Uprzejmie inforumejmy, iż Klinika Mandala jest już nieczynna na stałe.

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Czym jest detoksykacja alkoholowa?

Detoksykacja alkoholowa to określony ciąg procedur medycznych jakie wykonuje się w celu szybszego powrotu do dobrej formy pacjenta, który zatruł się alkoholem etylowym. To tyle z definicji. A jak wygląda prawda o popularnym detoksie? Czy to faktycznie remedium na zbyt zakrapiana imprezę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Detoks z pomocą tym co przesadzili

Kwalifikacja do detoksu to stan upojenia alkoholowego, który cechuje się objawami zatrucia takimi jak nudności, wymioty czy dezorientacja. Powyżej pewnego stężenia alkoholu we krwi zaczyna się stan, który bezpośrednio może zagrażać zdrowiu pacjenta. Oznacza to, że przebywanie w nim z każdą minutą zwiększą ryzyko groźnych dla zdrowia a czasem i życia powikłań takich jak objawy ze strony układu nerwowego. To z kolei powoduje, że w pewnych sytuacjach wskazane jest wykonanie detoksu alkoholowego. Pełni on następujące funkcje:

  • Likwiduje ciężkie dla pacjenta objawy zespołu odstawiennego;
  • Przyspiesza metabolizm alkoholu;
  • Redukuje stan upojenia alkoholowego;
  • Umożliwia łagodne przejście w stan trzeźwości.

Jak widać detoks ma szerokie zastosowane i jest polecany w szczególności ludziom, którzy są w tak zwanym ciągu alkoholowym. Tacy mają bowiem największe trudności z powrotem do życia bez alkoholu a czasami uzależnienie sprawia, że nie potrafią tego zrobić. Detoks jest także wskazany w przypadku kiedy osoby cierpiące na choroby układowe takie jak różnego rodzaju niewydolności narządów przesadzą z alkoholem narażając się na groźne powikłania. W tym sensie zabieg detoksu jest interwencją medyczną, która należy przeprowadzić jak najszybciej.

Detoksykacja alkoholowa

Na czym polega detoksykacja?

Istnieje odgórna procedura postępowania w przypadku detoksu jednak jest ona czasami modyfikowana w zależności od uzyskiwanych efektów i stanu zdrowia pacjenta. Przyjęło się jednak zacząć od sporządzenia w miarę możliwości wywiadu z rodziną chorego co do przebytych chorób czy przyjmowanych leków. Jest to koniecznie ponieważ podczas całego procesu podawane będą leki, które mogą powodować reakcje uczuleniowe oraz mieć negatywny wpływ na zdrowie jeśli pacjent cierpi na niewydolność na przykład wątroby.

Po zebraniu podstawowych informacji lekarz przystępuje do pracy. Podłączone zostają wybrane kroplówki, które pomagają usunąć wydzielające się produkty metabolizmu alkoholu i przyspieszają one jego rozkład. Dzięki temu pacjent może w relatywnie krótkim czasie wrócić do trzeźwości bez doświadczania przykrych objawów zespołu abstynencyjnego.

To bardzo skuteczna metoda, która wymaga jednak stałej obecności lekarza gdyż podczas szybkiego detoksu może dojść do powikłań takich jak drgawki. W takich momentach konieczna jest szybka interwencja lekarza aby nie pogarszać sytuacji zdrowotnej pac neta. Niemniej jednak detoks alkoholowy należy do najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na wyjście z ciągu alkoholowego i odzyskanie równowagi. Detoks może być przeprowadzany zarówno w specjalistycznej jednostce medycznej jak i w domu pacjenta co zdecydowanie zwiększa jego dostępność.

Detoksykacja alkoholowa – więcej informacji – ośrodek Mandala

Detoksykacja alkoholowa

Czym jest detoksykacja alkoholowa?
5 (100%) 2 votes

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.