MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Detoksykacja w ośrodku leczenia uzależnień niedaleko Wrocławia. Jak przebiega i co dalej?

Detoksykacja prowadzona w ośrodku Mandala niedaleko Wrocławia to proces, który pozwala osobom uzależnionym na oczyszczenie organizmu ze szkodliwej substancji. Odbywa się w przyjaznych, bezpiecznych warunkach jest jednym z pierwszych kroków do skutecznego pokonania nałogu. Nasi specjaliści, którzy czuwają nad pacjentem, ułatwiają przejście przez odtrucie i reagują na bieżące potrzeby danego pacjenta. Jak przebiega profesjonalnie prowadzony detoks organizmu i dlaczego domowe sposoby często nie są skuteczne? Jak zwalcza się nieprzyjemne objawy, które mogą pojawić się podczas odtrucia? Na czym polegają dalsze etapy leczenia uzależnienia w prywatnym ośrodku? Dowiedz się wszystkiego o leczeniu oraz sprawdź, przy jakich jeszcze uzależnieniach konieczne jest oczyszczenie organizmu przed rozpoczęciem dalszej terapii.

Odtruwanie organizmu z toksyn daje szansę na szczęście

Spis treści:
Co to jest?
Różne typy oczyszczania
Oczyszczanie organizmu i dalsze leczenie w naszym ośrodku
Czy domowe sposoby się sprawdzają?

Czym dokładnie jest detoksykacja organizmu? Ośrodek Mandala niedaleko Wrocławia wyjaśnia

Detoksykacja organizmu to oczyszczanie z toksyn, które zatruwają narządy wewnętrzne człowieka. Jest to metoda powszechnie stosowana w leczeniu uzależnień. Polega ona na całkowitym lub stopniowym odstawieniu danej substancji uzależniającej i monitorowaniu pacjenta, podczas gdy z jego krwiobiegu stopniowo usuwane są szkodliwe toksyny. Proces ten ma na celu przede wszystkim wyrównanie gospodarki wodno-elektrolitowej i przygotowanie pacjenta do dalszych etapów terapii. Nie należy on do najprzyjemniejszych doświadczeń, jednak podjęcie go często jest konieczne do skutecznego wyleczenia uzależnienia. Zwłaszcza w przypadkach, gdy pacjent boryka się z silnym nałogiem, którego początki sięgają wielu miesięcy lub nawet lat wstecz. Detoks w ośrodku jest wtedy jedynym sposobem na przerwanie tak zwanego ciągu, czyli okresu, kiedy pacjent jest przez zdecydowaną większość czasu lub stale odurzony przez daną substancję.

Jak długo trwa oczyszczanie?

Często pojawia się pytanie o to, ile trwa oczyszczenie organizmu w ośrodku leczenia nałogów. Niestety nie da się tego jednoznacznie określić. Czas detoksu jest zależny od rodzaju i stopnia uzależnienia. Szacuje się, że najczęściej proces usuwania toksyn z organizmu trwa od około tygodnia do 10 dni. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna, zależna od stanu, w jakim jest organizm pacjenta. Nie w każdym przypadku zalecane jest też całkowite odstawienie substancji uzależniającej od razu. Często skuteczniejsze, bezpieczniejsze i łatwiejsze dla pacjenta jest stopniowe ograniczanie dostępu do używki. Przebieg detoksu dla każdej osoby musi być ustalany indywidualnie z uwzględnieniem wszelkich przeciwwskazań zdrowotnych. Specjaliści w układaniu planu leczenia kierują się przede wszystkim dobrem pacjentów.

Oczyszczanie organizmu w naszym ośrodku leczenia uzależnień

Detoksykacja prowadzona w naszym ośrodku jest całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Pozytywne przejście tego niełatwego procesu przywraca pacjenta do stanu trzeźwości, jednak to dopiero początek walki z uzależnieniem. Mimo oczyszczenia organizmu z toksyn pacjent dalej może odczuwać pociąg do używek, wewnętrzną potrzebę sięgnięcia po alkohol, narkotyki czy leki. Wspomnienia o stanie euforii, rozluźnienia czy adrenalinie wywołanej przez używkę nie znikają tak szybko. Pacjent po odtruciu poczuje się fizycznie lepiej, odzyska siły witalne, jednak jego myśli wciąż mogą być skupione wokół uzależnienia. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby taka osoba była stale otoczona opieką przez specjalistów i lekarzy, którzy udzielają odpowiedniego wsparcia wedle potrzeb. Pacjenci, którzy przejdą takie leczenie powoli odzyskują wiarę w siebie i swoje możliwości. Widzą, że udało im się przejść przez pierwszy niełatwy etap leczenia i mają w sobie motywację do dalszej walki z uzależnieniem w przyjaznym otoczeniu.

Kobieta odczuwająca radość po wyjściu z nałogu

Jakie typy detoksykacji, oprócz alkoholowej i narkotykowej, prowadzone są w ośrodku leczenia uzależnień Mandala pod Wrocławiem?

Detoksykację w Mandali pod Wrocławiem prowadzimy przy różnego rodzaju uzależnieniach. Oczyszczanie organizmu z toksyn jest potrzebne wtedy, gdy mamy do czynienia z substancją, która wpływa nie tylko na psychikę danej osoby, ale także silnie oddziałuje na narządy wewnętrzne. Zatem nie wszystkie uzależnienia wymagają przejścia tego procesu przed rozpoczęciem właściwej terapii. Nałogi ograniczające się do sfery psychicznej, takie jak uzależnienie od komputera, hazardu czy zakupów nie dają podstaw do takiego leczenia, choć mogą być równie groźne co nałogi fizyczne. Pod tym drugim pojęciem mieszczą się z kolei wszystkie te uzależnienia, przy których pacjent oprócz wewnętrznej potrzeby sięgnięcia po daną substancję lub wykonania konkretnej czynności odczuwa różne fizyczne dolegliwości, które znikają po skorzystaniu z używki. Poniżej wskazujemy te nałogi, których leczenie wspieramy poprzez wcześniejsze oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji.

Detoksykacja alkoholowa

Leczenie choroby alkoholowej zazwyczaj zaczyna się od oczyszczenia organizmu. Alkohol to substancja, która bardzo silnie wpływa na zdrowie pacjenta. Już po jednym dniu picia można odczuć bardzo nieprzyjemne dolegliwości związane z zatruciem alkoholowym, czyli tak zwanego kaca. W rzeczywistości są to objawy zespołu odstawienia, które odczuwają również długoletni alkoholicy po przerwaniu ciągu alkoholowego. Jednak u nich dolegliwości są o wiele silniejsze, a pozorne ukojenie przynosi dopiero sięgnięcie po kolejną dawkę uzależniającej substancji. Aby osoba cierpiąca na alkoholizm nie uległa pokusie ponownego sięgnięcia po kieliszek, konieczne jest przeprowadzenie detoksu pod czujnym okiem specjalistów.

Detoksykacja narkotykowa

Narkotyki to wyjątkowo niebezpieczne substancje psychoaktywne, bardzo mocno uzależniające. Silnie wpływają na rozumowanie i postrzeganie rzeczywistości przez osobę, która z nich korzysta. Ponadto narkotyki atakują niemal każdy narząd w organizmie człowieka. Osoby uzależnione często mają uszkodzone nerki i wątrobę oraz borykają się z zaburzeniami całego układu pokarmowego. Narkotyki mogą też powodować zakrzepy w żyłach i zatory tętnicze. Długotrwałe zażywanie może prowadzić nawet do zawału serca lub udaru mózgu. Mimo to osoba uzależniona nie jest w stanie samodzielnie odstawić narkotyków, a ich druzgocący wpływ na organizm może być zniwelowany lub złagodzony tylko przez przeprowadzenie detoksu i terapii w profesjonalnym ośrodku.

Detoksykacja od dopalaczy

Dopalacze mają bardzo podobne działanie do narkotyków i z takich samych względów bezpieczne odstawienie ich wymaga przeprowadzenia detoksu. Dopalaczami nazywa się wszystkie te produkty, które zawierają różne związki chemiczne czy substancje pochodzenia roślinnego o działaniu psychoaktywnym i halucynogennym. Od narkotyków różnią się głównie tym, że nie są wpisane na listę środków zakazanych o przeciwdziałaniu narkomanii, co wynika z tego, że producenci dopalaczy wciąż zmieniają ich skład, starając się uniknąć odpowiedzialności prawnej. Pod żadnym pozorem nie można bagatelizować uzależnienia od dopalaczy, ponieważ może ono prowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu.

Detoksykacja w leczeniu uzależnienia od leków

Uzależnienie od leków psychoaktywnych to kolejny nałóg, który powinien być leczony poprzez oczyszczenie organizmu w profesjonalnym ośrodku. Niektóre silne środki farmakologiczne zażywane niezgodnie z przeznaczeniem mogą prowadzić do poważnego nałogu, który wyniszcza psychikę i zatruwa organizm. Do grupy silnie uzależniających leków należą między innymi przeciwbólowe opioidy (morfina, kokaina, kodeina), uspokajające i nasenne barbiturany oraz benzodiazepiny.

Kobieta, która pokonała uzależnienie

Jak przebiega detoksykacja i dalsze leczenie osób uzależnionych w ośrodku Mandala pod Wrocławiem? Czym wspomaga się usuwanie toksyn z wątroby?

Detoksykacja wątroby, jelit i innych narządów może uchronić osobę uzależnioną przed poważnymi uszczerbkami na zdrowiu. Naturalnie w organizmie ludzkim samoistnie przebiega proces oczyszczania z toksyn, jednak w przypadku osób borykających się z nałogiem nie jest to takie proste. Alkoholicy, narkomani czy lekomanii stale bowiem zatruwają swój organizm, nie dając mu czasu na regenerację. Przerwanie ciągu poprzez detoks to często jedyna droga ratunku. W naszym ośrodku odstawienie toksycznej substancji jest odpowiednio kontrolowane i wspomagane przez specjalistów. Cały proces często wiąże się się z objawami zespołu abstynencyjnego, czyli nieprzyjemnymi dolegliwościami fizycznymi. U pacjenta mogą pojawić się różnego rodzaju bóle całego ciała, nudności, wymioty, biegunki, problemy ze snem, drżenie kończyn, zawroty głowy, nadmierna potliwość, zaburzenia łaknienia, zmiany temperatury ciała, a nawet lęki i urojenia. W Mandali możemy szybko reagować na tego typu objawy. Czasami podczas odtrucia  pacjentom podawane są leki, które łagodzą bóle czy lęki, jednak dzieje się to tylko wtedy, kiedy jest absolutnie konieczne.

Przebieg oczyszczania organizmu

Cały proces oczyszczania organizmu w naszym ośrodku jest odpowiednio wspomagany. U osób zdrowych przebiega on w sposób naturalny, jednak osoby uzależnione, które dopiero co odstawiły szkodliwą substancję, potrzebują odpowiedniej opieki. I nie chodzi tylko o wsparcie psychiczne w wewnętrznych rozterkach czy podawanie leków na złagodzenie silnych dolegliwości fizycznych. Ważne jest także uzupełnianie na bieżąco tych substancji, które traci osoba na detoksie, takich jak woda czy elektrolity. Warto wiedzieć, że największą rolę w oczyszczaniu organizmu z toksycznych używek odgrywają narządy wewnętrzne człowieka, głównie wątroba, jelita i nerki. Ich działanie musi być odpowiednio wspierane.

Rola wątroby

Zadaniem wątroby w odtruwaniu organizmu jest produkowanie i wydzielanie żółci, która oczyszcza krew pacjenta z toksyn. Większość z nich jest później wydalana z moczem lub kałem. Wspieranie wątroby w tym procesie jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie przez nią przechodzą wszystkie szkodliwe substancje, które znajdują się w organizmie człowieka. To zresztą dlatego osoby uzależnione mają przeważnie problemy z wątrobą, która przez długi czas była atakowana dużą ilością toksyn. Ponadto jeżeli wątroba jest przeciążona, szkodliwe substancje nie są wydalane, lecz zostają zatrzymane w organizmie. W trakcie odtrucia w ośrodku pacjentom podaje się duże ilości wody z cytryną oraz ziołowe napary, które wspomagają działanie wątroby. Przyjmowanie płynów wspiera też działanie nerek, które odpowiadają za utrzymywanie wody w organizmie na odpowiednim poziomie i wydalanie toksyn z moczem. Pacjenci, którzy przechodzą leczenie w Mandali mają też zapewnioną zdrową dietę, co również wspiera proces oczyszczania organizmu z toksyn.

Dalsze leczenie uzależnienia w Mandali

Pozytywne przejście detoksu umożliwia pacjentom podjęcie dalszej terapii. Ich umysł nie jest już odurzony szkodliwą substancją, choć myśli wciąż mogą koncentrować się na uzależnieniu. Aby nakierować je na inne tory, niezbędna jest pomoc psychoterapeutów. Spotkania z nimi odbywają się u nas w ramach terapii indywidualnej. Każdy pacjent na sesjach z terapeutą ma szansę na przepracowanie swojego uzależnienia i zmierzenie się z problemami, jakie spowodował nałóg. Celem terapii indywidualnej jest zidentyfikowanie przyczyny uzależnienia, znalezienie nowych sposobów na radzenie sobie z kłopotami i wypracowanie strategii na zachowanie trzeźwości.

Terapia indywidualna i grupowa

Pacjenci Mandali, którzy mają już za sobą odtrucie, biorą udział nie tylko w terapii indywidualnej, ale także w grupowych spotkaniach z psychoterapeutą uzależnień. Towarzystwo innych pacjentów bywa bardzo pomocne w otwarciu się na dialog z terapeutą, a także ze swoimi bliskimi. Podczas terapii grupowej osoby borykające się z uzależnieniami dzielą się swoimi doświadczeniami i motywują siebie nawzajem. Historie osób, które są już na dalszym etapie walki z nałogiem, mogą być niezwykle inspirujące dla osób rozpoczynających leczenie. W ramach terapii grupowej uczestnicy wykonują też różne ćwiczenia, które uczą wyrażania swoich myśli i emocji oraz pozwalają zrozumieć mechanizmy uzależnienia.

Interwencja kryzysowa

Kolejną formą leczenia jest interwencja kryzysowa. Nierzadko biorą w niej udział bliscy uzależnionego. Celem tej formy terapii jest skonfrontowanie pacjenta z jego uzależnieniem i dobitne uświadomienie mu konsekwencji nałogu. By interwencja kryzysowa się powiodła, konieczne jest wytworzenie atmosfery bezpieczeństwa i zapewnienie pacjentowi odpowiedniego wsparcia.

Wsparcie bliskich jest niezbędne przy walce z uzależnieniem

Czym różni się detoksykacja organizmu prowadzona domowymi sposobami od tej w profesjonalnym ośrodku Mandala pod Wrocławiem?

Dlaczego detoksykacja organizmu prowadzona domowymi sposobami najczęściej kończy się niepowodzeniem? Osoba silnie uzależniona od niebezpiecznej substancji zazwyczaj nie jest w stanie przerwać ciągu samodzielnie. Objawy odstawienia są zbyt dotkliwe, a wewnętrzny głos sugerujący kolejną dawkę narkotyku czy następny kieliszek wódki przejmuje kontrolę nad zdrowym rozsądkiem.

Odtrucie w domu

Zapewnienie sobie samemu odpowiednich warunków do przeprowadzenia detoksu jest bardzo trudne. Osoby uzależnione często unikają kontaktu z bliskimi. Dlatego też zwyczajnie brakuje im kogoś, kto mógłby pomóc przejść przez pierwszy etap leczenia. Będąc w domu, trudno też jest się odciąć od czynników, które kojarzą nam się z nałogiem i całkowicie odizolować od źródła, z którego pozyskaliśmy używkę. Dlatego jeżeli chcemy mieć pewność, że przejdziemy przez ten proces, warto się zgłosić po pomoc do profesjonalnego ośrodka, takiego jak Mandala pod Wrocławiem.

Odtrucie i leczenie w ośrodku Mandala

Ośrodek leczenia uzależnień Mandala zapewnia pacjentom odpowiednie warunki do przejścia odtrucia i skutecznej terapii. Klinika znajduje się w malowniczym Jordanowie Śląskim, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Wrocławia. W otoczeniu przyrody pacjentom o wiele łatwiej jest pokonać uzależnienie niż w warunkach domowych. Wszystkim osobom borykającym się z uzależnieniem zapewniamy kompleksową opieką, od postępowania diagnostycznego przez detoksykację po sesję terapeutyczną. Zatrudniamy wykwalifikowany personel, którego priorytetem jest dobro naszych pacjentów. Kierując się chęcią zapewnienia osobom uzależnionym odpowiedniej opieki, zapewniamy minimum formalności i krótki czas oczekiwania na przyjęcie. Indywidualnie ustalamy kosztorys dla każdego pacjenta i w razie potrzeby pomagamy w uzyskaniu pożyczki na leczenie. Zapewniamy stuprocentową dyskrecję wszystkim przebywającym u nas osobom. Zapraszamy do kontaktu także bliskich uzależnionego po rozmowę i wsparcie terapeutyczne.