Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Leczenie uzależnienia od dopalaczy w prywatnym ośrodku Mandala

Leczenie uzależnienia od dopalaczy w prywatnym ośrodku to proces stopniowy i dzięki temu skuteczny. Dowiedz się, jak pokonać nałóg przy pomocy specjalistów. Sprawdź, jak przebiega profesjonalnie prowadzona terapia w Mandali, gdzie się zajmujemy walką także z innymi nałogami. Kiedy należy się zgłosić po pomoc? Jakimi fazami rozwija się nałóg? Sprawdź, jakie skutki mogą wywołać używki w organizmie człowieka oraz dlaczego zatrucie tego typu używkami jest bardzo niebezpieczne. Dowiedz się, czym właściwie są tego typu substancje i co sprawia, że mogą wywoływać silne uzależnienie, które wymaga leczenia w specjalistycznym ośrodku odwykowym.

Kobieta wolna od nałogu narkomanii

Spis treści:
Co to za substancje i w jaki sposób działają?
Jak rozpoznać problem?
Fazy nałogu
Jak wyjść z nałogu?

Ośrodek Mandala spod Wrocławia wyjaśnia, czym są dopalacze i dlaczego powodują uzależnienie

Osoby uzależnione od dopalaczy znajdą odpowiednią pomoc w profesjonalnych ośrodkach odwykowych. Jednym z miejsc, które zajmuje się wsparciem pacjentów w wychodzeniu z tego nałogu, jest Mandala położona w malowniczej i cichej okolicy – w Jordanowie Śląskim niedaleko Wrocławia. Terapeuci, psychologowie i inni nasi specjaliści doskonale zdają sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwo wiąże się z nadużywaniem różnego rodzaju narkotyków. Czym się charakteryzują tego typu substancje i z czego wynikają ich silne właściwości uzależniające?

Czym są dopalacze?

Dopalacze często są określane jako “ukryte” lub “zakamuflowane” narkotyki. Odznaczają się działaniem psychoaktywnym, czyli mają wpływ na zachowanie i zdrowie osoby, która je zażywa. W ich składzie mogą się znajdować różne substancje pochodzenia roślinnego lub chemicznego, które powodują określony skutek. Może to być chwilowe wyostrzenie zmysłów, silne pobudzenie, zmiana nastroju, euforia lub omamy.

Dopalacze vs narkotyki

Skoro dopalacze działają podobnie albo nawet tak samo, jak narkotyki, to dlaczego mają inną nazwę? Różnica pomiędzy tymi dwoma grupami używek tkwi w ich składzie i pochodzeniu. Narkotyki to, krótko mówiąc, szkodliwe i zakazane substancje psychoaktywne. Dopalaczami określa się natomiast w Polsce produkty, które zawierają związki będące pochodnymi zakazanych substancji psychoaktywnych lub preparaty ziołowe o działaniu halucynogennym. Cały szkopuł tkwi w tym, że ich producenci wciąż wytwarzają nowe pochodne i składniki, które umieszczają w swoich produktach. Nie jest łatwo nadążyć za tymi zmianami i na bieżąco wpisywać szkodliwe składowe na listę środków zakazanych o przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto tego typu używki często są wprowadzane do sprzedaży jako produkty kolekcjonerskie czy nieprzeznaczone do spożycia. Z formalnego punktu widzenia nie podlegają więc kontroli Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Sprzedawane są bowiem między innymi jako nawozy do roślin, pochłaniacze wilgoci, sól do kąpieli czy nawet talizmany przynoszące szczęście.

Jak dopalacze działają na organizm?

W Mandali pomagamy zniwelować skutki zatrucia określonymi substancjami oraz raz na zawsze pokonać nałóg. Na czym polega szkodliwość ich zażywania? Tego typu produkty mogą mieć negatywny wpływ niemal na każdy narząd w organizmie. Niekiedy już jednorazowe ich zażycie kończy się poważnymi konsekwencjami. Wszystko zależy od ilości i rodzaju przyjmowanych substancji. Wyjątkowo nieprzyjemne skutki ma łączenie ich z alkoholem. Powoduje to silne zatrucie organizmu i według najgorszego scenariusza może się zakończyć nawet utratą życia.

Objawy psychiczne

Jak już wspomnieliśmy, dopalacze wprowadzają w stan euforii, wyostrzają zmysły, powodują podniecenie i halucynacje. Warto jednak wiedzieć, że skutkiem przyjmowania tych substancji jest też duża zmienność nastroju. Zatem euforia może szybko przejść w przygnębienie, poczucie pustki. Mogą nawet prowadzić do rozwinięcia się stanów depresyjnych.

Objawy fizyczne

Dopalacze mogą wywoływać również szereg objawów fizycznych, w tym między innymi przyspieszony oddech, wzrost ciśnienia krwi, nudności, wymioty, bóle różnych części ciała, zawroty głowy, omdlenia, niebezpieczne skoki temperatury czy drgawki. Osoby będące pod wpływem tych substancji mają też często zaburzoną koordynację ruchową, nadmiernie się pocą i mogą stracić kontrolę nad naturalnymi czynnościami fizjologicznymi, na przykład trzymaniem moczu. Niekiedy występują też nieuzasadnione lęki, bełkotliwy słowotok czy problemy ze snem.

Halucynacje

Warto jeszcze powiedzieć kilka słów więcej o halucynacjach, jakie towarzyszą zatruciu. Szczególnie niebezpieczna jest psychoza amfetaminowa, która może pojawić się po przyjęciu produktów zawierających pochodne amfetaminy lub metaamfetaminy. Psychoza amfetaminowa objawia się przerażającymi halucynacjami wzrokowymi, słuchowymi, węchowymi i dotykowymi. Osoba będąca w takim stanie staje się hiperaktywna, wpada w panikę i może mieć urojenia prześladowcze. Staje się wręcz niebezpieczna dla siebie i swojego otoczenia. Tego typu zatrucie wymaga szybkiej interwencji specjalisty i kompleksowego leczenia. Dzięki temu pacjent może uniknąć zaburzeń układu krążenia, udaru mózgu, śpiączki czy zawału serca. Najlepiej jednak reagować szybciej i zgłosić się na leczenie do ośrodka, kiedy tylko dostrzeżemy problem związany z tego typu substancjami. W tym celu warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się uzależnienie i jak można je rozpoznać.

Narkotyki szkodzą zdrowiu

Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy? Rozpocznij w porę leczenie w prywatnym ośrodku Mandala nieopodal Wrocławia

Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy? To pytanie często jest kluczowe do tego, aby móc w porę rozpocząć leczenie w profesjonalnym ośrodku. W Mandali odpowiednią pomoc uzyskają osoby z każdym rodzajem problemu narkotykowego. Zgodnie ze stopniem nałogu i specyfiką zażywanej substancji zaplanujemy właściwy przebieg terapii. Przez cały czas jej trwania pacjent będzie otoczony opieką i wsparciem naszych specjalistów. W Mandali wiemy, jak ważne jest zapewnienie osobie z problemem poczucia bezpieczeństwa oraz dobranie metod leczenia adekwatnych do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta. Najważniejszym krokiem, jaki musi wykonać osoba uzależniona, jest zauważenie problemu i zgłoszenie się po pomoc. Jeżeli nie masz pewności, co zrobić, zawsze możesz skorzystać z infolinii Mandali, która jest czynna przez całą dobę. Zadzwoń, a zapewnimy Ci stuprocentową dyskrecję i pełne zrozumienie oraz podpowiemy dostępne rozwiązania.

Charakterystyczne objawy uzależnienia

Jak już wiemy, dopalacze zawierają szereg różnych substancji psychoaktywnych. Te odznaczają się silnymi właściwościami uzależniającymi. Wspominaliśmy także, że substancje te mają wpływ zarówno na zdrowie, jak i postrzeganie rzeczywistości. Zatem u osoby zażywającej tego typu środki może pojawić się uzależnienie fizyczne i psychiczne. Pacjent odczuwa silną wewnętrzną potrzebę zażycia kolejnej dawki. Osoba z nałogiem chce znów wprowadzić się w pożądany stan euforii, po raz kolejny odbierać otoczenie poprzez wyostrzone zmysły czy poczuć przyjemne pobudzenie. To jednak tylko jedna strona medalu. Do tego wszystkiego dochodzi bowiem chęć ulżenia sobie w nieprzyjemnych dolegliwościach abstynencyjnych, które pojawiają się po dłuższym zażywaniu substancji psychoaktywnych. Po pewnym czasie od przyjęcia używki, kiedy już minie stan upojenia, osoba uzależniona zaczyna fizycznie odczuwać objawy swojego nałogu. Mogą się pojawić bóle całego ciała, biegunka, wymioty, dreszcze, uczucie zimna, bezsenność czy kołatanie serca. Kolejna sprawa jest taka, że im dłużej pacjent zażywa określone substancje, tym większą ma tolerancję na ich działanie. Oznacza to, że aby zaspokoić swoje potrzeby musi stopniowo zwiększać przyjmowaną dawkę.

Zmiany w codziennym życiu

Osoba silnie uzależniona od dopalaczy może stopniowo rezygnować ze swoich dotychczasowych zainteresowań i aktywności. Myśli pacjenta zaczynają być skupione wokół zdobywania i zażywania danej substancji. Często kontakty ze znajomymi, którzy z niej nie korzystają, ulegają znacznemu osłabieniu. Obowiązki, praca czy szkoła tracą na znaczeniu. Niekiedy osoby uzależnione usilnie starają się ukrywać swój problem przed najbliższymi, co oczywiście nie jest proste. Sygnałem dla rodziny czy partnera osoby borykającej się z nałogiem mogą być na przykład ubywające oszczędności, częste zmiany nastroju, ogólne rozkojarzenie, zaniedbywanie prac domowych i obowiązków zawodowych czy utrata zainteresowania czymkolwiek, co nie wiąże się z nałogiem.

Wsparcie bliskich i rodziny pomaga wyjść z nałogu narkotykowego

Przez co przechodzi osoba zażywająca dopalacze? Specjaliści z ośrodka Mandala nieopodal Wrocławia przedstawiają fazy uzależnienia

W rozwoju uzależnienia od narkotyków wyróżnia się cztery fazy. O takich samych etapach można mówić w przypadku dopalaczy, gdyż ich działanie jest niemal identyczne. Warto te fazy poznać, gdy wydaje nam się, że ktoś z naszego otoczenia boryka się z nałogiem lub że sami możemy mieć problem. Do naszego ośrodka przyjmujemy osoby w każdej fazie nałogu. Kluczem do skutecznie przeprowadzonej terapii jest odpowiednia diagnoza. W Mandali pacjent otrzyma ją już na pierwszej wizycie. Zostanie mu też wtedy zaproponowany plan i sposób leczenia. Dzięki temu możliwe jest pokonanie uzależnienia w każdej fazie. Zobacz, czym charakteryzują się kolejne etapy nałogu.

Faza inicjacji

O fazie inicjacji mówimy już przy pierwszej próbie zażycia danej substancji. Inicjacją określa się też etap, kiedy dana osoba próbuje różnych substancji, szukając nowych doznań. Z pozoru wszystko odbywa się niewinnie, jednak szybko może przerodzić się w coś niebezpiecznego. Zwłaszcza, że nawet jednorazowe przyjęcie określonych substancji może się skończyć silnym zatruciem organizmu.

Faza eksperymentowania

Dla niektórych osób doświadczenia z używkami kończą się już na fazie inicjacji. Jednak inni, wciąż ciekawi nowych wrażeń, przechodzą do etapu eksperymentowania. Często kierowane jest to ciekawością i silną chęcią sprawdzenia, jak działa dana substancja. Mówi się o pewnej irracjonalnej potrzebie poznawczej i eksperymentowaniu, mimo występujących przeciwwskazań do kontynuowania dalszej przygody z używkami. Argumenty o niebezpieczeństwie zażywania substancji psychoaktywnych nie trafiają do osoby w fazie eksperymentowania tak mocno, jak chęć sprawdzenia, czym będzie skutkowało przyjęcie kolejnej dawki substancji.

Faza używania i nadużywania

W fazie używania i nadużywania dana osoba kończy z eksperymentowaniem i korzysta z określonych substancji w sposób ciągły. Organizm zaczyna się przyzwyczajać do używki i stopniowo wzrasta tolerancja na konkretną substancję. Jest ona zatem przyjmowana coraz częściej w większych dawkach, co wiąże się z narastającymi kosztami. W fazie używania i nadużywania często pogarszają się relacje ze znajomymi czy rodziną. W wyniku korzystania z używek osoba uzależniona zaniedbuje codzienne obowiązki. Przez ogólne rozkojarzenie i rosnące zaangażowanie w pozyskiwanie używek, nałóg staje się coraz trudniejszy do ukrycia przed otoczeniem.

Faza uzależnienia

Regularne korzystanie z używek nazywamy fazą uzależnienia. Jest to ostatni etap rozwoju nałogu. Samodzielne odstawienie danej substancji staje się niezwykle trudne, prawie niemożliwie. Przy próbie zaprzestania korzystania z niej pojawiają się uciążliwe dolegliwości abstynencyjne, o których wspominaliśmy już wyżej. Wtedy nie ma już wątpliwości, że pojawiło się fizyczne uzależnienie od przyjmowanej substancji. Wciąż zwiększa się tolerancja na daną substancję, przez co nałogowiec systematycznie sięga po coraz większe dawki. Aby wyrwać się z sideł nałogu, naprawić relacje z bliskimi i polepszyć swoją sytuację zawodową, należy zgłosić się na leczenie do specjalistycznego ośrodka. Mandala daje pacjentom mającym problem z każdym typem substancji psychoaktywnej nadzieję na nowe, wolne od nałogu życie.

Radość życia wraca po wyleczeniu się z nałogu

Jak wyjść z uzależnienia od dopalaczy? Poznaj przebieg terapii w prywatnym ośrodku Mandala pod Wrocławiem

Jak wyjść z uzależnienia od dopalaczy? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w prywatnym ośrodku Mandala. Prowadzimy kompleksowe terapie, których przebieg dopasowany jest do specyfiki problemu i potrzeb każdego pacjenta. W trakcie pierwszego spotkania z osobą uzależnioną diagnozujemy problem i prezentujemy propozycję leczenia w naszym ośrodku. Pacjent otrzymuje również wycenę terapii, jednak płatność ustalamy z każdym indywidualnie, gdyż najważniejsze jest dla nas dobro pacjenta i udzielenie mu pomocy. Opłata za leczenie obejmuje postępowanie diagnostycznie, detoksykację, terapię oraz oczywiście koszty pobytu i wyżywienia. Pacjent podczas leczenia u nas nie musi martwić się niczym.

Etapy leczenia

Pierwszym etapem leczenia jest często detoksykacja. Zatruty organizm musi zostać oczyszczony ze szkodliwej substancji. Personel Mandali pomaga pacjentom przejść przez ten niełatwy etap odtruwania. Specjaliści udzielają odpowiedniego wsparcia, gdy pojawiają się dolegliwości abstynencyjne. Niekiedy na tym etapie do leczenia włącza się odpowiednio dobrane i bezpieczne leki, które uśmierzają bóle lub uciszają lęki. Po przejściu detoksu pacjent jest odpowiednio zmotywowany do dalszego leczenia. Ma poczucie, że jeden etap już udało mu się przejść i chętnie podejmuje dalszą walkę z nałogiem. Myśli i sposób rozumowania po zakończeniu detoksu są trzeźwiejsze i bardziej racjonalne. To dobry moment, aby rozpocząć kolejną fazę leczenia, czyli psychoterapię.

Formy leczenia

Leczenie uzależnienia od dopalaczy może przybierać różne formy. W Mandali prowadzimy zarówno terapię indywidualną, jak i grupową. Podczas spotkań sam na sam z psychoterapeutą nałogowiec może szczerze opowiedzieć o swoich problemach i nikt nie będzie jej oceniał ani potępiał. Między specjalistą a pacjentem stopniowo budowane jest zaufanie, co sprzyja zwierzeniom. Na terapii indywidualnej pacjenci z pomocą psychologa wypracowują nowe metody radzenia sobie z problemami i strategię postępowania na co dzień. Często dopiero podczas tego etapu leczenia udaje się odkryć prawdziwą przyczynę, dla której pacjent sięgnął po używkę. Powodem tego mogą być niespełnione aspiracje zawodowe lub społeczne, traumatyczne przeżycia z lat młodości czy nieumiejętność poradzenia sobie z trudną codziennością. Zrozumienie i wsparcie w procesie wychodzenia z uzależnienia pacjenci otrzymują także podczas terapii grupowej. Spotykają się wtedy z innymi osobami, które leczą się w ośrodku. Mogą nawzajem się motywować i zarażać wiarą w to, że wszystko jest możliwe przy dobrych chęciach i odrobinie samozaparcia. Inspirujące opowieści innych pacjentów wzmacniają wolę do walki z uzależnieniem.

Lecznie uzależnienia od dopalaczy

Leczenie uzależnienia od dopalaczy w prywatnym ośrodku Mandala
5 (100%) 2 votes