Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Rodzaje uzależnień – Najczęstsze uzależnienia

Uzależnienia te da się wyleczyć w ośrodku pod Wrocławiem, podzielić można na dwie podstawowe grupy: fizyczne i psychiczne. Wszystkie nałogi można z powodzeniem leczyć w prywatnej klinice, pod opieką lekarzy, psychologów i innych specjalistów. Zawsze najważniejsze są chęci pacjenta i zdanie sobie sprawy z istniejącego problemu. Kogo najczęściej dotyka problem? Często ludzie nie zdają sobie sprawy od jak bardzo wielu rzeczy można się uzależnić. Pozornie bezpieczna przyjemność może przerodzić się w wyjątkowo niebezpieczny nałóg. Czym poszczególne typy nałogów różnią się od siebie? Poznaj charakterystykę narkomanii, alkoholizmu, nikotynizmu oraz nałogu od marihuany lub komputera.

Kieliszki do alkoholu

Spis treści:
Najczęstsze nałogi fizyczne i psychiczne
Problem z narkotykami i lekami psychoaktywnymi
Alkoholizm
Nałóg nikotynowy
Problem z marihuaną
Nałóg komputerowy i problem z nadużywaniem Internetu

Jakie są najczęstsze rodzaje uzależnień leczone w ośrodku pod Wrocławiem? Zobacz, czym różni się nałóg fizyczny od psychicznego

Pytanie “jakie są najczęstsze rodzaje uzależnień?” bardzo często pada na terenie ośrodka odwykowego pod Wrocławiem. Wiele zapytanych osób odpowiedziałoby pewnie, że alkoholizm i narkomania. A to tylko dwa z wielu powszechnie występujących groźnych nałogów, w które ludzie popadają z różnych powodów. Za oznakę pojawienia się problemu, a następnie jego postępującego rozwoju, uznaje się sytuację, w której dana osoba traci kontakt z własnym organizmem. Większość z nas żyje w przekonaniu, że nałogi dotyczą jedynie wąskiej grupy narkomanów, alkoholików, itp,. nie zdając sobie sprawy z tego, że sami często ulegamy nałogom. Kawa, herbata czy napoje energetyczne – wszystkie one mają na celu pobudzenie nas do działania, poprawę humoru czy sprawienie przyjemności. Z czasem jednak zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie normalnie bez nich funkcjonować. Mimo że w świadomości ogółu problem kojarzy się przede wszystkim z narkotykami, alkoholem lub nikotyną, substancji i bodźców może być znacznie więcej.

Uzależnień jest naprawdę dużo i często dotykają one osób, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali. Praktycznie każdy ośrodek dla uzależnionych posiada dziś wyspecjalizowane oddziały, pozwalające lepiej radzić sobie z poszczególnymi typami nałogów. Najlepszym sposobem jest jednak profilaktyka, dzięki której leczenie nie będzie po prostu konieczne. Uczenie ludzi dyscypliny, czujności, a także zachęcanie do krytycznego myślenia pozwala w pewnym stopniu chronić ich przed doraźnymi przyjemnościami. Na początek warto dowiedzieć się, jaka jest różnica między nałogiem fizycznym a psychicznym.

Uzależnienie psychiczne

W przypadku uzależnienia psychicznego osoba czuje wewnętrzny przymus do wykonania jakiejś czynności lub zażycia danej substancji. Jednak jeśli tego nie zrobi, nie wystąpią konsekwencje fizyczne. Nałóg psychiczny może znacząco wpłynąć na komfort życia, sytuację finansową, towarzyską i zawodową. Osobom z nałogiem wzrasta tolerancja na zażywany środek. Doprowadzenie się do przyjemnego stanu, jaki powoduje dana czynność lub substancja wymaga stopniowego zwiększania dawki i częstotliwości. Silna wola właściwie przestaje istnieć, a większość jej obowiązków domowych i zawodowych zostaje odsunięta na drugi plan. Najważniejsze staje się realizowanie wewnętrznego przymusu. Próby samodzielnego zerwania z nałogiem często kończą się niepowodzeniem. Osoba z problemem psychicznym może wpaść w obsesję, a brak leczenia może prowadzić nawet do nerwicy. Substancje i aktywności, od których można się uzależnić psychicznie to między innymi: palenie marihuany, hazard, zażywanie słabych leków przeciwbólowych, robienie zakupów, uprawianie seksu lub korzystanie z komputera i Internetu.

Uzależnienie fizyczne

Charakterystyczną cechą tego rodzaju uzależnień jest to, że że silna potrzeba zażycia danej substancji kierowana jest chęcią ulżenia sobie w odczuwaniu różnych dolegliwości fizjologicznych, takich jak biegunka, wymioty, drżenie mięśni, odczuwanie zimna czy bezsenność. Doświadczanie tego typu nieprzyjemności i fizycznego bólu powoduje, że potrzeba przyjęcia substancji jest wyjątkowo silna. Z uzależnieniem fizycznym wiążą się nie tylko dolegliwości cielesne, ale także wszystkie konsekwencje, jakie występują przy nałogu psychicznym. W przypadku podejrzenia nałogu fizycznego należy jak najszybciej zgłosić się po pomoc, zanim zmiany w organizmie będą nieodwracalne. Substancje, które mogą prowadzić do nałogu fizycznego, to: nikotyna, opioidy (heroina, morfina), leki nasenne, benzodiazepiny (leki psychotropowe) oraz alkohol etylowy (wódka, spirytus, bimber, piwo, wino).

Leki mogące wywołać nałóg w postaci lekomanii

Najgroźniejsze rodzaje uzależnień leczonych w ośrodku pod Wrocławiem – od narkotyków i leków z grupy benzodiazepinów. Jaki wpływ na organizm mają te psychoaktywne substancje?

Wśród najgroźniejszych rodzajów uzależnień leczonych w ośrodku Mandala pod Wrocławiem wymienia się nałogi od narkotyków i leków psychotropowych.  Uzależnienie od narkotyków jest zmorą współczesnego świata. Podobnie jak alkohol, substancje psychoaktywne wyniszczają organizm osoby z problemem, doprowadzając przy tym do różnorakich patologii bytowych. Mimo tego, że pozornie rozwiązują problemy, pomagają się skupić i dostarczają energii, w rzeczywistości potęgują kłopoty już istniejące, a dodatkowo przysparzają nowych. Największym zagrożeniem (przede wszystkim dla ludzi młodych) jest szeroki dostęp do narkotyków, zwłaszcza na imprezach. Młodzież szukająca rozrywki bądź wrażeń jest wyjątkowo podatna na używki.

Narkomania i lekomania to najniebezpieczniejsze rodzaje uzależnień. Chemiczne substancje psychoaktywne wyjątkowo silnie działają na ludzki organizm. Wpływają na funkcjonowanie mózgu i mogą spowodować w nim nieodwracalne zmiany. Nadużywanie narkotyków i leków psychoaktywnych wzmaga ryzyko udaru, zawału serca oraz uszkadza nerki, wątrobę i układ pokarmowy, powoduje zakrzepy krwi w żyłach, zatory tętnicze, spadek libido, obniżenie płodności, odporności oraz zaburzenie miesiączkowania u kobiet. Nałóg może zniszczyć życie – osoby nadużywające substancji psychoaktywnych są narażone także na różne choroby psychiczne, zaburzenia osobowości, depresję, bezsenność i stany lękowe. Co ciekawe, właśnie takie dolegliwości leczy się za pomocą benzodiazepinów. Dlatego przyjmowanie tego typu leków musi być nadzorowane przez specjalistę. Mimo to zdarzają się przypadki zaawansowanej lekomanii – za pośrednictwem Internetu i podejrzanych kontaktów można nielegalnie zdobyć niemal każdą substancję psychoaktywną.

Pobyt w ośrodku szansą na odzyskanie szczęścia!

Leczenie tego rodzaju uzależnień fizycznych w prywatnej klinice jest zazwyczaj jedyną drogą do pokonania nałogu. Samodzielne uwolnienie się od narkotyków czy benzodiazepinów jest prawie niemożliwe. Potrzebna jest do tego fachowa pomoc lekarzy i terapeutów oraz wsparcie psychiczne od innych osób. Terapia w prywatnej klinice Mandala rozpoczyna się od detoksu. Jest to konieczne, aby pozbyć się z organizmu szkodliwych substancji i toksyn. Odtrucie to proces trudny, ale da się go przejść dzięki odpowiedniej opiece. Dopiero po pozytywnie zakończonym detoksie możliwe jest rozpoczęcie terapii psychologicznej, którą czasami dodatkowo wspiera się farmakologicznie. Podawanie leków, oczywiście pod odpowiednią kontrolą, niekiedy jest przydatne do zwalczania stanów lękowych czy zachowań nerwicowych, które mogą występować po odstawieniu substancji psychoaktywnej.

Najczęściej występujące rodzaje uzależnień wśród młodzieży i dorosłych – alkoholizm i współuzależnienie od alkoholu. Wylecz je w ośrodku nieopodal Wrocławia!

Najpowszechniejsze rodzaje uzależnień wśród młodzieży i dorosłych to alkoholizm lub wiążące się z takim nałogiem u bliskiej osoby współuzależnienie. Ten trudny problem rozwiązać można jednak w ośrodku Mandala pod Wrocławiem. Bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że nałogowe picie piwa czy wódki może prowadzić nawet do śmierci. Nałóg alkoholowy działa dwutorowo – po pierwsze niekorzystnie wpływa na wiele narządów (przede wszystkim wątrobę oraz trzustkę), a po drugie doprowadza do powstawania patologii społecznych. Przestępstwa popełniane „pod wpływem”, wzrost poziomu agresji, a nawet rosnąca liczba prób samobójczych – wszystko to ma swoje podłoże w nadmiernym piciu. Podobnie jak w przypadku papierosów, alkoholizm ma stosunkowo niewinne początki: próby zaimponowania kolegom, ciekawość oraz chęć rozładowania napięcia. Z czasem, problem ten może jednak urosnąć do niebezpiecznych rozmiarów.

Choroba alkoholowa wpływa nie tylko na organizm człowieka, ale także na jego psychikę i nabyte umiejętności. Alkoholizm może powodować takie dolegliwości jak: zmniejszanie się sprawności intelektualnej, zaburzenia zdolności koncentracji i problemy z pamięcią, wzmożoną drażliwość, spadek kondycji fizycznej, skłonność do irytacji i agresję, obniżenie aktywności psychicznej i problemy w pracy czy w nauce. Co więcej, alkohol sprawia, że zanikają hamulce moralne. Duża dostępność alkoholu sprawia, że osoba z problemem może często i szybko zaspokajać swoją potrzebę wypicia wódki lub wina. Czasami nawet kupuje butelkę z zamiarem wypicia tylko jednego kieliszka, ale nie może się powstrzymać od nalania sobie kolejnego i w efekcie jest kompletnie pijana. Zanikanie silnej woli i zupełny brak kontroli nad spożywaną ilością alkoholu należą do najbardziej charakterystycznych cech nałogu. Wśród młodzieży alkoholizm występuje równie często, co u dorosłych i często w ogóle nie jest leczony. Młode osoby, które notorycznie sięgają po alkohol, mogły wynieść złe wzorce z domu.

Współuzależnienie

Równie groźną przypadłością co alkoholizm jest współuzależnienie. Dotyka ono różnych osób, niezależnie od wieku, związanych z osobą z nałogiem. Jest duże ryzyko, że dziecko, partner lub rodzic podporządkuje się cyklowi życia, jakie narzuca problem bliskiej osoby. Osoba współuzależniona niejako bierze na swoje barki opiekę nad alkoholikiem i zaczyna go obsesyjnie kontrolować, dopytuje, gdzie wychodzi oraz z kim się spotyka. Daje to tylko pozorne poczucie panowania nad sytuacją, a faktycznie prowadzi do wzmagania konsekwencji alkoholizmu i akceptacji następstw nałogu. Osoba współuzależniona zrzuca swoje potrzeby na drugi plan, aby zająć się bliską osobą. Jeżeli jest to dziecko, w przyszłości może mieć problemy z budowaniem relacji, a nawet identyfikowaniem i zaspokajaniem swoich pragnień. Dlatego zawsze warto zgłosić się po fachową pomoc do Mandali – zarówno w przypadku alkoholizmu, jak i współuzależnienia. Często w takich sytuacjach stosuje się terapie grupowe.

Palenie papierosów to jeden z najpopularniejszych nałogów

Rodzaje uzależnień i metody ich leczenia – na czym polega nałóg nikotynowy oraz jak się go leczy w prywatnym ośrodku Mandala w okolicach Wrocławia?

Rodzaje uzależnień i metody ich leczenia są ze sobą ściśle związane. Przebieg terapii w ośrodku w okolicach Wrocławia jest uwarunkowany od typu nałogu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Po pomoc do kliniki zgłaszają się osoby z każdym problemem, również z nałogiem palenia papierosów. Nałóg tytoniowy jest równie powszechny, co niebezpieczny. Zaczyna się często w stosunkowo młodym wieku, a z każdym kolejnym papierosem trudniej jest przestać palić. To, co na początku było jedynie „dymkiem dla towarzystwa”, szybko zmienia się w niezwykle szkodliwy nałóg. Zostało naukowo dowiedzione, że negatywne działanie dymu papierosowego obejmuje praktycznie wszystkie tkanki ludzkiego organizmu. Przeciętny palacz żyje nawet 10 lat krócej niż osoba niepaląca. Aż 60 tysięcy Polaków rocznie umiera z powodu chorób spowodowanych przez palenie papierosów. Według WHO nikotynizm to nałóg, który odpowiada za największą liczbę zgonów wśród osób dotkniętych problemem nadużywania substancji psychoaktywnych.

Dlaczego ludzie palą papierosy? Nikotyna uzależnia zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Palacze często twierdzą, że to ich uspokaja, jednak tytoń nie ma takich właściwości. Nikotyna powoduje tylko krótkotrwałą poprawę nastroju poprzez pobudzenie w mózgu receptorów, które uwalniają dopaminę, czyli hormon szczęścia. Nieprawdą jest także to, że nikotyna nie dostaje się do organizmu osób, które się nie zaciągają albo, że papierosy cienkie i mentolowe są mniej szkodliwe niż zwykłe. Kolejnym mitem, w jaki wierzą palacze jest to, że papierosy sprzyjają odchudzaniu, a po zaprzestaniu palenia zawsze się tyje. Prawdą za to jest to, że palenie obniża zdolność identyfikowania różnych zapachów i smaków. Papierosy wpływają także na pogorszenie się kondycji psychicznej – osoby palące szybciej się męczą i nawet po małym wysiłku ciężko dyszą.

Nikotyna, która jest zawarta w tytoniu, stanowi jedną z najsilniej i najszybciej uzależniających substancji psychoaktywnych (przebija pod tym względem nawet alkohol). Paląc papierosy, dostarczamy do organizmu także inne szkodliwe substancje, na przykład amoniak, benzopiren, metan, tlenek węgla, fenole, aceton czy kadm. Ludzie, którzy chcą rzucić palenie, często szybko się poddają, ponieważ sposoby, które samodzielnie próbują stosować okazują się nieskuteczne. Osoby z nałogiem nikotynowym znajdą odpowiednią pomoc i wsparcie w prywatnej klinice leczenia nałogów. Nikotynizm może być leczony różnymi metodami. Niekiedy konieczny jest detoks, który oczyści krew z toksycznych substancji. Terapia zawsze ma charakter edukacyjny, a jej celem jest nauczenie pacjenta kontroli nad swoimi przyzwyczajeniami. Czasami leczenie delikatnie wspiera się farmakologią.

Przyczyny i rodzaje uzależnień psychicznych – dlaczego ludzie sięgają po marihuanę i czym charakteryzuje się nałóg? Metody leczenia w ośrodku Mandala pod Wrocławiem

Obecnie wiedza naukowców oraz lekarzy pracujących w ośrodkach (np. w Mandali pod Wrocławiem) o przyczynach i rodzajach uzależnień psychicznych jest bardzo szeroka. Głównym powodem, dla którego ludzie popadają w nałogi, jest chęć wprawienia się w przyjemny nastrój i przekonanie o tym, że tylko dana substancja lub czynność może poprawić humor. W przypadku nałogów psychicznych nie występują fizyczne objawy zespołu abstynencyjnego. Przyjmowane substancje nie atakują ludzkich organów i nie wyniszczają organizmu. Jednak nałóg psychiczny może mieć ogromny wpływ na jakość życia i kondycję mózgu. Jednym z najczęściej komentowanych uzależnień psychicznych jest nadmierne palenie marihuany.

Palenie marihuany powoduje wyraźną poprawę samopoczucia, sięgają po nią nawet bardzo młode osoby szukające wrażeń. Nadużywanie marihuany może jednak doprowadzić do silnego nałogu – każda substancja psychoaktywna niesie za sobą takie ryzyko. W wyniku nadużywania konopi znacznie osłabia się pamięć, koncentracja czy zdolność przyswajania wiedzy. Osobę z problemem mogą męczyć także takie dolegliwości jak: zaburzenia snu, upośledzenie umiejętności logicznego myślenia, spadek wagi czy zanik naturalnych odruchów (zachowań intuicyjnych). Za te zaburzenia odpowiada aktywna biologicznie substancja znajdującą się w konopiach – THC. Dodatkowo nie można w żaden sposób sprawdzić czystości marihuany, ponieważ jest ona w naszym kraju substancją nielegalną. Domieszki innych substancji, nierzadko toksycznych, wzmagają niebezpieczeństwo związane z paleniem.

Zdarza się, że ludzie nadużywający marihuany zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to uzależnienie fizyczne i uważają, że nie potrzebują leczenia w ośrodku, żeby przestać palić. Niestety często okazuje się, że brak im silnej woli do odmówienia sobie kolejnej dawki marihuany. Osoby te mogą wielokrotnie powtarzać, że rzucą, ale pomimo kolejnych prób nie udaje im się uwolnić się z nałogu. Gwarancję skutecznego leczenia zapewnia terapia w prywatnej klinice Mandala w Jordanowie Śląskim. Specjaliści wspólnie z pacjentem ustalą przebieg leczenia i zapewnią mu odpowiednie wsparcie.

Papierosy poukładane w stosik

Inne rodzaje uzależnień psychicznych – do czego może doprowadzić nadmierne korzystanie z komputera? Dowiedz się, jak wyleczyć ten nałóg w okolicach Wrocławia!

Wśród rodzajów uzależnień leczonych w ośrodkach takich jak Mandala pod Wrocławiem, znajdują się także nałogi związane z wykonywaniem konkretnej czynności, niekoniecznie z przyjmowaniem danej substancji. Ostatnio głośno jest o takich przypadłościach jak nałóg związany z komputerem oraz Internetem. Są to zjawiska stosunkowo nowe, związane z intensywnym rozwojem technologii informatycznych. Ryzyko ich wystąpienia zwiększyło się w ciągu ostatnich lat, między innymi przez możliwość podłączenia się do sieci internetowej niemal z każdego miejsca na świecie. Nałóg może pojawić się nawet u dzieci, które od najwcześniejszych lat są przyzwyczajane do spędzania czasu przed ekranem komputera. Szczególnie narażone są osoby samotne, które próbują za pośrednictwem Internetu wynagrodzić sobie brak przyjaciół czy partnera. Osoba z nałogiem może spędzać w sieci nawet kilkanaście godzin dziennie! Do najczęstszych aktywności przy komputerze należą: gry indywidualne i zespołowe, surfowanie po Internecie, kupowanie różnych przedmiotów, niekoniecznie potrzebnych, czy intensywne udzielanie się na forach.

Spędzanie przed ekranem monitora wielu godzin dziennie prowadzi zarówno do problemów ze zdrowiem, jak i zaburzeń psychologicznych. Wady postawy, problemy ze wzrokiem, brak ruchu, ale także poczucie wyobcowania i zaburzenia funkcji społecznych – wszystko to dotyka osoby przyszpilone do komputera. Zatracenie się w wirtualnym świecie jest bardzo niebezpiecznie. Prowadzi do zaniedbywania swoich podstawowych potrzeb, takich jak higiena osobista, jedzenie czy sen. Pogorszeniu ulegają także relacje z rodziną i przyjaciółmi. Myśli i marzenia uzależnionego skupiają się głównie wokół aktywności związanych z komputerem. Inne zainteresowania, nawet jeżeli wcześniej bardzo angażujące, przestają się liczyć.

Osoba uzależniona ma bardzo zły nastrój, kiedy dostęp do komputera jest z różnych powodów ograniczony. Może pojawić się silny lęk i nieprzyjemny niepokój. Leczenie w ośrodku może rozpoczynać się od okresu bez korzystania z urządzenia. Inną możliwością jest używanie Internetu pod nadzorem specjalistów. Pacjent prowadzi specjalny dzienniczek, w którym zapisuje czas spędzony przy komputerze. Oprócz tego, w jego planie dnia znajduje się wiele innych aktywności. Po tym okresie następuje psychoterapia, podobnie jak w przypadku alkoholizmu czy narkomanii. Niezależnie od rodzaju problemu w Mandali wszystkie osoby, które chcą uwolnić się od nałogu otrzymają odpowiednią pomoc. Doświadczenie naszych specjalistów i sprzyjające warunki panujące w ośrodku są gwarancją pozytywnego przebiegu leczenia.

Rodzaje Uzależnień

Rodzaje uzależnień – Najczęstsze uzależnienia
5 (100%) 7 votes

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.