MANDALA

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Uprzejmie inforumejmy, iż do dnia 10.11.2019 Mandala Klinika będzie nieczynna z powodu urlopu.
Adres korespondencyjny: Sportowa 44, 52-361 Wilczyce
Tel: 731 979 170

Nowa wersja strony
Pozostań na stronie
Ośrodek Leczenia Uzależnień

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Leczenie depresji Wrocław

Leczenie depresji Wrocław

Ośrodek Mandala pod Wrocławiem to jedyna droga, aby przywrócić pełne zdrowie u osoby z zaburzeniami nastroju. Bez odpowiedniej kuracji choroba grozi wieloma niebezpiecznymi konsekwencjami, wśród których pojawić może się nawet samobójstwo. Jeśli cierpisz na depresję, skorzystaj z usług Mandali, czyli prywatnego ośrodka pod Wrocławiem!

Dziewczyna siedząca w lesie jesienią

Spis treści
Czy pozbycie się choroby jest możliwe?
Objawy
Czy kuracja jest konieczna?
Najczęściej stosowane metody
Oferta kliniki

Czy leczenie depresji jest możliwe? Dowiedz się, jak rozpoznać chorobę i zgłoś się do ośrodka Mandala pod Wrocławiem

Leczenie depresji w ośrodku pod Wrocławiem to proces, dzięki któremu pacjent jest w stanie ponownie stanąć na nogi i stawić czoła światu zewnętrznemu. Jest to bowiem trudna, przewlekła choroba, której bardzo ciężko jest się pozbyć samodzielnie. Dopiero dzięki opiece lekarza oraz nieustannemu wsparciu rodziny i bliskich chory jest w stanie spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy i dostrzec rodzące się przed nim szanse i możliwości.

Zanim przejdziemy do rozległego zagadnienia, jakim jest kuracja depresji, warto dokładniej przyjrzeć się samej chorobie i mechanizmom, które warunkują jej rozwój u ludzi.

To jedno z najczęściej spotykanych zaburzeń psychicznych, które zakwalifikowane zostało do chorób cywilizacyjnych. Przekłada się bezpośrednio na nastrój i samopoczucie człowieka, powodując problemy z odczuwaniem radości i wywołując zaburzenia w jego samoocenie. Znacznie obniża motywację i zdolność do koncentracji, wprowadzając chorego w stan pogłębionej apatii i dojmującego smutku. Przy depresji bardzo często pojawiają się także lęki oraz niemoc do podejmowania najprostszych, codziennych aktywności. Przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) choroba zaliczona została do głównych czynników odpowiedzialnych za brak zdolności do podjęcia pracy zarobkowej w społeczeństwie.

Skąd się bierze depresja?

Na depresję choruje kilkanaście procent populacji, z czego schorzenie aż dwukrotnie częściej diagnozowane jest u kobiet. Skoro to tak powszechny problem, pojawia się istotne pytanie – skąd bierze się choroba?

Współczesna medycyna nie jest w stanie jednoznacznie określić, jakie są bezpośrednie przyczyny powstawania choroby. Badacze skupiają się raczej na poszczególnych czynnikach, które mogą ją nasilać. Mowa tu o zmianach w strukturze mózgu, predyspozycjach genetycznych, uwarunkowaniach społecznych bądź podatności psychologicznej.

Diagnozowanie choroby możliwe jest przede wszystkim poprzez obserwację. Gdy zauważymy u kogoś bliskiego (bądź u nas bezpośrednio) objawy związane ze znacznym przygnębieniem i trudno wytłumaczalną apatią, które w dodatku utrzymują się przez okres dłuższy niż dwa tygodnie, prawdopodobnie mamy do czynienia z jakimś rodzajem depresji. Należy jednak mieć na uwadze, że to nie stan smutku jest tu zjawiskiem niepokojącym. Dużo większe znaczenie ma wpływ tej emocji na codzienne funkcjonowanie osoby chorej.

Zaburzenie pojawia się u osób pochodzących z każdej grupy wiekowej, jednak stosunkowo często łączy się ze zjawiskiem przekwitania u kobiet (menopauza) i mężczyzn (andropauza). Przypadki zachorowania często odnotowywane są również u osób starszych.

Poza klasyczną, pełnoobjawową wersją choroby lekarze rozpoznają także schorzenie nazywane depresją sezonową, która najczęściej pojawia się w terminach zbieżnych z letnim i zimowym przesileniem. Schorzenie wyjątkowo dokuczliwe staje się w okresach najsilniejszych zmian w odczuwalnej długości dnia i nocy.

Trzymanie za dłoń - pomoc i wsparcie

Leczenie depresji w ośrodku pod Wrocławiem, a najczęstsze objawy choroby. Kiedy należy się martwić?

Leczenie depresji w ośrodku pod Wrocławiem rozpocząć można w momencie, gdy chory dostrzega u siebie przynajmniej część najpopularniejszych objawów schorzenia, do których zaliczają się przede wszystkim przedstawione poniżej symptomy.

Trudności w odczuwaniu przyjemności

Osoba dotknięta chorobą ma problemy z odczuwaniem przyjemności w reakcji na rzeczy, które wcześniej sprawiały jej radość. Nie cieszy jej codzienność, we wszystkim dostrzega słabe strony, trudno ją zainteresować, jeszcze trudniej – rozweselić. Stale towarzyszy jej poczucie pustki i braku celu, trudno jej się skoncentrować na długofalowych planach i założeniach. Nie ma ochoty na zajęcia, które wcześniej wyzwalały pozytywne emocje, jak np. spotkania ze znajomymi, gry komputerowe, działania artystyczne czy ćwiczenia fizyczne.

Problemy ze snem

Depresja w sposób znaczny rzutuje także na codzienną higienę snu. Chory długo nie może zasnąć, gdyż w nieskończoność analizuje codzienne problemy i troski. Następnie budzi się o bardzo wczesnych porach, mając trudność z ponownym zapadnięciem w sen. Zdarza się także sytuacja odwrotna – osoba w zaawansowanym stadium choroby jest notorycznie senna i zmęczona. Niejednokrotnie tak bardzo, że trudno jej się podnieść z łóżka i rozpocząć codzienne funkcjonowanie.

Obniżenie libido

Osoby dotknięte problemem bardzo często odnotowują u siebie również zmniejszenie popędu seksualnego. Kwestia ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, stając się zarzewiem konfliktu pomiędzy osobą chorą i jej partnerem. Niejednokrotnie niskie libido wiąże się również ze spadkiem wiary we własną atrakcyjność i narastającą frustracją dotyczącą wszelkich spraw związanych z seksem. Przy skrajnych objawach chory nie odczuwa przyjemności związanej ze współżyciem, co generuje kompleksy i w praktyce dodatkowo pogłębia chorobę. Kobiety z depresją bardzo często mają nieregularny cykl miesiączkowy.

Skrajne wahania nastroju

Nastrój osoby chorej potrafi znacząco zmienić się podczas trwania doby. Rano pojawia się apatia, która praktycznie uniemożliwia podjęcie codziennych aktywności i obowiązków, natomiast wieczorem samopoczucie chwilowo się poprawia.

Trudne do sprecyzowania lęki

Stany lękowe nie należą do objawów depresji w ujęciu klinicznym, są to jednak czynniki, które bardzo często idą z chorobą w parze. Pacjent odczuwa niepokojący, pełen stresu ucisk w klatce piersiowej, którego nie potrafi przypisać konkretnym przyczynom. Lęki występują z różnym natężeniem i w odmiennych sytuacjach. Zwykle mają charakter przewlekły.

Pesymistyczna wizja świata

Chory wszystko widzi w czarnych barwach. Jest to tzw. myślenie depresyjne, czyli stan, w którym rzeczywistość przestaje jawić się w jakichkolwiek pozytywnych aspektach. Osoba chora kompletnie traci poczucie własnej wartości, jej samoocena drastycznie spada, a codzienność staje się prawdziwą walką o przetrwanie. Pacjent przestaje wierzyć w możliwość wprowadzenia jakichkolwiek pozytywnych zmian w swoim życiu – wszystkie plany, marzenia i oczekiwania uważa za automatycznie przekreślone. Brak perspektyw na jutro, zaburzony, skrajnie negatywny wizerunek samego siebie i myślenie skoncentrowane wyłącznie na porażce to objawy, których nie sposób przezwyciężyć samodzielnie. Powyższe symptomy należy skonsultować z wykwalifikowanym psychiatrą, który rozpocznie terapię mającą na celu zmianę nastawienia chorego do rzeczywistości i własnej osoby.

Czarny kruk na gałęzi

Zaniechanie większości działań

Osoba z zaawansowaną depresją ma problemy z zaplanowaniem i podjęciem wielu działań, które wiążą się z prawidłowym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Mowa tu o prozaicznych czynnościach, jak wstanie z łóżka, poranny prysznic czy nawet przygotowanie prostych posiłków. Chory długie godziny spędza w łóżku, dręczony niepokojem i lękiem, co często wiąże się także z fizycznym uczuciem wewnętrznego napięcia. Jest też notorycznie zmęczony i brakuje mu sił na jakiekolwiek aktywności.

Brak powodów do życia i myśli samobójcze

Daleko posunięta choroba objawia się zupełną utratą nadziei na poprawę swojego stanu. Chory postrzega się jako osobę bez wyjścia, której nic nie motywuje do dalszej egzystencji. Codzienność staje się trudnym do zniesienia cierpieniem, co prowadzi do nawracających myśli samobójczych. Wizje własnej śmierci pojawiają się niespodziewanie i początkowo mogą budzić prawdziwą panikę, za każdym razem jednak zyskują w głowie osoby chorej coraz więcej sensu. W pewnym momencie pacjent zaczyna godzić się z faktem, że samobójstwo stanowi jedyny rozsądny sposób na ucieczkę. Jeśli w tym momencie nie nastąpi kryzysowa interwencja psychiatryczna, depresja może doprowadzić do śmierci.

Czy leczenie depresji w ośrodku Mandala pod Wrocławiem jest konieczne?

Leczenie jest konieczne, jeśli chcemy powrócić do pełni sił życiowych i odzyskać kontrolę nad swoim życiem. Osoby, które podejrzewają chorobę u siebie bądź kogoś bliskiego, niejednokrotnie zastanawiają się, czy podejmowanie leczenia ma jakikolwiek sens. Często starają się po prostu przeczekać objawy choroby, co w efekcie prowadzi do jej zaostrzenia i zmian w codziennym funkcjonowaniu. Przy zastanawianiu się nad podjęciem terapii należy wziąć pod uwagę jedną, bardzo istotną kwestię – depresja nie ustępuje sama. Nawet jeśli chory przez pewien okres czuje się dużo lepiej, schorzenie potrafi wrócić w najmniej spodziewanym momencie. Część osób nawet nie zdaje sobie sprawy z obecności choroby w ich życiu, a ta, niezdiagnozowana, przybierać może najskrajniejsze formy.

Osoby, które samodzielnie zmagają się z objawami tego schorzenia, powoli tracą sens życia. Bez przełomu, jakim okazuje się podjęcie stosownej terapii, choroba może być niebezpieczna dla zdrowia i życia chorego. Nieleczona choroba to także ogromne utrapienie dla osób z bezpośredniego otoczenia osoby z problemem. Jej psychika jest tak zdewastowana myślami o beznadziejności świata, że nie ma tam miejsca na podtrzymywanie zdrowych kontaktów towarzyskich. Chory nie jest zainteresowany światem zewnętrznym, co przekłada się na jego relacje z bliskimi. Często odsuwa od siebie rodzinę i przyjaciół, gdyż czuje się niezrozumiany i osamotniony w swoim problemie.

Ostatnim stadium choroby są głośno artykułowane myśli samobójcze. Depresja wykrzywia postrzeganie rzeczywistości i blokuje przyswajanie racjonalnych argumentów. Sprawia, że dotknięta nią jednostka w zupełności traci krytyczny osąd sytuacji. Kiedy codzienne napięcie i brak perspektyw na jakąkolwiek poprawę stają się nieznośne, chory zaczyna głośno mówić o “przerwaniu błędnego koła”, “nadchodzącej uldze” czy powtarzać sformułowania w rodzaju “już niedługo”. W takich chwilach należy natychmiast zawiadomić bliskich chorego i wymóc na nim wizytę u psychiatry. W przeciwnym wypadku konsekwencją nieleczonej przypadłości może być samobójstwo.

Jak leczyć depresję bez leków? Specjaliści z ośrodka pod Wrocławiem  odpowiadają na pytanie: czy możliwe jest pozbycie się choroby samemu, przy pomocy domowych sposobów?

Leczenie depresji w ośrodku Mandala pod Wrocławiem nie jest łatwe, gdyż schorzenie prowadzi do bardzo rozległych zmian w psychice chorego. Na dodatek ma charakter przewlekły, niejednokrotnie wracając w najgorszym możliwym momencie, ponownie odbierając ludziom radość życia i poczucie wewnętrznego zadowolenia. Z tego powodu, aby pozbyć się choroby, należy udać się bezpośrednio do lekarza specjalisty, który w oparciu o dokładną diagnozę indywidualnie dostosuje właściwą kurację.

Wiele osób, które podejrzewa u siebie chorobę, zastanawia się, jak rozprawić się z problemem domowymi sposobami bez konieczności stosowania leków. Wynika to z braku wiary w powodzenie specjalistycznego leczenia, ograniczonych zasobów finansowych bądź strachu, że o chorobie dowie się rodzina i bezpośrednie otoczenie. Musimy jednak rozczarować wszystkich, którzy liczą na powodzenie domowych kuracji. Na sposoby te składają się bowiem aktywności, które bardzo trudno jest wprowadzić w życie przy zaburzeniach psychiki. Mowa tu między innymi o podjęciu regularnych ćwiczeń fizycznych, silnym wsparciu płynącym z otoczenia, zdrowej diecie i zapewnianiu sobie sposobów na relaks. Skoro regularny ruch i czas na relaks faktycznie zwiększają poziom endorfin, zdrowa dieta sprawia, że czujemy się pełni energii i mamy ochotę działać, a wsparcie z otoczenia podnosi samoocenę i ułatwia przełamanie się w mówieniu o problemach, to wydawałoby się, że stosowanie domowych sposobów powinno przynieść oczekiwane rezultaty.

I faktycznie, u osób, które dostrzegły u siebie pierwsze objawy, silna praca nad sobą może przynieść zbawienne rezultaty. Jednak w przypadku chorych, u których pojawiły się zaawansowane symptomy choroby, z myśleniem depresyjnym i pesymistyczną wizją świata na czele, metody te nie przyniosą rezultatu z bardzo prostego powodu – postrzegając rzeczywistość w wyłącznie czarnych barwach nie sposób wykrzesać z siebie należytej motywacji. Gdy wstanie z łóżka i poranny prysznic postrzegane są w kategoriach trudnego do rozwiązania problemu, wyjście na jogging czy relaksujący spacer urastają do miana prawdziwej abstrakcji. W takich sytuacjach kuracja może opierać się wyłącznie o odpowiednio dopasowaną farmakoterapię oraz terapię prowadzoną przez wyspecjalizowanego psychiatrę.

Słońce - nadzieja dla osób z problemem

Zastanawiasz się kto i gdzie leczy depresję? Poznaj ofertę Mandali, prywatnego ośrodka pod Wrocławiem

Leczenie depresji w klinice pod Wrocławiem przebiegać powinno pod okiem wyspecjalizowanej kadry i przy wsparciu odpowiednio dobranych leków. Jeśli zastanawiasz się, kto i gdzie może Ci pomóc, koniecznie sprawdź ofertę prywatnego Mandala.

Mandala to prywatna klinika leczenia uzależnień, nerwic i depresji. Miejsce, w którym znajdziesz niezbędną pomoc bez względu na poziom zaawansowania choroby i rozległość jej symptomów. Pobyt w Mandali opiera się na trójstopniowej terapii, dzięki której pacjent zyskuje pewność, że raz na zawsze uporał się z chorobą.

Pierwszy krok polega na farmakologicznym i terapeutycznym zwalczaniu symptomów choroby aż do momentu, gdy objawy całkowicie ustąpią. Drugi etap to przywrócenie stanu psychicznego, w jakim pacjent znajdował się przed ekspansją choroby. Chodzi o odnalezienie i przypomnienie dawnych aspiracji, celów i pragnień, dzięki którym świeżo wyleczona osoba może ponownie dostrzec sens życia i potrzebę działania. Ostatni krok kuracji to bieżąca kontrola stanu zdrowia pacjenta służąca zapobieganiu nawrotom choroby. Wszystkie metody terapii stosowane w Klinice Mandala są dostosowane do indywidualnych potrzeb i życzeń kuracjusza. Dzięki temu terapia odbywa się w sposób zgodny zarówno z wolą, jak i stanem zdrowia pacjenta.

W Mandali stosowane są przedstawione poniżej sposoby walki z problemem.

Farmakoterapia

Leki przeciw depresji w Klinice Mandala dobierane są z ogromną skrupulatnością. Lekarze biorą pod uwagę historię chorób, skutki uboczne farmaceutyku oraz indywidualne potrzeby każdego z pacjentów. W ośrodku nacisk kładziony jest także na systematyczność stosowania antydepresantów, gdyż ich działanie zauważalne staje się dopiero po około trzech tygodniach od momentu podjęcia kuracji. Przy odpowiednio dobranej farmakologii znaczną poprawę stanu zdrowia osiąga około 70% kuracjuszy.

Psychoedukacja

Psychoedukacja to cykl spotkań, podczas których pacjent uczy się o mechanizmach choroby. Poznaje jej kliniczne objawy, analizuje czynniki ją wywołujące oraz śledzi poszczególne etapy rozwoju choroby. Dzięki wieloaspektowemu podejściu do problemu kuracjusz zdaje sobie sprawę z tego, że problem rzeczywiście leży w schorzeniu, a nie w nim jako osobie. Psychoedukacja pozwala przyswoić i uporządkować informacje, stanowi także rodzaj terapii, dzięki której możliwe jest obiektywne przyjrzenie się problemowi z innej, zewnętrznej perspektywy.

Psychoterapia

Warunkiem przeprowadzenia skutecznej kuracji antydepresyjnej są regularne spotkania z psychoterapeutą. Zanim terapia przynosić zacznie oczekiwane efekty ośrodek Mandala zaleca, aby pacjent widywał się z terapeutą przynajmniej raz na tydzień. Po wygraniu walki z najcięższymi objawami terapia może odbywać się przez jeden dzień w miesiącu. Dzięki psychoterapii osoba z problemem jest w stanie się otworzyć i spróbować dotrzeć do źródeł psychologicznych problemów. W Mandali przeprowadzane są zarówno terapie grupowe, jak i indywidualne.

Ośrodek leczenia depresji

Leczenie depresji Wrocław
4.7 (93.33%) 12 votes