Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Alkoholizm Wrocław - Leczenie alkoholizmu Wrocław - Skuteczna walka z alkoholizmem. Zacznij terapie już dziś w ośrodku leczenia uzależnień Wrocław Mandala!

Alkoholizm Wrocław – Leczenie alkoholizmu Wrocław w ośrodku (np. Mandala pod Wrocławiem) to właściwie jedyne w pełni skuteczne wyjście z nałogu. Dowiedz się, jakie metody leczenia przynoszą największe efekty i sprawdź, czy Ty lub ktoś z Twoich bliskich nie ma problemu z uzależnieniem od wysokoprocentowych trunków! Przewrócona butelka wina Spis treści:
Dlaczego pijemy?
Kilka słów o kuracji
Sprawdź, czy potrzebujesz pomocy
Kuracja w domu
Samodzielna kuracja a bezpieczeństwo
Oferta ośrodka Mandala

Od okazyjnego picia dla towarzystwa do konieczności leczenia alkoholizmu. Dlaczego pijemy?

Jak wyjaśniają specjaliści z ośrodka Mandala pod Wrocławiem, leczenie alkoholizmu to często ostatnia faza przygody z napojami wysokoprocentowymi. Gdzie natomiast leży jej początek? Dlaczego pijemy? Z błahego powodu – trunki poprawiają samopoczucie działając uspokajająco na system nerwowy człowieka. Nawet mały drink sprawia, że czujemy się odprężeni i swobodniejsi, zapominamy również o codziennych troskach. Sprzyja chęci sięgnięcia po niego częściej – zarówno dla zabawy, jak i ucieczki od problemów. Wielu alkoholików zaczynało właśnie w taki sposób. Napoje wyskokowe spożywane w zbyt dużych ilościach, mogą łatwo wymknąć się spod kontroli, dlatego też część osób nadużywa ich w sposób problemowy lub jest od niego uzależniona. Osoby takie wymagają odpowiedniego leczenia (wsparcie bliskich osób również jest niezbędne). W naszym ośrodku prowadzone są terapie oraz zamknięte odtrucia. Dzięki nam każdy pacjent ma większe szanse na uporanie się z problemem. Objawy ostrzegające o rozwoju uzależnienia:

 • kiedy jest środkiem odprężającym, przynosi ulgę w stresie, minimalizuje napięcie, niweluje lęki i poczucie winy, „pomaga” podejmować decyzje, uspakaja przed zaśnięciem;
 • poszukiwanymi formami spędzania wolnego czasu są wszelkiego rodzaju spotkania, podczas których może się on pojawić;
 • kiedy jest spożywany mimo wyraźnych przeciwwskazań, np. zaleceń lekarskich czy innych sytuacji, w których jest szczególnie szkodliwy – ciąża, karmienie dziecka, podczas przechodzenia poważnych chorób, terapie etc.;
 • zjawisko większej tolerancji przez organizm – tzw. mocna głowa przy jego spożywaniu, pozwalająca na możliwość wypicia większej ilości niż zwykle przy jednoczesnym zachowaniu poczucia świadomości;
 • pojawiające się sytuacje, w których nadmierna jego ilość doprowadziła do utraty pamięci, świadomości, niekontrolowanych zachowań, które trudno sobie później przypomnieć; zapominanie sytuacji, w których był pity (tzw. „urwany film”);
 • picie go samotnie przez osoby, które uprzednio piły go jedynie podczas spotkań towarzyskich. To chęć ukrycia jego spożywania;
 • powtarzające się przypadki prowadzenie samochodu po niewielkiej nawet spożytej ilości;
 • unikanie rozmów na temat picia, gwałtowne reakcje emocjonalne (oburzenie, agresja, gniew) na sygnały sugerujące potrzebę ograniczenia picia czy podjęcia się terapii;
 • rozdrażnienie, rozkojarzenie w niemożności jego spożycia;
 • próby udowodnienia samemu sobie możności kontrolowania jego spożywania, czasowa abstynencja w tajemnicy przed innymi.

Nałóg grozi derpesją

Czy leczenie alkoholizmu w Klinice Mandala pod Wrocławiem jest konieczne? Co daje odwyk?

Leczenie alkoholizmu (np. w ośrodku Mandala niedaleko Wrocławia) to konieczność. Ze względu na szereg przyczyn warunkujących rozwój uzależnienia, jego długotrwały przebieg i destrukcyjny wpływ na równowagę biopsychospołeczną organizmu nie jest możliwe usunięcie objawów choroby przy pomocy jednego leku, hipnozy, akupunktury, czy innych pojedynczych oddziaływań. Konieczne jest skuteczne leczenie odwykowe – rozpoznanie etapu choroby i zaplanowanie terapii (mającej na celu ograniczenie lub rezygnację ze spożywania go),  wypracowanie nowego rodzaju osobowości oraz wzięcie na warsztat zupełnie nowych zdolności oraz czynności, które staną się godnym zastępstwem dla szkodliwym nawyków. W naszym ośrodku pod Wrocławiem prowadzimy także stacjonarne odtrucia alkoholowe, ale ta metoda stosowana jest w ostateczności. Kuracja to długotrwały proces, dzięki któremu możliwe jest zażegnanie problemu z nadużywaniem trunków i związanych z nim konsekwencji. Podjęcie kuracji jest warunkiem niezbędnym, aby osoba uzależniona mogła wrócić do codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. W przeciwnym wypadku choroba będzie postępować, doszczętnie rujnując życie nie tylko nałogowca, ale i osób z jego bezpośredniego otoczenia. Alkoholizm to choroba cywilizacyjna, inaczej nazywana także schorzeniem XXI wieku. Trudno oszacować liczbę ludzi cierpiących na uzależnienie od napojów wyskokowych. Wszystko ze względu na niedokładne dane, dodatkowo zaniżone przez odsetek populacji, który wstydzi się swojego problemu i zachowuje go w całkowitej tajemnicy.

Problem w Polsce

Polska to kraj, który z piciem jest szczególnie związany kulturowo. Według statystyk na jednego naszego rodaka przypada aż 12,5 litra czystego alkoholu wypitego w ciągu roku. To dwa razy więcej niż wynosi globalna średnia spożycia! W spożywaniu wysokoprocentowych trunków wyprzedzają nas jedynie Rosjanie i Białorusini. Przykre wrażenie robią także badania związane ze spożywaniem napojów wyskokowych u kobiet w ciąży. Dane przedstawione w 2015 roku przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazują, że ponad 9 tysięcy noworodków urodziło się z wadami rozwojowymi wynikłymi z faktu, że matki piły w okresie ciąży. Co więcej, statystyki mówią, że w latach 2013-2014 przynajmniej jedna na trzy ciężarne przyjmowała procenty pomimo stanu błogosławionego. Przy tak przygnębiających statystykach efekty nadużywania tej substancji w naszym kraju można dostrzec wszędzie wokół. Bezdomni ludzie, którzy ostatnie pieniądze upłynniają na buteleczkę czegoś mocniejszego, nastolatkowie upijający się w klatkach schodowych, nocne awantury nietrzeźwych sąsiadów. Dzieci spędzające cały czas poza domem, żony cierpiące z powodu agresji pijanych mężów, zwierzęta skatowane przez zamroczonych właścicieli. Dodając do tego wszystkiego osobiste kryzysy każdego alkoholika – ich niepowodzenia w pracy, rozwoju, życiu prywatnym oraz w kontaktach z rodziną, łatwo zgodzić się z koniecznością przeciwdziałania temu uzależnieniu w Polsce. Leczenie odwykowe jest jedyną miarodajną metodą przeciwdziałaniu przykrym skutkom choroby alkoholowej w naszym kraju.

Skąd wiadomo, że najwyższa pora na leczenie alkoholizmu w ośrodku takim jak Mandala pod Wrocławiem?

Leczenie alkoholizmu rozpoczyna się wraz z momentem, w którym osoba uzależniona zdecyduje się na podjęcie stosownej terapii (np. w Klinice Mandala pod Wrocławiem). Bywa jednak, że nałogowiec nie zauważa swojego problemu, uważając, że wszystko jest pod kontrolą i nie ma konieczności podejmowania żadnych kroków zaradczych. Tego rodzaju myślenie zdarza się niezwykle często, co frustruje osoby z bezpośredniego otoczenia osoby uzależnionej. Aby dowiedzieć się, czy reprezentowane przez Ciebie lub Twoich bliskich upodobanie do wódki bądź wina ma cechy uzależnienia, należy szczerze odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

 1. Czy kiedykolwiek w czasie swojego życia rzeczywiście odczuwałeś/aś silną potrzebę sięgnięcia po napój wyskokowy?
 2. Czy w przeszłości spotkałeś/aś się z sytuacją kiedy to ktoś z osób Ci znanych negatywnie podchodził do tego, że spożywasz alkohol?
 3. Czy kiedyś czułeś/aś smutek, wstyd, zażenowanie, a może jakieś wyrzuty sumienia w związku ze spożywaniem nadmiernej jego ilości?
 4. Czy zauważyłeś/aś kiedykolwiek, że tuż po przebudzeniu się stwierdziłeś/aś, że najlepsze co pobudzi Cię rano to butelka czegoś mocniejszego?

Kwestionariusz ten nazywany jest Testem CAGE. To jeden z najpopularniejszych testów przesiewowych, dzięki któremu możliwe jest wczesne wychwycenie symptomów uzależnienia u osób podchodzących do wypełnienia kwestionariusza. Jeśli odpowiedziałeś na powyższe pytania, uzyskując przynajmniej dwie twierdzące odpowiedzi, pojawia się duże prawdopodobieństwo, że Twoje spożycie ma charakter uzależnienia. Wyniki Testu CAGE mają charakter jedynie orientacyjny i nie mogą zastąpić profesjonalnej diagnozy wystawionej przez specjalistę. Nieco szerszy ogląd na konieczność podjęcia kuracji dają kryteria zawarte w klasyfikacji medycznej ICD-10, która w Europie stanowi bazę wiedzy dotyczącej diagnozy jednostek chorobowych związanych z nadużywaniem różnego rodzaju substancji. Uzależnienie rozpoznać można dzięki dokładnej analizie poniższych kryteriów.

Spożywanie mimo konsekwencji i strat własnych

Osoba uzależniona nie przerywa zażywania substancji pomimo oczywistych szkód, jakie jej przynosi. Nie rezygnuje z używki pomimo problemów w pracy, kłopotów finansowych, pogarszających się relacji z rodziną i przyjaciółmi czy nawet w momencie, gdy zaczyna dostrzegać u siebie objawy depresji. Osoba z nałogiem sięga po butelkę nawet w sytuacji, gdy grozi mu z tego powodu konflikt z prawem.

Głód alkoholowy

Osoba uzależniona odczuwa niekontrolowany przymus spożycia kolejnej porcji procentowego napoju. Nieistotne są okoliczności, wcześniejsze postanowienia oraz złożone obietnice. Głód jest silniejszy niż wola osoby uzależnionej i potrafi błyskawicznie nią zawładnąć. Nałogowiec nie potrafi sprostać narastającemu pragnieniu sięgnięcia po “jeszcze jeden kieliszek”, co niejednokrotnie prowadzi do tzw. picia do odcięcia.

Syndrom odstawienny

Osoba uzależniona cierpi na zespół objawów abstynencyjnych. W momencie, gdy czasowo zrezygnuje z sięgania po używkę, odczuwa bardzo nieprzyjemne objawy związane z uzależnieniem organizmu. Są to zarówno symptomy fizyczne, jak i psychiczne. Do najczęstszych syndromów odstawiennych należy wzmożony niepokój, nieznośny ból głowy, czy drżenie kończyn. Poważniejsze objawy wynikające z czasowej abstynencji to napady drgawkowe oraz groźne dla życia delirium, czyli tzw. alkoholowe majaczenie.

Zupełny brak kontroli po spożyciu

Nałogowiec nie potrafi się kontrolować. Niezależnie od tego, czy chodzi o częstotliwość przyjmowania kolejnych dawek, ich wielkość, czy też okres, w jakim dochodzi do ciągłego picia, osoba uzależniona nie jest w stanie kontrolować żadnej z powyższych kwestii. Procenty przejmują bezpośrednią kontrolę nad zachowaniem i reakcjami pijącego, niejednokrotnie sprawiając, że staje się on niebezpieczny dla otoczenia bądź siebie samego. Spożywanie może prowadzić do wzmożonej agresji, lekkomyślnej euforii bądź przeciwnie – skrajnej apatii i obojętności na bodźce zewnętrzne.

Alkohol jako sens życia

Osoba uzależniona całą swoją uwagę poświęca kwestiom związanym z piciem. Rodzina, praca i hobby schodzą na dalszy plan, gdyż nałogowiec koncentruje się wyłącznie na planowaniu kolejnych okazji do spożycia, spotykaniu z osobami dzielącymi jego zamiłowanie do procentów oraz problemach związanych ze zdobywaniem bądź własnoręcznym otrzymywaniem trunku. Nie ma istotniejszego i bardziej interesującego tematu, nie ma pilniejszych spraw do załatwienia, nie istnieją kwestie o wyższym priorytecie. Alkoholik potrafi każdą chwilę poświęcać na planowanie aktywności związanych ze spożywaniem, jak np. potajemne wnoszenie butelek do miejsca pracy czy śledzenie godzin otwarcia sklepów monopolowych.

Podniesiona tolerancja na spożycie

Wraz z rozwojem uzależnienia osoba z nałogiem potrzebuje wypić coraz więcej trunków, które w dodatku mają coraz wyższy woltaż, aby uzyskać podobny poziom upojenia. Zwiększa się także częstotliwość sięgania po kieliszek, a osoba uzależniona przoduje w ilości spożytego trunku na tle pozostałych uczestników zabawy. Wmusza w pozostałych imprezowiczów kolejne kolejki i odczuwa silny niepokój w sytuacji, gdy źródło napoju zaczyna się kończyć. Jeśli zauważasz u siebie obecność przynajmniej trzech objawów z powyższej listy i powtórzyły się one w okresie minionego roku, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że potrzebujesz specjalistycznej kuracji.

Czy uzależnienie od alkoholu można leczyć samemu w domu? Specjaliści z Mandali pod Wrocławiem podpowiadają, czy to działa!

Przed przybyciem do ośrodka Mandala pod Wrocławiem wiele osób  zastanawia się, czy możliwe jest samodzielne leczenie alkoholizmu, które osiąga się przy wykorzystaniu różnorodnych domowych sposobów. Historia zna przypadki ludzi, którzy z dnia na dzień rzucili nałóg, ciesząc się pełną abstynencją już do końca swojego życia. Budzą powszechny podziw, są to jednak marginalne przypadki – większość nałogowców potrzebuje stałej, specjalistycznej pomocy, aby móc ponownie stanąć na nogi i wygrać walkę z nałogiem. Uzależnienie od alkoholu jest bardzo poważnym schorzeniem, którego nie da się tak naprawdę w pełni wyleczyć. Można przezwyciężyć objawy abstynencyjne, zatrzymać wszelkie epizody spożywania napojów wyskokowych i przywrócić nałogowcowi radość życia, w którym nie ma konieczności sięgania po używkę. Zawsze należy jednak pamiętać o tym, że wystarczy chwila zwątpienia, gorszy dzień czy jedna nieprzemyślana decyzja, aby cały proces powtarzać od początku. Alkoholikiem jest się na całe życie, gdyż zawsze istnieje ryzyko nawrotu uzależnienia. Z tego powodu każdy, kto pomyślnie przeszedł czas odwyku, musi wyrobić w sobie niezwykle silny nawyk kontroli. Domowe sposoby to przede wszystkim metody naturalne, szerzej znane z medycyny ludowej. Mowa tu o stosowaniu mieszanek ziół, mikstur na bazie czosnku czy też specjalnie przygotowanych napojów procentowych, których zadaniem jest wzbudzenie stałej awersji do spożywania. Sięgają po nie osoby, które wstydzą się otwarcie przyznać do problemu i nie chcą informować o uzależnieniu osób postronnych. Nie są jednak świadome, że kuracja nie polega jedynie na zaprzestaniu picia. Uzależnienie to problem psychologiczny, gdyż spożywanie trunków wpływa bezpośrednio na układ nagrody człowieka. Oznacza to, że używka pogłębia komfort psychiczny i pozwala spożywającej osobie poczuć się lepiej samej ze sobą. Odpowiada za to szereg uwarunkowań w jego głowie. Gdy osoba uzależniona rzuci picie, ale nie dotrze do czynników, które odpowiedzialne były za wywołanie choroby, może się okazać, że swoje problemy zacznie wyrażać w inny sposób. Może nabawić się nerwicy, przerzucić na inny rodzaj nałogu czy też wpaść w wir zachowań kompulsywnych. Samotny spacer brzegiem rzeki

Czy domowe leczenie alkoholizmu może być niebezpieczne? Porada prosto z ośrodka Mandala pod Wrocławiem!

Jak ostrzegają specjaliści z ośrodka Mandala pod Wrocławiem, domowe i samodzielne leczenie może być także niebezpieczne dla zdrowia osoby uzależnionej. Szczególnie, gdy alkoholik decyduje się na przeprowadzenie detoksu bez konsultacji z lekarzem. Syndrom odstawienny pojawiający się przy odstawieniu trunków obejmuje bowiem szereg bardzo nieprzyjemnych objawów. Od objawów potocznie określanych wspólnym terminem kac, jak bóle głowy, wrażliwość żołądka czy utrzymujące się rozdrażnienie, poprzez problemy z układem pokarmowym w postaci nudności, wymiotów i biegunek, aż do poważnych objawów mogących zagrozić zdrowiu (a nawet życiu!). Mowa tu o napadach drgawek padaczkowych, zachowaniach autoagresywnych czy nawet majaczeniu drżennym, nazywanym także białą gorączką czy delirium. Jest to stan całkowitego zaburzenia świadomości, podczas którego osoba uzależniona miewa iluzje i omamy, majaczy i nie reaguje na bodźce zewnętrzne. Delirium jest zespołem abstynencyjnym, który w 4% przypadków kończy się śmiercią osoby uzależnionej. Z tego powodu decyzja o samodzielnym odwyku może być niebezpieczna dla zdrowia nałogowca. Jeśli znalazł w sobie motywację wystarczającą do podjęcia decyzji o abstynencji, powinien iść za ciosem i zgłosić się do profesjonalnego ośrodka. Dzięki temu zyska stałą opiekę psychologiczną oraz wsparcie lekarzy, którzy dopasują proces kuracji do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jednym z takich ośrodków, oferujących kompleksowe przeciwdziałanie chorobie, jest prywatna klinika Mandala, zlokalizowana w Jordanowie Śląskim nieopodal Wrocławia.

Jak leczyć alkoholizm? Od czego zacząć? Poznaj sprawdzone metody w prywatnym ośrodku Mandala we Wrocławiu

Leczenie alkoholizmu w ośrodku Mandala pod Wrocławiem to długotrwały proces, na który składa się wiele różnych metod przywracania pacjenta do zdrowia. Zadaniem specjalistów jest wyłonienie spośród nich najbardziej optymalnych rozwiązań i indywidualne dopasowanie ich do konkretnego przypadku choroby. Tego rodzaju podejście reprezentowane jest przez wykwalifikowanych lekarzy, psychologów i psychiatrów tworzących zespół pracowników Mandali – prywatnego ośrodka, w którym uzyskać można pełne wsparcie dotyczące przeciwdziałania różnego rodzaju nałogom. Jeśli poszukujesz pomocy dla siebie lub uzależnionych osób w Twoim otoczeniu, skontaktuj się z naszym ośrodkiem nieopodal miasta Wrocław i ustal termin spotkania. Być może niezbędne okaże się przeprowadzenie odtrucia. Ośrodek Mandala pod Wrocławiem powstał z myślą o wsparciu dla osób, które potrzebują pomocy. Wierzymy, że każda osoba zmagająca się z problemem uzależnienia może skutecznie odstawić butelkę i raz na zawsze pozbyć się nałogu. Problem alkoholizmu może mieć rozległe przyczyny, warto dokładnie się im przyjrzeć i znaleźć te, które to rzeczywiście są głównym sprawcą picia. Proponujemy pomoc dla osób w każdym wieku oraz na każdym etapie problemu. Mandala na Dolnym Śląsku została profesjonalnie przygotowana w każdym aspekcie i pod każdym względem. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę terapeutów oraz specjalistów, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Mężczyzna na brzegu jezioraWyciąganie pacjentów z uzależnień jest trudne i wymaga znacznego wysiłku nie tylko ze strony naszych terapeutów ale również ze strony nałogowców, którzy trafiają do naszego ośrodka. Mandala – ośrodek położony nieopodal Wrocławia na Dolnym Śląsku jest doskonale dostosowany do różnorodnych strategii. Proponujemy kontakt z naszymi przedstawicielami i osobisty przyjazd do naszego ośrodka w celu zapoznania się z naszymi możliwościami.

Poniżej prezentujemy metody stosowane w Mandali:

Detoks

Detoksykacja stanowi pierwszy krok w walce o całkowite uwolnienie się z nałogu. Detoks alkoholowy wykonuje się w celu usunięcia z krwiobiegu toksycznych substancji, które nagromadziły się w nim w czasie ciągów. Odtrucie pozwala przywrócić naturalną równowagę biologiczną i zregenerować organizm. Wszystko dzięki uzupełnieniu go o odpowiednią ilość elektrolitów, soli mineralnych oraz witamin, spośród których kluczowe znaczenie ma witamina B1. Dzięki detoksowi możliwe jest przerwanie ciągów oraz usprawnienie metabolizmu osoby uzależnionej. Odtrucie pozwala również złagodzić objawy abstynencyjne pacjenta, czyniąc go gotowym do podjęcia właściwej kuracji odwykowej.

Wsparcie psychologiczne

Wsparcie doświadczonego psychologa, mającego codzienną styczność z osobami uzależnionymi to najistotniejsza część prawidłowego procesu wyciągania z nałogu. Dzięki terapii psychologicznej pacjent jest w stanie otworzyć się na rzeczywiste przyczyny choroby alkoholowej, spojrzeć na swój problem z innej perspektywy i zrozumieć, co właściwie musi zrobić, aby odzyskać pełną kontrolę nad swoim życiem. Całodobowe wsparcie psychologiczne oraz terapia indywidualnie dostosowana do potrzeb i możliwości każdego z pacjentów to metoda, na której bazuje ośrodek Mandala.

Wsparcie psychiatryczne i farmakologia

Zdarza się, że leczenie wymaga zastosowania farmakoterapii  w postaci stosownych leków wspierających proces zachowania abstynencji. Do przepisania i wydawania takich medykamentów uprawnieni są wyłącznie lekarze psychiatrii. W ośrodku Mandala każdy z pacjentów ma szansę na indywidualną diagnozę i wsparcie ze strony specjalisty.

Terapia w formie indywidualnej i grupowej

Regularnie prowadzona terapia ma największe znaczenie w skutecznej kuracji. Dzięki wsparciu, jakie doświadczony terapeuta udziela pacjentowi w czasie sesji indywidualnej, alkoholik ma szansę otworzyć się na nowe perspektywy i ponownie przekonać o własnej wartości. A gdy wykona pierwsze kroki na drodze do zmiany swojego życia, pojawia się także możliwość uczęszczania na terapię grupową. To spotkania grupy ludzi, których łączy dokładnie ten sam problem. Dzięki wzajemnej wymianie doświadczeń pacjent zyskuje szerszy pogląd na własną sytuację i uświadamia sobie, że nie jest jedyną osobą, która wpadła w sidła nałogu.

Interwencja kryzysowa

W razie konieczności ośrodek leczenia alkoholizmu Mandala jest w stanie zorganizować interwencję kryzysową dotyczącą osoby z nałogiem i jej postępującego problemu. Interwencja stanowi formę pomocy psychologicznej, dzięki której możliwe jest postawienie osoby uzależnionej przed skutkami jej nałogu. Prowadzi do uświadomienia nałogowcowi, że potrzebuje on wsparcia specjalistów.

Alkoholizm Wrocław

Alkoholizm Wrocław – Leczenie alkoholizmu Wrocław – Skuteczna walka z alkoholizmem. Zacznij terapie już dziś w ośrodku leczenia uzależnień Wrocław Mandala!
5 (100%) 9 votes