Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Jak walczyć z hazardem?

Eksperci od uzależnień ostrzegają: w Polsce coraz więcej osób uzależnia się od hazardu ty samym zmieniając profil uzależnień. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat liczba osób uzależnionych od gier hazardowych może wzrosnąć o 30%. Dlaczego hazard jest coraz popularniejszy? I co zrobić aby zatrzymać a w przyszłości zredukować liczbę cierpiących na tą chorobę?

Hazard – choroba biednych i bogatych

Przyjęło się mówić że nie ma takiej sumy, które nie przegrałby hazardzista. I jest w tym sporo prawdy ponieważ uzależniony od gier traci zdolność do krytycznej oceny swoich czynów a tym samym daje sobie zielone światło na przegranie wszystkiego co ma a często doprowadza do momentu w którym gra na tak zwany kredyt powodując wpadnięcie w długi. Ta nieumiejętność samokontroli doprowadziła już nie jednego bogatego człowieka do upadku nie tylko finansowego ale także psychicznego oraz społecznego. Hazard dotyka bowiem nie tylko sfery finansowej.

Nałogowe granie zazwyczaj zaczyna się dosyć niewinnie. Wizyty w kasynie są sposobem odreagowanie od ciężkiego tygodnia pracy i swego rodzaju nagrodą. Z czasem jednak wizyty w salonie gier stają się coraz częstsze a stawi za jakie gra uzależniony coraz wyższe. Ten trend (o ile w porę nie zostanie odwrócony) pogłębia się aby w końcu osiągnąć stan patologii. Gracz coraz bardziej marzy o coraz większej wygranej tracąc coraz więcej pieniędzy aż w końcu okazuje się że przegrał wszystko. Jednak na tym najczęściej się nie kończy. Ze względu na brak realnej oceny sytuacji gracz jest przekonany że „karta się kiedyś odwróci” i zła passa zostanie przerwana a tym samym zacznie odnosić on seryjnie zwycięstwa. Niestety dzieje się tak bardzo rzadko przez co uzależniony musi walczyć już nie tylko ze swoją niepohamowaną ochota na grę ale i często rodziną oraz dłużnikami domagającymi się spłaty zaciągniętej pożyczki.

Skuteczna profilaktyka kluczem do mniejszej ilości uzależnionych

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień bardzo dużą rolę w przypadku hazardu odgrywa profilaktyka, która jest niestety jeszcze w Polsce w powijakach. O ile o uzależnieniach od narkotyków czy alkoholu mówi się wiele bo już w czasie szkoły średniej organizuje się tak zwane pogadanki na których mądry gość prezentuje zgubny wpływ powyższych na życie człowiek tak o uzależnieniu od gier nie mówi się wiele. A przecież już w weku szkolnym najczęściej zaczyna się poznawać różnego rodzaju gry hazardowe. Co prawda moda na granie w pokera nie jest obecnie rozpowszechniona ale już zakłady bukmacherskie, które również są rodzajem hazardu są wśród młodzieży bardzo rozpowszechnione.

terapia-hazardu-mandala

Jeśli młody człowiek wkraczający w dorosłe życie od czasu do czasu obstawi kilka meczy i tym samym zapewni sobie odrobinę rozrywki to nie ma w tym nic niepokojącego. Gorzej jeśli zaczyna grac o bardzo wysokie stawki i zaniedbuje przy tym rodzinę czy znajomych. Takie przekształcenie się niewinnej gry w patologię może odbywać się całkiem niepostrzeżenie zarówno dla rodziny jak i dla samego zainteresowanego. Dlatego tak ważna okazuje się profilaktyka polegająca na akcjach informacyjnych dotyczących zagrożeń jakie niesie ze sobą hazard. To z pewnością uczuli najbliższych jak i ludzi dotkniętych tym problemem na konieczność szukania pomocy.

Gdy już jesteśmy uzależnieni…

Nieleczone uzależnienie od hazardu ma zazwyczaj charakter postępujący. Oznacza to, że w przeważającej ilości przypadków będzie tylko gorzej. Oczywiście do momentu aż nie wdrożymy odpowiedniego leczenia. Co ono oznacza w tym przypadku? Kiedy chory nie jest już w stanie zrezygnować z gry pomimo wyczyszczonego konta to znaczy, że czas na radykalne środki. Wysłanie chorego do ośrodka leczenia uzależnień specjalizującego się w terapii osób uzależnionych od hazardu daje realną szansę na wyleczenie.

Leczenie hazardu Mandala

Podczas takiego pobytu chory odcięty jest od możliwości gry co jest pierwszym krokiem do wyleczenia. Ponadto wdrażana jest terapia pod okiem psychoterapeuty, który postara się dotrzeć do przyczyn nałogowego grania i je usunąć. Tylko dogłębna, wytężona praca nad sobą wymagająca zaangażowania od chorego może przynieść długotrwałe i pozytywne efekty. Niestety leczenie hazardu jest trudne oraz długotrwałe dlatego tak jak w przypadku wielu innych chorych – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Walka z hazardem

Jak walczyć z hazardem?
5 (100%) 1 vote

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.