MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Najczęstsze rodzaje uzależnień

Najczęstsze rodzaje uzależnień

Za najczęstszą przyczynę pojawienia się uzależnienia, a następnie jego postępującego rozwoju, uznaje się sytuację, w której dana osoba traci kontakt z własnym organizmem. Większość z nas żyje w przekonaniu, że uzależnienia dotyczą jedynie wąskiej grupy narkomanów, alkoholików, itp. nie zdając sobie sprawy, że sami często im ulegamy. Kawa, herbata czy napoje energetyczne – wszystkie one mają na celu pobudzenie nas do działania, poprawę humoru czy sprawienie przyjemności. Z czasem jednak zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie normalnie bez nich funkcjonować.

Mimo iż, w świadomości ogółu, uzależnienia kojarzą się przede wszystkim z narkotykami, alkoholem czy nikotyną, substancji i bodźców uzależniających może być znacznie więcej.

Nikotynizm

Uzależnienie od tytoniu jest równie powszechne, co niebezpieczne. Zaczyna się często w stosunkowo młodym wieku, a z każdym kolejnym papierosem trudniej jest przestać palić. To, co na początku było jedynie „dymkiem dla towarzystwa” szybko zmienia się w niezwykle szkodliwy nałóg. Zostało naukowo dowiedzione, że negatywne działanie dymu papierosowego obejmuje praktycznie wszystkie tkanki ludzkiego organizmu.

Alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu działa dwutorowo – po pierwsze niekorzystnie wpływa na wiele narządów (przede wszystkim wątrobę oraz trzustkę), a po drugie doprowadza do powstawania patologii społecznych. Przestępstwa popełniane „pod wpływem”, wzrost poziomu agresji, a nawet rosnąca liczba prób samobójczych – wszystko to ma swoje podłoże w nadużywaniu alkoholu.

Podobnie jak w przypadku papierosów, alkoholizm ma stosunkowo niewinne początki: próby zaimponowania kolegom, ciekawość oraz chęć rozładowania napięcia. Z czasem, problem ten może jednak urosnąć do niebezpiecznych rozmiarów.

Narkomania

Uzależnienie od narkotyków jest zmorą współczesnego świata. Podobnie jak alkohol, wyniszczają organizm uzależnionego, doprowadzając przy tym do różnorakich patologii bytowych. Mimo iż pozornie rozwiązują problemy, pomagają się skupić i dostarczają energii, w rzeczywistości potęgują kłopoty już istniejące, a dodatkowo przysparzają nowych.

Najczęstsze przyczyny uzależnień - ośrodek Mandala blog

Największym zagrożeniem (przede wszystkim dla ludzi młodych) jest szeroki dostęp do narkotyków, zwłaszcza na imprezach. Młodzież szukająca rozrywki bądź wrażeń jest wyjątkowo podatna na tego rodzaju używki.

Uzależnienie od komputera

Uzależnienie od komputera oraz Internetu jest zjawiskiem stosunkowo nowym, związanym z intensywnym rozwojem technologii informatycznych. Spędzanie przed ekranem monitora wielu godzin dziennie prowadzi zarówno do problemów ze zdrowiem, jak i zaburzeń psychologicznych. Wady postawy, problemy ze wzrokiem, brak ruchu, ale także poczucie wyobcowania i zaburzenia funkcji społecznych – wszystko to dotyka osób uzależnionych od komputera.

Podsumowanie

Uzależnień jest naprawdę dużo i często dotykają one osób, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali. Praktycznie każdy ośrodek dla uzależnionych posiada dziś wyspecjalizowane oddziały, pozwalające lepiej radzić sobie z poszczególnymi typami uzależnień.

Najlepszym sposobem jest jednak profilaktyka, dzięki której leczenie nie będzie po prostu konieczne. Uczenie ludzi dyscypliny, czujności, a także zachęcanie do krytycznego myślenia pozwala w pewnym stopniu chronić ich przed doraźnymi przyjemnościami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.