MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Leczenie alkoholizmu - idź na terapię do ośrodka Mandala pod Wrocławiem! Dowiedz się, dlaczego alkoholizmu nie powinno się leczyć w domu!

Leczenie alkoholizmu w ośrodku (np. Mandala pod Wrocławiem) to właściwie jedyne w pełni skuteczne wyjście z nałogu alkoholowego. Dowiedz się, jakie metody leczenia przynoszą największe efekty i sprawdź, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich nie ma problemu z uzależnieniem od alkoholu!

Leczenie alkoholizmu

Spis treści:
Dlaczego pijemy alkohol?
Leczenie alkoholizmu
Sprawdź, czy potrzebujesz leczenia?
Leczenie alkoholizmu w domu
Samodzielne leczenie alkoholizmu a bezpieczeństwo
Leczenie alkoholizmu w ośrodku Mandala

Od okazyjnego picia dla towarzystwa do konieczności leczenia alkoholizmu. Dlaczego pijemy alkohol?

Jak wyjaśniają specjaliści z ośrodka Mandala pod Wrocławiem, leczenie alkoholizmu to często ostatnia faza przygody z napojami wysokoprocentowymi. Gdzie natomiast leży jej początek? Dlaczego pijemy alkohol? Z błahego powodu – poprawia samopoczucie działając uspokajająco na system nerwowy człowieka. Nawet mały drink sprawia, że czujemy się odprężeni i swobodniejsi, zapominamy również o codziennych troskach. Sprzyja chęci sięgnięcia po niego częściej – zarówno dla zabawy, jak i ucieczki od problemów. Wielu alkoholików zaczynało właśnie w taki sposób.
Alkohol spożywany w zbyt dużych ilościach, może łatwo wymknąć się spod kontroli, dlatego też część osób nadużywa go w sposób problemowy lub jest od niego uzależniona. Osoby takie wymagają odpowiedniego leczenia (wsparcie bliskich osób również jest niezbędne w leczeniu). W naszym ośrodku prowadzone są terapie oraz zamknięte odtrucia. Dzięki nam każdy pacjent ma większe szanse na uporanie się z problemem, jakim jest choroba alkoholowa.

Objawy ostrzegające o rozwoju uzależnienia:

 • kiedy jest środkiem odprężającym, przynosi ulgę w stresie, minimalizuje napięcie, niweluje lęki i poczucie winy, „pomaga” podejmować decyzje, uspakaja przed zaśnięciem;
 • poszukiwanymi formami spędzania wolnego czasu są wszelkiego rodzaju spotkania, podczas których może się on pojawić;
 • kiedy jest spożywany mimo wyraźnych przeciwwskazań, np. zaleceń lekarskich czy innych sytuacji, w których jest szczególnie szkodliwy – ciąża, karmienie dziecka, leczenie poważnych chorób, terapie etc.;
 • zjawisko większej tolerancji przez organizm – tzw. mocna głowa przy jego spożywaniu, pozwalająca na możliwość wypicia większej ilości niż zwykle przy jednoczesnym zachowaniu poczucia świadomości;
 • pojawiające się sytuacje, w których nadmierna jego ilość doprowadziła do utraty pamięci, świadomości, niekontrolowanych zachowań, które trudno sobie później przypomnieć; zapominanie sytuacji, w których był pity (tzw. „urwany film”);
 • picie go samotnie przez osoby, które uprzednio piły go jedynie podczas spotkań towarzyskich. To chęć ukrycia jego spożywania;
 • powtarzające się przypadki prowadzenie samochodu po niewielkiej nawet spożytej ilości;
 • unikanie rozmów na temat picia, gwałtowne reakcje emocjonalne (oburzenie, agresja, gniew) na sygnały sugerujące potrzebę ograniczenia picia czy podjęcia się terapii;
 • rozdrażnienie, rozkojarzenie w niemożności jego spożycia;
 • próby udowodnienia samemu sobie możności kontrolowania jego spożywania, czasowa abstynencja w tajemnicy przed innymi.

Konieczność leczenia alkoholizmu

Czy leczenie alkoholizmu w Klinice Mandala pod Wrocławiem jest konieczne? Co daje leczenie odwykowe dla alkoholików?

Leczenie alkoholizmu (np. w ośrodku Mandala niedaleko Wrocławia) to konieczność. Ze względu na szereg przyczyn warunkujących rozwój uzależnienia alkoholowego, jego długotrwały przebieg i destrukcyjny wpływ na równowagę biopsychospołeczną organizmu nie jest możliwe usunięcie objawów choroby przy pomocy jednego leku, hipnozy, akupunktury, czy innych pojedynczych oddziaływań. Konieczne jest skuteczne leczenie odwykowe – rozpoznanie etapu choroby i zaplanowanie terapii (mającej na celu ograniczenie lub rezygnację ze spożywania go),  wypracowanie nowego rodzaju osobowości oraz wzięcie na warsztat zupełnie nowych zdolności oraz czynności, które staną się godnym zastępstwem dla szkodliwym nawyków. W naszym ośrodku pod Wrocławiem prowadzimy także stacjonarne odtrucia alkoholowe, ale ta metoda stosowana jest w ostateczności.

Leczenie alkoholizmu to długotrwały proces, dzięki któremu możliwe jest zażegnanie problemu z nadużywaniem alkoholu i związanych z nim konsekwencji. Podjęcie leczenia jest warunkiem niezbędnym, aby osoba uzależniona mogła wrócić do codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. W przeciwnym wypadku choroba alkoholowa będzie postępować, doszczętnie rujnując życie nie tylko alkoholika, ale i osób z jego bezpośredniego otoczenia.

Alkoholizm to choroba cywilizacyjna, inaczej nazywana także schorzeniem XXI wieku. Trudno oszacować liczbę ludzi cierpiących na uzależnienie od alkoholu. Wszystko ze względu na niedokładne dane, dodatkowo zaniżone przez odsetek populacji, który wstydzi się swojego problemu i zachowuje go w całkowitej tajemnicy.

Polska to kraj, który z alkoholem jest szczególnie związany kulturowo. Według statystyk na jednego naszego rodaka przypada aż 12,5 litra czystego alkoholu wypitego w ciągu roku. To dwa razy więcej niż wynosi globalna średnia spożycia! W spożywaniu wysokoprocentowych trunków wyprzedzają nas jedynie Rosjanie i Białorusini. Przykre wrażenie robią także badania związane ze spożywaniem alkoholu u kobiet w ciąży. Dane przedstawione w 2015 roku przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują, że ponad 9 tysięcy noworodków urodziło się z wadami rozwojowymi wynikłymi z faktu, że matki spożywały alkohol w okresie ciąży. Co więcej, statystyki mówią, że w latach 2013-2014 przynajmniej jedna na trzy ciężarne przyjmowała alkohol pomimo stanu błogosławionego.

Przy tak przygnębiających statystykach efekty nadużywania alkoholu w naszym kraju można dostrzec wszędzie wokół. Bezdomni ludzie, którzy ostatnie pieniądze upłynniają na buteleczkę czegoś mocniejszego, nastolatkowie upijający się w klatkach schodowych, nocne awantury nietrzeźwych sąsiadów. Dzieci spędzające cały czas poza domem, żony cierpiące z powodu agresji pijanych mężów, zwierzęta skatowane przez zamroczonych alkoholem właścicieli.

Dodając do tego wszystkiego osobiste kryzysy każdego alkoholika – ich niepowodzenia w pracy, rozwoju, życiu prywatnym oraz w kontaktach z rodziną, łatwo zgodzić się z koniecznością leczenia alkoholizmu w Polsce. Leczenie odwykowe jest jedyną miarodajną metodą przeciwdziałaniu przykrym skutkom choroby alkoholowej w naszym kraju.

Skąd wiadomo, że najwyższa pora na leczenie alkoholizmu w ośrodku takim jak Mandala pod Wrocławiem? Sprawdź, czy potrzebujesz leczenia dla alkoholików!

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się wraz z momentem, w którym osoba uzależniona zdecyduje się na podjęcie stosownej terapii (np. w Klinice Mandala pod Wrocławiem). Bywa jednak, że alkoholik nie zauważa swojego problemu, uważając, że wszystko jest pod kontrolą i nie ma konieczności podejmowania żadnych kroków zaradczych. Tego rodzaju myślenie zdarza się niezwykle często, co frustruje osoby z bezpośredniego otoczenia osoby uzależnionej. Aby dowiedzieć się, czy reprezentowane przez Ciebie lub Twoich bliskich upodobanie do alkoholu ma cechy uzależnienia, należy szczerze odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 1. Czy kiedykolwiek w czasie swojego życia rzeczywiście odczuwałeś/aś silną potrzebą sięgnięcia po alkohol?
 2. Czy w przeszłości spotkałeś/aś się z sytuacją kiedy to ktoś z osób Ci znanych negatywnie podchodził do tego, że spożywasz alkohol?
 3. Czy kiedyś czułeś/aś smutek, wstyd, zażenowanie, a może jakieś wyrzuty sumienia w związku ze spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu?
 4. Czy zauważyłeś/aś kiedykolwiek, że tuż po przebudzeniu się stwierdziłeś/aś, że najlepsze co pobudzi Cię rano to butelka jakiegoś alkoholu?

Kwestionariusz ten nazywany jest Testem CAGE. To jeden z najpopularniejszych testów przesiewowych, dzięki któremu możliwe jest wczesne wychwycenie symptomów uzależnienia u osób podchodzących do wypełnienia kwestionariusza.

Jeśli odpowiedziałeś na powyższe pytania, uzyskując przynajmniej dwie twierdzące odpowiedzi, pojawia się duże prawdopodobieństwo, że Twoje spożycie ma charakter uzależnienia. Wyniki Testu CAGE mają charakter jedynie orientacyjny i nie mogą zastąpić profesjonalnej diagnozy wystawionej przez specjalistę.

Nieco szerszy ogląd na konieczność podjęcia leczenia alkoholizmu dają kryteria zawarte w klasyfikacji medycznej ICD-10, która w Europie stanowi bazę wiedzy dotyczącej diagnozy jednostek chorobowych związanych z nadużywaniem różnego rodzaju substancji.

Alkoholizm rozpoznać można dzięki dokładnej analizie poniższych kryteriów.

Spożywanie alkoholu mimo konsekwencji i strat własnych

Osoba uzależniona od alkoholu nie przerywa zażywania substancji pomimo oczywistych szkód, jakie jej przynosi. Nie rezygnuje z używki pomimo problemów w pracy, kłopotów finansowych, pogarszających się relacji z rodziną i przyjaciółmi czy nawet w momencie, gdy zaczyna dostrzegać u siebie objawy depresji. Alkoholik sięga po butelkę nawet w sytuacji, gdy grozi mu z tego powodu konflikt z prawem.

Głód alkoholowy

Osoba uzależniona od alkoholu odczuwa niekontrolowany przymus spożycia kolejnej porcji procentowego napoju. Nieistotne są okoliczności wcześniejsze postanowienia oraz złożone obietnice. Głód alkoholowy jest silniejszy niż wola osoby uzależnionej i potrafi błyskawicznie nią zawładnąć. Alkoholik nie potrafi sprostać narastającemu pragnieniu sięgnięcia po “jeszcze jeden kieliszek”, co niejednokrotnie prowadzi do tzw. picia do odcięcia.

Syndrom odstawienny

Alkoholik cierpi na zespół objawów abstynencyjnych. W momencie, gdy czasowo zrezygnuje z sięgania po używkę, odczuwa bardzo nieprzyjemne objawy związane z uzależnieniem organizmu od alkoholu. Są to zarówno symptomy fizyczne, jak i psychiczne. Do najczęstszych syndromów odstawiennych należy wzmożony niepokój, nieznośny ból głowy, czy drżenie kończyn. Poważniejsze objawy wynikające z czasowej abstynencji to napady drgawkowe oraz groźne dla życia delirium, czyli tzw. alkoholowe majaczenie.

Zupełny brak kontroli po spożyciu alkoholu

Alkoholik nie potrafi się kontrolować. Niezależnie od tego, czy chodzi o częstotliwość przyjmowania kolejnych dawek, ich wielkość, czy też okres, w jakim dochodzi do ciągłego picia, osoba uzależniona nie jest w stanie kontrolować żadnej z powyższych kwestii. Alkohol przejmuje bezpośrednią kontrolę nad zachowaniem i reakcjami pijącego, niejednokrotnie sprawiając, że staje się on niebezpieczny dla otoczenia bądź siebie samego. Alkoholizm może prowadzić do wzmożonej agresji, lekkomyślnej euforii bądź przeciwnie – skrajnej apatii i obojętności na bodźce zewnętrzne.

Alkohol jako sens życia

Osoba uzależniona od spożywania alkoholu całą swoją uwagę poświęca kwestiom związanym z piciem. Rodzina, praca i hobby schodzą na dalszy plan, gdyż alkoholik koncentruje się wyłącznie na planowaniu kolejnych okazji do spożycia, spotykaniu z osobami dzielącymi jego zamiłowanie do procentów oraz problemach związanych ze zdobywaniem bądź własnoręcznym otrzymywaniem alkoholu. Nie ma istotniejszego i bardziej interesującego tematu, nie ma pilniejszych spraw do załatwienia, nie istnieją kwestie o wyższym priorytecie. Alkoholik potrafi każdą chwilę poświęcać na planowanie aktywności związanych ze spożywaniem, jak np. potajemne wnoszenie butelek do miejsca pracy czy śledzenie godzin otwarcia sklepów monopolowych.

Podniesiona tolerancja na spożycie

Wraz z rozwojem uzależnienia alkoholik potrzebuje wypić coraz więcej trunków, które w dodatku mają coraz wyższy woltaż, aby uzyskać podobny poziom upojenia. Zwiększa się także częstotliwość sięgania po kieliszek, a osoba uzależniona przoduje w ilości spożytego trunku na tle pozostałych uczestników zabawy. Wmusza w pozostałych imprezowiczów kolejne kolejki i odczuwa silny niepokój w sytuacji, gdy źródło napoju zaczyna się kończyć.

Jeśli zauważasz u siebie obecność przynajmniej trzech objawów z powyższej listy i powtórzyły się one w okresie minionego roku, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że potrzebujesz specjalistycznego leczenia alkoholowego.

Czy uzależnienie od alkoholu można leczyć samemu w domu? Specjaliści z Mandali pod Wrocławiem: słyszałeś o domowych sposobach leczenia alkoholizmu? Sprawdź, czy to działa!

Przed przybyciem do ośrodka Mandala pod Wrocławiem wiele osób  zastanawia się, czy możliwe jest samodzielne leczenie alkoholizmu, które osiąga się przy wykorzystaniu różnorodnych domowych sposobów. Historia zna przypadki ludzi, którzy z dnia na dzień rzucili nałóg, ciesząc się pełną abstynencją już do końca swojego życia. Budzą powszechny podziw, są to jednak marginalne przypadki – większość nałogowców potrzebuje stałej, specjalistycznej pomocy, aby móc ponownie stanąć na nogi i wygrać walkę z alkoholizmem.

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo poważnym schorzeniem, którego nie da się tak naprawdę w pełni wyleczyć. Można przezwyciężyć objawy abstynencyjne, zatrzymać wszelkie epizody spożywania napojów wyskokowych i przywrócić nałogowcowi radość życia, w którym nie ma konieczności sięgania po alkohol. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, że wystarczy chwila zwątpienia, gorszy dzień czy jedna nieprzemyślana decyzja, aby cały proces powtarzać od początku. Alkoholikiem jest się na całe życie, gdyż zawsze istnieje ryzyko nawrotu uzależnienia. Z tego powodu każdy, kto pomyślnie przeszedł czas leczenia, musi wyrobić w sobie niezwykle silny nawyk kontroli.

Domowe sposoby leczenia alkoholizmu to przede wszystkim metody naturalne, szerzej znane z medycyny ludowej. Mowa tu o stosowaniu mieszanek ziół, mikstur na bazie czosnku czy też specjalnie przygotowanych napojów procentowych, których zadaniem jest wzbudzenie stałej awersji do alkoholu. Sięgają po nie osoby, które wstydzą się otwarcie przyznać do problemu i nie chcą informować o uzależnieniu osób postronnych. Nie są jednak świadome, że leczenie alkoholizmu nie polega jedynie na zaprzestaniu picia. Uzależnienie od alkoholu to problem psychologiczny, gdyż spożywanie trunków wpływa bezpośrednio na układ nagrody człowieka. Oznacza to, że używka pogłębia komfort psychiczny i pozwala alkoholikowi poczuć się lepiej samemu ze sobą. Odpowiada za to szereg uwarunkowań w jego głowie. Gdy osoba uzależniona rzuci picie, ale nie dotrze do czynników, które odpowiedzialne były za wywołanie alkoholizmu, może się okazać, że swoje problemy zacznie wyrażać w inny sposób. Może nabawić się nerwicy, przerzucić na inny rodzaj nałogu czy też wpaść w wir zachowań kompulsywnych.

Samodzielne leczenie alkoholizmu

Czy domowe leczenie alkoholizmu może być niebezpieczne? Porada prosto z ośrodka Mandala pod Wrocławiem!

Jak ostrzegają specjaliści z ośrodka Mandala pod Wrocławiem, domowe i samodzielne leczenie alkoholizmu może być także niebezpieczne dla zdrowia osoby uzależnionej. Szczególnie, gdy alkoholik decyduje się na przeprowadzenie detoksu bez konsultacji z lekarzem. Syndrom odstawienny pojawiający się przy odstawieniu trunków obejmuje bowiem szereg bardzo nieprzyjemnych objawów. Od objawów potocznie określanych wspólnym terminem kac, jak bóle głowy, wrażliwość żołądka czy utrzymujące się rozdrażnienie, poprzez problemy z układem pokarmowym w postaci nudności, wymiotów i biegunek, aż do poważnych objawów mogących zagrozić zdrowiu (a nawet życiu!) alkoholika. Mowa tu o napadach drgawek padaczkowych, zachowaniach autoagresywnych czy nawet majaczeniu drżennym, nazywanym także białą gorączką czy delirium. Jest to stan całkowitego zaburzenia świadomości, podczas którego alkoholik miewa iluzje i omamy, majaczy i nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Delirium jest zespołem abstynencyjnym, który w 4% przypadków kończy się śmiercią osoby uzależnionej.

Z tego powodu decyzja o samodzielnym wyleczeniu się z alkoholizmu może być niebezpieczna dla zdrowia nałogowca. Jeśli znalazł w sobie motywację wystarczającą do podjęcia decyzji o abstynencji, powinien iść za ciosem i zgłosić się do profesjonalnego ośrodka leczenia uzależnień. Dzięki temu zyska stałą opiekę psychologiczną oraz wsparcie lekarzy, którzy dopasują proces leczenia do indywidualnych potrzeb alkoholika. Jednym z takich ośrodków, oferujących kompleksowe leczenie alkoholizmu i wszelkich innych nałogów, jest prywatna klinika Mandala, zlokalizowana w Jordanowie Śląskim nieopodal Wrocławia.

Jak leczyć alkoholizm? Od czego zacząć? Poznaj sprawdzone metody leczenia nałogu alkoholowego w prywatnym ośrodku Mandala we Wrocławiu

Leczenie alkoholizmu w ośrodku Mandala pod Wrocławiem to długotrwały proces, na który składa się wiele różnych metod przywracania pacjenta do zdrowia. Zadaniem specjalistów jest wyłonienie spośród nich najbardziej optymalnych rozwiązań i indywidualne dopasowanie ich do konkretnego przypadku choroby.

Tego rodzaju podejście reprezentowane jest przez wykwalifikowanych lekarzy, psychologów i psychiatrów tworzących zespół pracowników Mandali – prywatnego ośrodka leczenia uzależnień, w którym uzyskać można pełne wsparcie dotyczące leczenia różnego rodzaju nałogów.

Jeśli poszukujesz pomocy dla siebie lub uzależnionych od alkoholu osób w Twoim otoczeniu, skontaktuj się z naszym ośrodkiem nieopodal miasta Wrocław i ustal termin spotkania. Być może niezbędne okaże się przeprowadzenie odtrucia. Ośrodek Mandala pod Wrocławiem powstał z myślą o leczeniu i wsparciu osób, które potrzebują pomocy między innymi w zakresie alkoholizmu. Wierzymy, że każda osoba zmagająca się z problemem alkoholowym może skutecznie odstawić butelkę i raz na zawsze pozbyć się uzależnienia.

Problem alkoholizmu może mieć rozległe przyczyny, warto dokładnie się im przyjrzeć i znaleźć u alkoholika te, które to rzeczywiście są głównym sprawcą picia. Leczenie alkoholizmu w naszym ośrodku umożliwia takie czynności. Proponujemy skuteczne leczenie uzależniania od alkoholu dla osób w każdym wieku oraz na każdym etapie problemu z alkoholem. Leczenie alkoholizmu na Dolnym Śląsku może być skuteczne przede wszystkim w naszym ośrodku – Mandala została profesjonalnie przygotowana w każdym aspekcie i pod każdym względem. Posiadamy wykfalifikowaną kadrę terapeutów oraz specjalistów w zakresie leczenia alkoholizmu, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność.

Leczenie alkoholizmu - ośrodek

Leczenie uzależnień alkoholowych jest trudne i wymaga znacznego wysiłku nie tylko ze strony naszych terapeutów ale również ze strony pacjentów, którzy trafiają do naszego ośrodka. Mandala – ośrodek położony nieopodal Wrocławia na Dolnym Śląsku jest doskonale dostosowany do różnorodnych strategii. Proponujemy kontakt z naszymi przedstawicielami i osobisty przyjazd do naszego ośrodka w celu zapoznania się z naszymi możliwościami.

Poniżej prezentujemy metody leczenia alkoholizmu stosowane w Mandali.

Detoks alkoholowy

Detoksykacja stanowi pierwszy krok w walce o całkowite uwolnienie się z nałogu. Detoks alkoholowy wykonuje się w celu usunięcia z krwiobiegu toksycznych substancji, które nagromadziły się w nim w czasie alkoholowych ciągów. Odtrucie alkoholowe pozwala przywrócić naturalną równowagę biologiczną i zregenerować organizm. Wszystko dzięki uzupełnieniu go o odpowiednią ilość elektrolitów, soli mineralnych oraz witamin, spośród których kluczowe znaczenie ma witamina B1. Dzięki detoksowi możliwe jest przerwanie alkoholowych ciągów oraz usprawnienie metabolizmu osoby uzależnionej. Odtrucie alkoholowe pozwala również złagodzić objawy abstynencyjne pacjenta, czyniąc go gotowym do podjęcia właściwego procesu leczenia alkoholizmu.

Wsparcie psychologiczne

Wsparcie doświadczonego psychologa, mającego codzienną styczność z osobami uzależnionymi to najistotniejsza część prawidłowego procesu leczenia alkoholizmu. Dzięki terapii psychologicznej pacjent jest w stanie otworzyć się na rzeczywiste przyczyny choroby alkoholowej, spojrzeć na swój problem z innej perspektywy i zrozumieć, co właściwie musi zrobić, aby odzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem. Całodobowe wsparcie psychologiczne oraz terapia indywidualnie dostosowana do potrzeb i możliwości każdego z pacjentów to metoda leczenia, na której bazuje ośrodek Mandala.

Wsparcie psychiatryczne i farmakologia

Zdarza się, że leczenie alkoholizmu wymaga zastosowania farmakoterapii  w postaci stosownych leków wspierających proces zachowania abstynencji. Do przepisania i wydawania takich medykamentów uprawnieni są wyłącznie lekarze psychiatrii. W ośrodku leczenia uzależnień Mandala każdy z pacjentów ma szansę na indywidualną diagnozę i wsparcie ze strony specjalisty.

Terapia w formie indywidualnej i grupowej

Regularnie prowadzona terapia ma największe znaczenie w procesie leczenia alkoholizmu. Dzięki wsparciu, jakie doświadczony terapeuta udziela pacjentowi w czasie sesji indywidualnej, alkoholik ma szansę otworzyć się na nowe perspektywy i ponownie przekonać o własnej wartości. A gdy wykona pierwsze kroki na drodze do zmiany swojego życia, pojawia się także możliwość uczęszczania na terapię grupową. To spotkania grupy ludzi, których łączy dokładnie ten sam problem. Dzięki wzajemnej wymianie doświadczeń pacjent zyskuje szerszy pogląd na własną sytuację i uświadamia sobie, że nie jest jedyną osobą, która wpadła w sidła nałogu.

Interwencja kryzysowa

W razie konieczności ośrodek leczenia alkoholizmu Mandala jest w stanie zorganizować interwencję kryzysową dotyczącą alkoholika i jego postępującego problemu. Interwencja stanowi formę pomocy psychologicznej, dzięki której możliwe jest postawienie osoby uzależnionej przed skutkami jej nałogu. Prowadzi do uświadomienia alkoholikowi, że potrzebuje on wsparcia specjalistów.