MANDALA

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Uprzejmie inforumejmy, iż do dnia 10.11.2019 Mandala Klinika będzie nieczynna z powodu urlopu.
Adres korespondencyjny: Sportowa 44, 52-361 Wilczyce
Tel: 731 979 170

Nowa wersja strony
Pozostań na stronie
Ośrodek Leczenia Uzależnień

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Uzależnienie od marihuany - jakie są jego objawy i jak z nim walczyć? Sposoby leczenia w Klinice Mandala pod Wrocławiem

Uzależnienie od marihuany można leczyć w Klinice Mandala pod Wrocławiem. To poważny nałóg,  na szczęście da się go pokonać. Ganja jest znanym środkiem odurzającym – mniej lub bardziej regularnie korzysta z niej ponad 200 milionów osób na całym świecie. Nie wykazuje tak silnego działania uzależniającego jak amfetamina czy heroina, a jej szkodliwość plasuje się poniżej wyrobów tytoniowych oraz alkoholowych. Jednak używanie jej w Polsce jest nielegalne i może prowadzić do prawdziwych kłopotów i znacznych zmian w psychice nałogowca. Dowiedz się, jak rozpoznać uzależnienie i jak najskuteczniej je leczyć.

Palenie THC wpływa na psychikę

Spis treści:
Objawy i przyczyny
Jak walczyć z nałogiem?
Metody leczenia
Jak rozpoznać problem?
Oddziaływanie na związek

Klinika Mandala pod Wrocławiem przedstawia objawy i przyczyny uzależnienia od marihuany – dowiedz się, jak ta substancja działa na organizm oraz jakie niepokojące zachowania i dolegliwości mogą wskazywać na nałóg

Jak tłumaczą specjaliści z Mandali pod Wrocławiem, objawy uzależnienia od marihuany widoczne są w zachowaniu i sposobie bycia osoby korzystającej z tej substancji. U osoby z nałogiem pojawiają się także zmiany w psychice, które są poważnymi powodami do podjęcia leczenia. Ile konopi i w jakim czasie trzeba wypalić, aby wpaść w nałóg? Nie da się jednoznacznie tego stwierdzić, gdyż roślina nazywana także ganją bądź trawką nie ma właściwości, które powodują uzależnienie fizyczne. To, czy wpadnie się w nałóg, czy nie zależy od charakteru i stanu psychiki danej osoby. Problem jednak jest realny i boryka się z nim coraz więcej osób, zwłaszcza młodych. Jakie szkodliwe substancje zawiera marihuana i jak wpływa ona na organizm? Co sprawia, że ludzie po nią sięgają i jakie są objawy uzależnienia od palenia konopi?

Marihuana to suszone i czasem sfermentowane kwiatostany żeńskich roślin konopi. Zawiera substancje psychoaktywne; te głównie wpływające na człowieka to kannabinoidy oraz THC (tetrahydrokannabinol). W zależności od ilości, odmiany i warunków palenia  działa uspokajająco lub rozdrażniająco, przeciwbólowo oraz euforyzująco – wprowadza w stan wyjątkowo dobrego samopoczucia, wzmaga skłonności do śmiechu i płytkiej radości. Osobie na tzw. haju, czyli w stanie upojenia rozkurczają się mięśnie, zmniejsza się ciśnienie śródgałkowe (powiększają się źrenice) i rozszerzają się oskrzela. Wzmaga się także apetyt, osoby pod wpływem często potrafią zjeść dużo więcej niż zazwyczaj. Mogą wystąpić także mało przyjemne zaburzenia percepcji w czasie i przestrzeni, tymczasowe upośledzenie pamięci krótkotrwałej i pogorszenie koncentracji. Nadmierne korzystanie z marihuany może prowadzić nawet do psychozy, która wymaga leczenie hospitalizacyjnego. THC w dużych dawkach wzmaga skłonność do objadania się, apatyczność i poczucie senności. Wraz z dymem powstającym w wyniku palenia trawki wymieszanej z tytoniem do organizmu może dostawać się wiele szkodliwych substancji rakotwórczych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uzależnienie od marihuany dotyka około 10-18 procent osób, które po nią sięgają. Nie jest jednak łatwo sprawdzić tę zależność, bo stosunkowo mało osób chętnie przyznaje się do używania narkotyku.

Plantacja ganji

Co prowadzi do nałogu?

Co prowadzi do uzależnienia od marihuany? Jakie są powody korzystania z niej? Ponieważ po paleniu wyraźnie poprawia się samopoczucie, sięgają po nią nawet bardzo młode osoby szukające wrażeń. Nadużywanie może jednak doprowadzić do uzależnienia psychicznego, a nawet silnego nałogu – każda substancja psychoaktywna niesie za sobą takie ryzyko. Dodatkowo, ponieważ jest to w naszym kraju substancja nielegalna, nie można w żaden sposób sprawdzić jej czystości. Domieszki innych substancji, nierzadko toksycznych, znacząco wzmagają niebezpieczeństwo związane z jej używaniem.

Specjaliści wyróżniają szereg objawów uzależnienia. Pierwszym i podstawowym jest wzrastająca tolerancja na tę substancję. Osoby pod wpływem nałogu potrzebują znacznie większej dawki marihuany niż osoby zdrowe, aby poczuć efekty jej działania. Kolejnym wyznacznikiem są symptomy, które występują przy odstawieniu. Gdy osoba uzależniona przez jakiś czas nie będzie sięgać po substancję, może doświadczyć bezsenności, spadku apetytu, pocenia się w nocy, nerwowości czy uczucia niepokoju. Nieprzyjemności znikną dopiero, gdy znów zapali lub w inny sposób przyjmie marihuanę. Sygnałem mogą być także bezskuteczne próby odstawienia.

Warto w tym miejscu podkreślić to, że marihuana nie ma właściwości uzależniających fizycznie i po odstawieniu tej substancji nie powinniśmy zaobserwować kłopotliwych dolegliwości czy dysfunkcji organizmu. Naukowcy są jednak zgodni co do tego, że roślina może powodować zmiany w psychice. Pamięć, koncentracja czy zdolność uczenia się mogą znacznie się osłabić.

Jak walczyć z uzależnieniem od marihuany? Dlaczego warto skorzystać z detoksu?

Jak walczyć z uzależnieniem? Na pytanie odpowiada klinika Mandala niedaleko Wrocławia: pierwszym krokiem jest wzbudzenie w sobie chęci pokonania problemu. Kiedy już nie jesteśmy w stanie kontrolować swojego przyjmowania marihuany, kluczem do wyleczenia się z nałogu jest przyznanie się do jego istnienia przed samym sobą. Niestety samodzielne poradzenie sobie z tym problemem może okazać się zbyt trudne. Dlatego warto zgłosić się do specjalisty (psychologa lub psychiatry), który podpowie, jak walczyć z problemem. Podczas terapii może bowiem okazać się, że problem nie tkwi w samej marihuanie, a gdzie indziej w naszej psychice. Być może okaże się, że palenie było tylko sposobem odreagowania stresu w pracy lub problemów w związku. Lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad, aby odpowiednio zidentyfikować źródło uzależnienia i tak poprowadzić terapię, aby skutecznie wyleczyć pacjenta z nałogu.

Wysuszone topy z THC

Kiedy należy zacząć walczyć z uzależnieniem od marihuany? Osoby dotknięte tym nałogiem mogą zauważyć u siebie mniejszą wydajność w swoich działaniach oraz brak chęci do ich podejmowania. Jedyne o czym będą myśleli, to przyjęcie kolejnej dawki konopi. Pacjent może zaniedbywać nie tylko dotychczasowe obowiązki i znajomości, ale nawet własną higienę. Moment, w którym zorientuje się sama lub ktoś uświadomi jej ten problem i spadek chęci do życia, to idealny czas na podjęcie walki. Najlepiej jeszcze zanim osoba z nałogiem doświadczy przykrych kłopotów z pamięcią lub koncentracją, a zasób używanych przez nią słów znacznie zubożeje. Długotrwałe i intensywne korzystanie z trawki może nawet prowadzić do paranoicznych lęków, które mogą wyniknąć ze spadku błyskotliwości, kłopotów z pisaniem i odsuwaniem się od przyjaciół. Dlatego warto zdecydować się na detoks i walkę z uzależnieniem zanim marihuana aż tak negatywnie wpłynie na naszą psychikę.

Osoby, które pragną pokonać swoje uzależnienie od marihuany, znajdą pomoc w klinice Mandala. Ten położony pod Wrocławiem ośrodek specjalizuje się w leczeniu nałogów – posiada w swojej ofercie profesjonalnie prowadzone terapie oraz detoks. Jeśli Twoim celem jest ograniczenie lub całkowite zaprzestanie palenia konopi, znajdziesz u nas wykwalifikowaną pomoc. W klinice każdy pacjent zostanie indywidualnie potraktowany. Gwarantujemy kompleksowe postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne, prozdrowotne zabiegi oraz pełne wyżywienie i zakwaterowanie.

Jak wygląda detoks w Mandali?

W ośrodku Mandala priorytetem zespołu specjalistów jest zdefiniowanie i leczenie przyczyn nałógów biochemicznych, fizycznych oraz psychicznych. Wiemy, że bez względu na rodzaj substancji psychoaktywnej, nałóg jednej osoby może nieść za sobą konsekwencje dla jej najbliższego otoczenia. Dzięki naszej wiedzy i kwalifikacjom naszych lekarzy pomożemy Tobie i Twoim bliskim odzyskać równowagę i przyjemną, wolną od nałogu codzienność. Naszą misją jest zapewnienie najlepszej jakościowo opieki i wsparcia dla pacjentów i ich bliskich.

Detoks, którym zajmują się nasi specjaliści, jest skuteczny, ale wymaga zaangażowania także ze strony naszych pacjentów. W procesie detoksykacyjnym niezbędna jest silna wola oraz stuprocentowe oddanie sprawie. Uwolnienie ciała oraz umysłu spod szkodliwego działania substancji zawartych w roślinie wymaga czasu oraz dużej motywacji. Naszym celem jest nie tylko przywrócenie sił witalnych organizmowi, ale również zaszczepienie postaw, które pomagają walczyć z nałogiem. Detoks prowadzony w naszym ośrodku pozwala na odstawienie szkodliwego narkotyku osobom w każdym wieku oraz w każdym stadium nałogu.

Jak przebiega leczenie uzależnienia od marihuany? Skorzystaj z pomocy zespołu wykwalifikowanych specjalistów z ośrodka Mandala pod Wrocławiem, którzy wiedzą, jak leczyć skutecznie i bezpiecznie

W leczeniu uzależnienia od marihuany pomóc może ośrodek Mandala pod Wrocławiem. Specjaliści zaznaczają, że jednym z najważniejszych czynników w drodze do wyleczenia jest pomoc innych osób. Wsparcie rodziny i przyjaciół będzie nieocenione w wychodzeniu z nałogu. Przede wszystkim jednak ważna jest terapia pod okiem doświadczonego psychologa czy psychiatry, który wie, jak leczyć nałóg. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór ośrodka, który zapewni nie tylko najlepszych lekarzy, ale także spokój i bezpieczne wychodzenie z nałogu.

Proces leczenia uzależnienia od marihuany trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni i jeżeli wola pacjenta jest odpowiednio silna, kończy się powodzeniem. W ośrodkach leczenia nałogów lub w gabinetach psychoterapeutycznych lekarze pozwalają pacjentowi zrozumieć siebie oraz podsuwają narzędzia do walki z nałogiem. Terapeuci nigdy nie zmuszają do niczego swoich pacjentów, dlatego też terapia odniesie oczekiwane skutki tylko wtedy, kiedy osoba znajdująca się pod wpływem nałogu jest odpowiednio zmotywowana.

Dwa filary skutecznego leczenia

Skuteczne metody leczenia uzależnienia od marihuany, z których korzysta bardzo wielu specjalistów na całym świecie, opracowali amerykańscy psycholodzy Rollnick i Miller. Wymyślony przez nich program nosi nazwę Candis i zakłada, że terapia powinna opierać się na dwóch filarach: dialogu motywującym oraz koncepcjach behawioralno-poznawczych. Dialog motywujący to filozofia pracy z pacjentem, który traktowany jest podmiotowo. Rolą terapeuty jest wzmocnienie w pacjencie gotowości do zmiany oraz ćwiczenie rozpoznawania swojego potencjału psychicznego i społecznego. Z kolei metody behawioralno-poznawcze polegają na założeniu, że niezwykle ważną rolę odgrywa proces uczenia się. Z tego względu kładzie się podczas terapii nacisk na to, aby pacjent zidentyfikował u siebie mechanizmy, które doprowadziły do nałogu oraz zdobył umiejętność radzenia sobie z problemami inaczej niż sięgając po palenie.

Specjaliści wyróżniają kilka istotnych powodów do leczenia się z uzależnienia od marihuany. Problem może być bardzo poważny, jeżeli zdarzyło nam się spóźnić do szkoły lub pracy z powodu palenia albo jeżeli mieliśmy konflikt z rodziną lub przyjaciółmi. Samodzielne kupowanie lub palenie w samotności oraz kłopoty z nauką i przyswajaniem wiedzy to także ważne sygnały do podjęcia leczenia. Częste odczuwanie potrzeby użycia substancji oraz wydawanie na nią tyle pieniędzy, że musimy odmawiać sobie innych rzeczy również wskazuje się jako poważne przesłanki do zgłoszenia się do specjalisty po pomoc.

Wsparcie grupy to pomoc w walce z uzależnieniem

Ośrodek Mandala niedaleko Wrocławia podpowiada: jak rozpoznać uzależnienie od marihuany u siebie lub u kogoś bliskiego? Sprawdź, kiedy warto zgłosić się po pomoc w wyleczeniu z nałogu

Ośrodek Mandala pod Wrocławiem radzi jak rozpoznać uzależnienie od marihuany u bliskich osób: trzeba zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych zachowań. Jeżeli na przykład zdarzy się, że znajomy zwierzy się nam, że zamierza zrobić sobie przerwę od ganji, a po niedługim czasie od deklaracji znów zapali, to pierwszy powód do niepokoju. Symptomatyczne może być również to, że osoba nie chce już zadawać się ze znajomymi, którzy nie używają marihuany i woli przebywać w towarzystwie osób palących i razem z nimi spędzać większość swojego czasu w stanie odurzenia. Dobrze jest także wziąć pod uwagę to, jak osoba potencjalnie zniewolona nałogiem się relaksuje – jeżeli po ciężkim dniu sięga po marihuanę, może to być oznaka nałogu. Palenie marihuany nigdy nie powinno też stanowić ucieczki od problemów. Zaniedbanie codziennych obowiązków oraz swoich dotychczasowych zainteresowań to kolejne z charakterystycznych objawów nałogu związanego z marihuaną.

Osoba borykająca się z nałogiem może sama u siebie zauważyć jego skutki. Zapewne będzie odczuwała wewnętrzny przymus zapalenia. Może także układać swój porządek dnia wokół czynności palenia marihuany albo skupiać swoją aktywność na zapewnieniu sobie zapasu substancji. Mimo że uzależnienie od marihuany nie jest fizyczne i nie powinno powodować dysfunkcji w prawidłowym działaniu organizmu, może znacząco obniżać komfort życia. Mogą pojawić się zaburzenia snu, wolniejsze niż wcześniej uczenie się, upośledzenie umiejętności logicznego myślenia, problemy z pamięcią i koncentracją, spadek wagi czy zanik naturalnych odruchów (zachowań intuicyjnych). Takie zaburzenia są powodowane przez aktywną biologiczną substancję znajdującą się w konopiach – THC.

Jeżeli więc zauważymy, że ktoś z naszego najbliższego otoczenia stał się dużo mniej towarzyski, ma kłopoty ze skoncentrowaniem się nawet na prostych czynnościach (pisanie, zapamiętanie terminu spotkania), jest nerwowy lub bojaźliwy, nie ma praktycznie na nic ochoty, a wiemy, że korzysta z konopi – warto z taką osobą porozmawiać i razem rozpoznać ewentualne uzależnienie od marihuany. Kolejnym krokiem będzie zgłoszenie się przez osobę borykającą się z nałogiem do psychologa, psychiatry lub prywatnego ośrodka i pozwolenie sobie pomóc.

Uzależnienie od marihuany a związek, czyli Mandala pod Wrocławiem tłumaczy, jak nałóg wpływa na życie uczuciowe i towarzyskie

Jak informują specjaliści z ośrodka Mandala pod Wrocławiem, uzależnienie od marihuany może znacząco wpłynąć na związek, przyjaźnie czy stosunki z rodziną. O ile przez ganję raczej nie nabawimy się bardzo przykrych dolegliwości fizycznych i dysfunkcji w działaniu organizmu, konopie mają znaczący wpływ na psychikę, a co za tym idzie na nasze życie prywatne i zawodowe. Za problemami w związku może stać nałóg, ponieważ borykająca się z nim osoba może się stać bardziej nerwowa niż wcześniej, co z kolei może wywoływać coraz częstsze kłótnie między parą. Może też być tak, że któraś ze stron związku zacznie coraz częściej odreagowywać problemy związane z życiem uczuciowym, sięgając po marihuanę. Częste palenie może sprawić, że druga połówka zmieni się w osobę apatyczną i niezbyt skoncentrowaną na czymkolwiek innym niż konopie. Randka z ukochaną osobą może zejść na drugi plan na rzecz zdobywania kolejnej dawki marihuany lub spotkania z towarzystwem, w którym palenie jest codzienną rutyną. Nałóg może skutkować oddalaniem się od siebie – osoba z nałogiem może doświadczać gwałtownych zmian nastroju, stać się agresywna i zacząć odpychać od siebie dotychczasowych przyjaciół.

Jak pomóc ukochanej osobie uzależnionej od marihuany? Nałóg to nie koniec związku i z naszym wsparciem jeszcze wszystko może się ułożyć. Pierwszą i niezwykle ważną rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, jest szczera rozmowa i podjęcie próby uświadomienia partnerowi lub partnerce, że zaistniał poważny problem, który odbija się nie tylko na psychice bliskiej osoby, ale także na jej otoczeniu. Nie bójmy się powiedzieć, że czujemy się zaniedbywani, oszukiwani i odepchnięci. Rozmowa od serca o nałogu to znak dla uzależnionego, że się o niego troszczymy i będziemy go wspierać podczas leczenia. Pamiętajmy, aby nie reagować odepchnięciem na osobę borykającą się z nałogiem. Poradźmy wizytę u specjalisty lub w specjalistycznym ośrodku. Na pierwsze spotkanie możemy udać się razem, aby okazać realne wsparcie. Być może bez naszej pomocy bliski nie uświadomi sobie problemu i nie będzie nawet myślała o podjęciu leczenia.

Życie w związku z nałogowcem może być bardzo trudne. Pojawia się także ryzyko współuzależnienia, które czasem okazuje się równie bolesne w skutkach co sam nałóg. Współuzależnienie to trwanie w niszczącej relacji, w której u partnera występują zachowania patologiczne spowodowane nałogiem alkoholowym, narkotykowym lub związanym z marihuaną. Prowadzi do pogorszenia własnego stanu psychicznego i poczucia niemożności zmiany swojej trudnej sytuacji. Dlatego jeżeli rozpoznamy u partnera objawy uzależnienia – reagujmy natychmiast. Tylko odpowiednia terapia jest w stanie w pełni wyleczyć problem. Nałóg to nie powód do wstydu i koniecznie trzeba się zgłosić do specjalisty, który to zrozumie i pomoże rozwiązać problem i uratować relacje z bliskimi.

Uzależnienie od marihuany

Uzależnienie od marihuany – jakie są jego objawy i jak z nim walczyć? Sposoby leczenia w Klinice Mandala pod Wrocławiem
5 (100%) 4 votes