Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Na czym polega leczenie narkomanii?

Narkomania jest powszechnym problemem, który niestety dotyka coraz to młodsze osoby. Bardzo łatwo wpaść w uzależnienie i to silne, a w niektórych sytuacjach całkowite wyzdrowienie jest niemożliwe. Leczenie narkomanów wzbudza najwięcej kontrowersji, zdecydowanie więcej, aniżeli leczenie alkoholików. O ile ostatnie jest uznane za schorzenie, o tyle społeczeństwo w żadnym stopniu nie potrafi zaakceptować faktu, że ktoś na własną rękę decyduje się próbować narkotyków i nie widzi w tym nic złego. Fakt ten jest również o tyle kontrowersyjny, że zarówno alkohol, jak i nikotyna są legalne, natomiast narkotyki nie.

Pierwsze kroki w drodze ku prawidłowej diagnozie

Leczenie zwykle przebiega w specjalistycznych ośrodkach odwykowych. Pierwszym etapem są dokładne badania, ocena fizyczna i psychologiczna pacjenta. Ważnym jest, by określić, jakie dokładnie substancje narkotyczne pozostały w organizmie i w jakiej ilości. W ten sposób można dobrać leczenie dostosowane indywidualnie do pacjenta. Najważniejszym krokiem, bez którego niemożliwa staje się do zastosowania właściwa terapia, jest całkowite odtrucie organizmu. Polega na usunięcie z organizmu ludzkiego wszystkich substancji psychoaktywnych. Jest to najtrudniejszy do przebrnięcia etap, bowiem każdorazowo pojawia się głód narkotyczny, niedługo od momentu całkowitego odstawienia narkotyków. Głód ten jest silniejszy niż zwykle i bez pomocy specjalistów oraz kontroli lekarskiej pacjent nie byłby w stanie uchronić się przed kolejną dawką narkotyków.

Problem narkotykowy

Czy odstawienie jest groźne?

Do tego pojawia się zespół odstawienia. Objawy, jakie mogą mu towarzyszyć obejmują fizyczne odczuwanie bólu, problemy z motoryką, ale i sporo zaburzeń po stronie psychiki. Omamy, halucynacje, paranoje, jak i zaburzenia świadomości. Czas, w którym pacjent nie zawsze kontroluje rzeczywistość i może podejmować nieracjonalne decyzje, włącznie z próbami samobójczymi. Do tego wymioty czy biegunka zagrażają również zdrowiu, a nawet życiu pacjenta. Stąd tak ważne jest, by etap detoksykacji przebiegał pod ścisłą kontrolą lekarską. Z możliwością modyfikacji planu leczenia i udzielenia natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli zachodzi taka konieczność.

Nie tylko lekarstwa

Równocześnie bardzo często stosuje się farmakoterapią oraz psychoterapię. Przejście przez etap odtruwania organizmu przynosi poprawę samopoczucia fizycznego. Lepszą kondycję, ogólnie organizm zaczyna normalnie funkcjonować, jednak psychicznie pacjent pozostaje wciąż niestabilny. Zatem poza uzupełnianiem płynów, podawaniem witamin i mikroelementów należy wdrożyć terapię. Indywidualną oraz grupową, w zależności od potrzeb i stanu pacjenta. O naszej terapii dowiesz się więcej w tym miejscu: https://www.mandalawroc.pl/nalogi-i-zaburzenia/narkomania.

Czy dasz radę odstawić na dobre?

Zakończenie detoksykacji pozwala wdrożyć właściwą terapię, na którą składać się mogą różne techniki i metody wykorzystywane w leczeniu uzależnień. Co ważne, istnieje przeświadczenie, że narkomania jest tym uzależnieniem, z którego nie da się całkowicie wyleczyć. Etap zdrowienia i powrotu do normalnego funkcjonowania ma na celu uczyć nowych, zdrowych wzorców postaw, zachowań i zmiany swoich poglądów, a także umiejętności trwania w abstynencji.

Źródło fotografii: http://bit.ly/1qDaF5h (Flickr)

Jak leczyć narkomanię

Na czym polega leczenie narkomanii?
5 (100%) 1 vote

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.