MANDALA

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Nowa wersja strony
Pozostań na stronie
Ośrodek Leczenia Uzależnień

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Metody leczenia depresji

Depresja stanowi coraz większy problem nie tylko zdrowotny ale i społeczny. Szacuje się że częstotliwość występowania tej choroby w krajach wysokorozwinięty będzie stale wzrastać. Depresja to niejako znak naszych współczesnych czasów. Działanie pod presją czasu, konieczność bycia na szczycie w życiu zawodowym czy popadanie w rozmaite uzależnienia powoduje, że odsetek osób dotkniętych tą chorobą pnie się ku górze, także w przypadku coraz młodszych osób co dodatkowo spędza sen z powiek psychiatrów.

Depresja – choroba cywilizacyjna, którą można skutecznie leczyć

Depresja jest przechodzona przez każdą jednostkę odrobinę inaczej chociaż istnieje zespół objawów wspólnych. Zależnie czy jest to depresja egzo- czy endogenna (a więc wywołana przez choroby organiczne) można wprowadzać różne terapie. Zanim jednak przejdziemy do leczenia należy uświadomić sobie jak poważna jest to choroba i jakie objawy posiada.

Metody leczenie depresji Mandala

Nieleczona depresja może prowadzić nawet do samobójstwa. Kilka procent dotkniętych tą chorobą postanawia skończyć ze swoim życiem nie widząc już możliwości poprawy i sensu życia. Odsetek takich osób mógłby być znacznie mniejszy gdyby objęci zostaliby oni programem kompleksowego leczenia w odpowiednim czasie. Dlatego tak ważne jest wykrycie w porę objawów. Przyjęło się obecnie nazywanie okresów obniżonego nastroju co nie jest prawdą ponieważ złe samopoczucie psychiczne jest czymś zupełnie normalnym jeśli nie przybiera patologicznych rozmiarów. Dopiero jeśli obecność uporczywych objawów przez dłuższy czas może spowodować, że psychiatra w rozpoznaniu wpisze „depresja”.

Nie bagatelizuj objawów

Depresja zależnie od swojej odmiany a także od osobistych predyspozycji może rozwijać się powoli lub gwałtownie. Najczęściej objawy narastają powoli aby po jakimś czasie zupełnie zdezorganizować życie chorego. Stany obniżonego nastroju utrzymują się uporczywie i niekoniecznie mają swoje odzwierciedlenie życiu osobistym. Chory na depresje często wycofuje się z życia, jest apatyczny, traci zainteresowanie światem zewnętrznym. W tym czasie spada aktywność życiowa chorego do minimum. Najprostsze czynności okazują się być przeszkodą nie do pokonania a z czasem chory zostaje zupełnie unieruchomiony. Tak może wyglądać przebieg choroby jeśli nie zostanie ona w porę zatrzymana. A co powoduje bezpośrednio depresję? Psychiatrzy wskazują na nieprawidłowe przewodzenie w strukturach mózgu tak zwanych neuroprzekaźników – w szczególności dopaminy. Takie zaburzenie wpływa na możliwość odczuwania szczęścia przez chorego przez co jest on apatyczny i wycofany. Odczuwa także stałe przygnębienie i może mieć do tego szereg innych objawów takich jak bezsenność po objawy somatyczne takie jak bóle niewiadomego pochodzenia czy dezorientacja. Jednak najważniejsza wiadomość to taka, że depresję można leczyć!

Leczenie depresji jest skuteczne

Oczywiście jego skuteczność zależy od wielu czynników takich jak genetyka, stan pacjenta czy długość trwania i nasilenie objawów. Ważna informacją dla lekarza jest także przyczyna choroby – w niektórych przypadków depresja to choroba towarzysząca a więc leczenie będzie koncentrować się na wyeliminowaniu choroby głównej. Depresje bez względu na rodzaj zawsze leczy się pod okiem psychiatry. W Polsce często mylone są pojęcia psychiatry, psychologa i psychoterapeuty. Podstawowa różnica jest taka, że psychiatra to lekarz medycyny, który może ostawić diagnozę, jest wyszkolony klinicznie i może wystawić pacjentowi recepty. A te okażą się niezbędne podczas leczenia depresji: podstawowym zaleceniem pozostaje przepisanie leków psychotropowych.

Najczęściej przepisywane są obecnie leki z grupy SSRI czyli nowoczesne selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Powodują one zmiany w gospodarce neuroprzekaźnikowej tym samym polepszając samopoczucie oraz znosząc przykre dla pacjenta objawy. Istotna okazuje się też psychoterapia przeprowadzana przez wykwalifikowanego psychoterapeutę. Poza lekami to najskuteczniejsza metoda leczenia docierająca przede wszystkim do przyczyn depresji. Tylko skojarzone, dobrze dobrane i prowadzone od okiem psychiatry leczenie zwiększa szansę na całkowite wyleczenie!


Wejdź tutaj aby poznać detale związane z leczeniem depresji w ośrodku Mandala pod Wrocławiem.

Metody leczenia depresji

Metody leczenia depresji
5 (100%) 1 vote

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.