Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Jak Leczyć Lekomanię?

Statystyki są nieubłagane – z roku na rok Polacy zażywają coraz więcej środków farmaceutycznych na różne dolegliwości. Najczęściej są to popularne leki przeciwbólowe dostępne bez recepty a także suplementy diety i antybiotyki. Do tego całego arsenału lekarstw dołączają także takie charakterystyczne dla różnego typu chorób. W niektórych przypadkach można mówić o świadomym nadużywaniu leków, które zapisane zostały prze lekarza. W większości przypadków po ustaniu objawów pacjent zaprzestaje brania leków co niejednokrotnie zostaje zaordynowane przez lekarza. W takim przypadku stosowanie leków jest bezpieczne i nie stwarza wielkiego zagrożenia uzależnienia się od tych sztucznych substancji chemicznych. Kiedy zatem możemy mówić o problemie?

Leczenie lekomanii Maandala

Lekomania – demon tkwiący w tabletkach

Lekomania staje się coraz częstszym problemem nie tylko zdrowotnym ale i społecznym. Specjaliści od uzależnień przestrzegają przed coraz szerszym dostępem do leków. Niektóre z nich są wstępem do uzależnienia i wprowadzają uzależnionego w świat kolorowych pigułek. Większość leków dostępnych bez recepty nie mogą wywołać zbyt mocnych reakcji uzależniających. W związku z tym farmaceuci oraz rada aptekarska dbają o to aby dostęp do mocniejszych leków czy też takich które mogą uzależniać był ograniczony. Mimo to ośrodki uzależnień coraz częściej przyjmują do siebie osoby, które nie potrafią żyć bez substancji z apteki.

Jakie leki uzależniają?

Istnieje cała paleta leków, które wykazują działanie uzależniające. Lwia część z nich mimo dostępności tylko na receptę powoduje uzależnienia. Jakie są to leki? Niegdyś najbardziej popularną grupę leków zapisanych na czarnych listach ośrodków uzależnień były barbiturany. Są to leki nasenne i uspokajające chętnie przepisywane przez lekarzy jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Obecnie ze względu na swój potencjał wyzwalania uzależnień właśnie zostały właściwie wycofane z rynku. Ale życie nie znosi próżni i na jej miejsce wprowadzono kilka innych specyfików o podobnym działaniu jednak z reguły są to leki bardziej bezpieczne dla życia. Chodzi tutaj przede wszystkim o benzodiazepiny – szeroką grupę leków uspokajających znajdujących swoje zastosowanie przede wszystkim w psychiatrii. Mają działanie przeciw lękowe a także nasenne. Takie substancje zażyte w większej ilości wprowadzają człowieka w pewien stan błogostanu. Oczywiście nie jest on tak silny jak w przypadku heroiny jednak chwila spokoju i błogości potrafi w tym przypadku szybko uzależnić.

Lekomania

Już po 14 dniach regularnego zażywania mogą wytworzyć się reakcje uzależniające. Pacjent który nie dostarczy sobie kolejnej dawki leku może zacząć odczuwać rozdrażnienie i bezsenność. W tedy zaczynają się myśli o dobyciu leków. Chociaż są one reglamentowane przez recepty to dla większości ludzi nie stanowi to aż takiego problemu – chodzenie do różnych lekarzy w tym samym czasie aby zdobyć receptę nie są wyjątkiem.

Także czarny rynek leków w Polsce oferuje szeroki zakres leków uzależniających. Po pewnym czasie zaczyna się jednak problem zarówno ze zdobyciem substancji jak i samopoczuciem – większe dawki wprowadzają lekomana w stan otępienia przez co może zaniedbywać swoje codzienne obowiązki.

Jak leczyć lekomanię?

Schemat uzależnienia od leków jest podobny jak przypadku innych substancji. Oznacza to że lekomanię można z sukcesem leczyć w ośrodkach odwykowych. Oczywiście nie należy zapominać, że do takich placówek trafiają ludzie bardzo uzależnieni – na tyle, że nie są w stanie poprawnie funkcjonować bez substancji od której są uzależnieni. Wtedy wdraża się program terapii połączony z całkowitą absencją od substancji.

Sukces zależy od osobistych predyspozycji, jakości ośrodka odwykowego, woli pacjenta a także od leku od którego dany pacjent się uzależnił. Najgorsze rokowanie istnieje w przypadku leków narkotycznych. Często są to leki stosowane w leczeniu przewlekłego bólu nowotworowego czy pooperacyjnego. Morfina i jej pochodne wykazują bardzo silne działanie uzależniające dlatego z takimi lekami należy być szczególnie ostrożnym.

Jak leczyć lekomanię

Jak Leczyć Lekomanię?
5 (100%) 2 votes

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.