, wykonując badania zlecone przez lekarza.

Często kojarzymy nerwicę z niestabilnym stanem psychiki, agresywnością i nadpobudliwością. Wydaje nam się, że osobę chorą często łatwo wyprowadzić z równowagi, zdenerwować, a nawet doprowadzić do furii. Tymczasem psychologowie i psychiatrzy nie postrzegają osoby cierpiącej na to schorzenie w ten sposób. Zaburzenie lękowe warunkują nieświadome konflikty psychiczne, nad którymi człowiek nie potrafi zapanować. Mimo że na chorobę cierpi spora część populacji, nie do każdego przypadku koniecznie trzeba podchodzić farmakologicznie. Czasem wystarczy odpowiednio dopasowana psychoterapia.

Lęki i natręctwa

W przypadku nerwicy istotnym faktem, o którym należy wspomnieć jest to, że osoba, która potencjalnie może na nią cierpieć, jest świadoma tego, że sądy wypowiadane przez nią na temat pewnych objawów w rzeczywistości nie mają konkretnych podstaw medycznych. Osoby te często przeżywają rozmaite lęki, takie jak lęk przed pojawieniem się w tłumie, lęk przed wyjściem z domu, lęk przed przebywaniem w głośnych miejscach, podróżowaniem czy przemieszczaniem się do miejsc, które nie są im znane.

Z chorobą nierozerwalnie wiążą się pojęcia natręctw oraz fobii. Mogą one przybierać bardzo różnorodny charakter. Jednym z natręctw może być nieustanna potrzeba zachowywania czystości rąk, jeszcze innym natręctwem może być przesadna kontrola poprawności procesów fizjologicznych własnego ciała, co w konsekwencji może doprowadzić do hipochondrii czyli wyjątkowego przewrażliwienia dotyczącego stanu zdrowia.

Czy samodzielne leczenie nerwicy lękowej jest wystarczająco skuteczne? A może lepiej udać się do ośrodka Mandala pod Wrocławiem? Poznaj konkretne objawy i sposoby domowego leczenia

Nerwica lękowa nie zawsze nadaje się do samodzielnego leczenia. Czasem lepiej od razu udać się do ośrodka takiego jak Mandala pod Wrocławiem. Warto dokładnie obserwować swoje zachowanie i dolegliwości, zanim zdecydujemy się sami leczyć lub wybrać do specjalisty. Choroba to nie tylko konkretne objawy na polu dysfunkcji psychiki, ale także problemy somatyczne. Wiele osób dotkniętych schorzeniem może odczuwać między innymi ogólne rozdrażnienie, niekontrolowane drgania mięśni i tiki, przykurcze, nagłe wzrosty oraz spadki temperatury ciała oraz bóle całego ciała, które wiążą się nieuzasadnionym napięciem. Często występują także zawroty głowy czy problemy z utrzymaniem prawidłowej równowagi. Wśród objawów wymienia się niekiedy zaburzenia równowagi oraz zaburzenia seksualne.

Osoby chore często potrafią logicznie ocenić zdarzenia, jednak nie są w stanie zapanować nad lękiem, który im dokucza. Pacjenci często przeżywają wewnętrzny konflikt pomiędzy swoimi emocjami i odczuwaniem a środowiskiem zewnętrznym i presją społeczną. Objawy dzieli się na trzy grupy w zależności od tego, jakiej sfery życia dotyczą:

  • pierwsza grupa to dolegliwości związane ze sferą fizyczną, na przykład bóle głowy, brzucha czy kończyn;
  • drugą grupę stanowią zaburzenia poznawcze. Wyróżnia się tu problemy z postrzeganiem rzeczywistości, natrętne myśli czy problemy z pamięcią i koncentracją;
  • trzecia grupa objawów związana jest ze stanem emocjonalnym pacjenta i obejmuje, na przykład fobie, uczucie ciągłego lęku, brak chęci do działania i brak satysfakcji, niemożność odczuwania przyjemności czy chwiejność emocjonalną i stany poirytowania.

Które z objawów nerwicy lękowej nadają się do samodzielnego leczenia, a kiedy warto jednak zgłosić się do specjalisty?

Trzeba w tym momencie wspomnieć, że jeżeli zdecydujemy się na wizytę u lekarza, powinien to być psychiatra lub psychoterapeuta, a nie lekarz rodzinny. Jeżeli jednak chcemy spróbować samodzielnego leczenia nerwicy lękowej, dokładnie przeanalizujmy nasze objawy i wykluczmy inne zaburzenia. Czasem znaczny niedobór magnezu w organizmie może powodować podobne dolegliwości co nerwica lękowa. Zastanówmy się, czy w naszym życiu obecne są źródła stresu, które możemy zredukować lub całkiem wyeliminować. Może to być męcząca praca lub toksyczna znajomość. Warto też włączyć do swojego dnia dodatkową aktywność, na przykład fizyczną. Najlepiej, gdyby wymagała ona od nas wychodzenia z domu – nawet drobna i krótkotrwała zmiana otoczenia może dobrze wpłynąć na naszą psychikę. Jeżeli mamy taką możliwość, można spróbować całkowitej zmiany otoczenia – przeprowadzki, zmiany pracy lub szkoły. Starajmy się też otaczać pozytywnie nastawionymi do życia ludźmi.

Kiedy próbujemy przeciwdziałać nerwicy lękowej samemu, musimy dbać o odpowiednią dietę. Dostarczajmy sobie dużo energii, witamin, kwasu omega 3 oraz magnezu. Warto także wspomagać leczenie ziołami, przygotowując sobie różne napary, na przykład z ziela dziurawca lub stosować preparaty zawierające sproszkowane liście brahmi (roślina z gatunku babkowatych, często stosowana w medycynie naturalnej czy w Ajurwedzie).

Napar z pokrzywy i balsamu cytrynowego na uspokojenie

Wiele dolegliwości objawia się jako tak zwany lęk przed lękiem, na przykład boimy się, że zemdlejemy, kiedy zostaniemy sami w domu, a lęk ogarnia nas jeszcze zanim faktycznie zostaniemy sami. Zaburzenia lękowe często biorą się z niepokoju i braku poczucia bezpieczeństwa. Aby stłumić te uczucia, warto zdobywać wiedzę o tym, czego się boimy oraz o samej nerwicy lękowej, aby spróbować uspokoić swoje reakcje i zapanować nad odruchami. Niektórzy specjaliści polecają spisać sobie racjonalną listę powodów, które występują przeciwko naszemu lękowi i nosić ją zawsze przy sobie, aby w razie potrzeby móc przeczytać ją na głos.

Niestety czasem ćwiczenie zachowań i próba wyrabiania w sobie nawyków mogą okazać się niewystarczające, aby samemu uporać się z chorobą. Warto wtedy skontaktować się ze specjalistą.

W czym mogą pomóc leki na nerwicę? Poznaj działanie środków farmakologicznych, które może przepisać specjalista z ośrodka Mandala pod Wrocławiem

Leki na nerwicę, jakie otrzymać można w ośrodku Mandala pod Wrocławiem, to często proste rozwiązanie, aby stłumić lub uciszyć objawy. Zanim przejdziemy do opisu działania leków, które wspomagają proces walki z chorobą, poznajmy główny problem osób cierpiących na zaburzenia lękowe. Problem ten jest często określany mianem błędnego koła. Kiedy ktoś chory odczuwa objawy somatyczne, powstają u niego natrętne myśli. Te z kolei mogą jeszcze mocniej przyczynić się do odczuwania myśli, które nie chcą wyjść z umysłu chorego. Błędne koło jest niezwykle problematyczne i powstrzymanie go jest jednym z najważniejszych kroków. Aby kuracja farmakologiczna przebiegła poprawnie niezbędne są trzy czynniki:

Zrozumienie przez pacjenta mechanizmów choroby

Leczenie jest procesem długotrwałym i nie opiera się wyłącznie na podawaniu leków. Można je w całości przeprowadzić bez farmakologii, ale nie zawsze jest to skuteczne. Wielu pacjentów musi przyjmować leki, które mają za zadanie obniżyć koncentrację na natrętnych myślach oraz pomagają zachować spokój. Dzięki lekom stosowanym przy nerwicy możliwy jest powrót do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Bardziej istotną kwestią niż same leki jest zazwyczaj terapia. Leczenie poprzez długotrwałą terapię jest w pełni skuteczne i może zapobiec nawrotom zaburzeń lękowych. W procesie przeciwdziałania schorzeniu - z lekami czy bez – bardzo istotne jest to, aby pacjent w pełni zrozumiał procesy, którymi rządzi się nerwica. Pacjenci muszą zmienić własne zachowanie, a także podjąć się odmiennej niż dotąd interpretacji objawów czy też tego, co może powodować ich lęki.

Odpowiednie dobranie różnych leków przez specjalistę

Leki powinny być odpowiednio dobrane przez lekarza. Najczęściej stosuje się leki z grupy antydepresyjnych, gdyż odpowiadają one na wewnętrzne pochodzenie wielu objawów i są skuteczne. Zdarzają się sytuacje, kiedy leki przeciwdepresyjne nie wystarczą i lekarz musi przepisać jeszcze leki uspokajające i nasenne. Dzieje się tak, jeżeli u pacjenta występuje ostra reakcja na stres. Gdy mamy do czynienia ze skrajnymi przypadkami, na przykład w zespołach natręctw, które mogą prowadzić do myśli samobójczych, czasem stosuje się bardziej radykalne metody, czyli terapię elektrowstrząsami. Zdarza się także, że koniecznie jest także leczenie chorób i objawów towarzyszących, takich jak urojenia lub omamy. W takich przypadkach stosuje się leki neuroleptyczne lub stabilizujące nastrój pacjenta.

Leki stosowane w farmakoterapii

Inna grupa leków, często zalecanych przez lekarzy do stosowania przy nerwicy, to leki przeciwlękowe z grupy benzodiazepinów. Uznawane są one za względnie najbezpieczniejsze leki psychotropowe. Niestety ich nadużywanie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego też obecnie ich stosowanie ogranicza się jedynie do silnych stanów lęku lub paniki. W dzisiejszych czasach coraz częściej zamiast benzodiazepinów korzysta się z tak zwanych nowych leków przeciwlękowych, które tak silnie nie uzależniają. Inny lek, który może stanowić zamiennik dla benzodiazepinów, to bezpieczniejsza hydroksyzyna (lek przeciwhistaminowy, z którego korzysta się między innymi w chorobach alergicznych).

Zaznajomienie pacjenta z działaniem leków i przebiegiem procesu leczenia

Leki najczęściej stosowane przy nerwicy, czyli przeciwdepresyjne, poprawiają samopoczucie chorego, prostują zaburzenia snu i przeciwdziałają zdenerwowaniu. Charakterystyczną cechą dla tych leków jest to, że działają z opóźnieniem. Pacjent będzie mógł zaobserwować u siebie poprawę dopiero po około trzech tygodniach od rozpoczęcia kuracji. Takie leczenie nazywane jest przewlekłym. Kurację rozpoczyna się od minimalnej skutecznej dawki aż do pierwszej dawki dającej efekt terapeutyczny. Przewlekłe leczenie choroby utrzymywane jest na poziomie dawki leku o minimalnym skutecznym stężeniu. W późniejszej fazie sukcesywnie zmniejsza się dawkę – aż do odstawienia. Leki przeciwdepresyjne raczej nie powodują zbyt wielu skutków ubocznych, dlatego ich stosowanie jest bezpieczne, oczywiście jeżeli podążamy za zaleceniami lekarza.

Zwalczanie schorzenia lekami zazwyczaj przebiega w taki sposób, że w początkowej fazie procesu pacjent przyjmuje leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne jednocześnie. Kiedy działanie tych drugich będzie widoczne, odstawia się benzodiazepiny. Jak przy każdym leczeniu najważniejsze w lekach jest to, aby były one dobrane i podane przez doświadczonego specjalistę. W przypadku nerwicy jest to najczęściej psychiatra, który wytłumaczy nam, jak bezpiecznie stosować leki.

Jaki rodzaj leczenia przyniesie najlepsze i najszybsze efekty w przypadku nerwicy natręctw? Charakterystyczne objawy i sposoby ich zwalczania w ośrodku Mandala pod Wrocławiem

Leczenie nerwicy natręctw w ośrodku Mandala pod Wrocławiem przebiega nieco inaczej niż kuracja przy  wersji lękowej, ze względu na odmienne cechy charakterystyczne. Przyczyny nerwicy natręctw mogą być podobne do przyczyn choroby lękowej i tak samo zidentyfikowanie ich może nie być najłatwiejszym zadaniem. Najczęściej spotykane objawy nerwicy natręctw to obsesyjne mycie rąk, symetryczne ustawianie i przeliczanie przedmiotów lub przesadne dbanie o czystość. I o ile takie rytuały w małym stopniu nie przeszkadzają w życiu codziennym, w dużym nasileniu mogą poważnie zaszkodzić. Niekiedy choroba natręctw może nawet prowadzić do wykluczenia ze społeczeństwa poprzez uniemożliwienie wykonywania pracy czy odbycia spotkania towarzyskiego w zwyczajowej atmosferze. Mechanizm działania jest podobny do tego opisywanego w przypadku nerwicy lękowej – też obserwujemy tu zasadę błędnego koła. W przypadku nerwicy natręctw lęk związany jest z jakimś konkretnym stanem rzeczy. Przykładowo chory boi się konsekwencji dotknięcia czegoś brudnego i co chwilę odczuwa potrzebę umycia rąk, gdyż wydaje mu się, że na niemal każdym przedmiocie może czyhać niebezpieczeństwo. Jeżeli pacjent nie umyje rąk, może wpaść w histerię, gdyż tylko jego rytuały przynoszą ulgę i koją lęk. Najciekawsze jest jednak to, że osoba dotknięta chorobą najczęściej zdaje sobie sprawę z tego, że wykonywane przez nią czynności nie są racjonalne.

Nerwica natręctw jest inaczej nazywana zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym (lub OCD). Charakteryzuje się nie tylko wykonywaniem irracjonalnych czynności i częstym powtarzaniem ich. Mogą jej także towarzyszyć objawy fizyczne, takie jak ból brzucha, wzmożona potliwość czy drżenie rąk i nóg. Nieuzasadnionemu lękowi może towarzyszyć spadek nastroju i poczucia pewności siebie, stresu oraz poczucia bezradności. Na szczęście prawidłowe rozpoznanie zaburzenia i wdrożenie odpowiedniej kuracji potrafi nawet całkowicie zniwelować objawy.

W przeciwdziałaniu każdego rodzaju nerwicy najważniejsza jest dobrze postawiona diagnoza, najlepiej przez specjalistę. Lekarz w tym celu przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, obserwuje jego zachowanie, a często także rozmawia z najbliższym otoczeniem osoby. Proces zazwyczaj przebiega dwutorowo. Najważniejsza jest psychoterapia, a niekiedy towarzyszy jej także farmakoterapia. Odpowiednie leki mogą znacznie ułatwić proces kuracji oraz zniwelować objawy i irracjonalne lęki. Elementem leczenia często bywa także terapia behawioralna, podczas której kreuje się sytuacje zmuszające pacjenta do niewykonania swojego rytuału. Wszystko odbywa się oczywiście w obecności specjalisty. Tego typu ćwiczenia uczą pacjenta, że nic mu realnie nie grozi i gdy nie wykona swojej zwyczajowej czynności, nic się nie stanie. Powodzenie terapii zależy oczywiście najbardziej od zaangażowania osoby chorej. Wsparcie bliskich także może stanowić nieocenioną pomoc w drodze do zdrowia.

Nerwica serca, żołądka i wegetatywna – leczenie domowe i farmakologiczne. A może terapia w ośrodku pod Wrocławiem? Sprawdź, na czym polegają somatyczne objawy

Jak zaznaczają specjaliści z ośrodka Mandala pod Wrocławiem, nerwica serca może być leczona domowo, tak samo jak żołądka i wegetatywna. Są to takie rodzaje choroby, w których przeważają konkretne objawy somatyczne (fizyczne) towarzyszące lękom. Domową kurację nerwicy serca, żołądka lub wegetatywnej zaleca się jednak dla bezpieczeństwa wspomóc konsultacją specjalisty.

Nerwica serca

Nerwica serca to zaburzenie lękowe, które objawia się dolegliwościami układu nerwowego i układu krążenia. W skrajnych przypadkach pacjent boi się, że właśnie ma zawał lub umiera – odczuwa bardzo silny niepokój o swoje zdrowie. Objawy jednak nie mają nic wspólnego z faktyczną chorobą kardiologiczną, choć mocno ją przypominają. Schorzenie pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy układ nerwowy jest przeciążony, bo pacjent nie znajduje ujścia kumulującego się w nim stresu lub lęku – na przykład w sporcie lub odpoczynku. Dlatego bardzo ważne dla zdrowia jest zachowanie równowagi między pracą a relaksem.

Nerwica żołądka

Nerwica żołądka to schorzenie, z którym boryka się bardzo wiele osób – całkiem możliwe, że ktoś z naszego najbliższego otoczenia je ma. Podłoże jest podobne jak w przypadku nerwicy serca – wiąże się z niewyładowanym, skumulowanym stresem i lękiem. Nerwica żołądka, nazywana inaczej jelitem spazmatycznym albo zespołem jelita wrażliwego, objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami układu pokarmowego. Mogą to być problemy z wypróżnianiem się, nudności, biegunka, wymioty, silne skurcze żołądka i ból.

Nerwica wegetatywna

Nerwica wegetatywna określana także somatyczną również wywodzi się z nadmiaru stresu i lęku w życiu. Objawia się między innymi dusznościami, drżeniem kończyn, wymiotami, bólem głowy lub brzucha. Są to uporczywe dolegliwości ze strony różnych układów: oddechowego, oddechowego, moczowo-płciowego oraz pokarmowego. Jest to trudne do zdiagnozowania schorzenie, ponieważ mimo objawów somatycznych, pacjent jest fizycznie zdrowy.

Terapeutyczny zestaw do masażu

Skuteczne leczenie nerwicy serca, żołądka oraz wegetatywnej to połączenie metod domowych, a więc utrzymywanie zdrowej diety i wdrożenie aktywności fizycznej z absolutnie najważniejszą psychoterapią. Czasami niezbędne okazują się leki dobrane przez specjalistę.

Nerwica – leczenie domowe czy w ośrodku? Poznaj wyjątkową ofertę ośrodka Mandala położonego nieopodal Wrocławia

Czasem domowe przeciwdziałanie nerwicy nie wystarcza. Na szczęście istnieją miejsca, w których komfortowo i dyskretnie można przejść profesjonalną terapię pod opieką wykwalifikowanych specjalistów. W ośrodku Mandala, położonym niedaleko Wrocławia możliwe jest skuteczne leczenie. Dzięki współpracy z terapeutami z różnych dziedzin jest ono komfortowe dla pacjenta i pozwala mu zrozumieć własny problem. Terapia w Mandali to sposób na rozpoczęcie nowej drogi oraz skuteczne pozbycie się problemów. Nasz ośrodek zapewnia bardzo dogodne warunki wszystkim pacjentom. Posiadamy odpowiednie zaplecze medyczne oraz terapeutyczne. Terapia w naszym ośrodku pomaga pozbyć się wszelkiego rodzaju lęków oraz fobii. W Mandali kompleksowo podchodzimy do pacjenta, dla każdego indywidualnie dobierając odpowiedni przebieg pobytu. Zapewniamy skuteczne, kompleksowe postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne, profesjonalne zabiegi, a także wyżywienie i zakwaterowanie.

Leczenie nerwicy

Leczenie nerwicy Wrocław, jak leczyć nerwicę?
4.6 (92.73%) 11 votes