MANDALA

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Nowa wersja strony
Pozostań na stronie
Ośrodek Leczenia Uzależnień

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

  +48 603 961 396

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Czym jest detoks narkotykowy? – Detoks Wrocław

Problem narkotykowy jest prawdziwą bolączką dzisiejszych czasów. Mimo że wciąż nadużywanie tych środków przez wielu kojarzone jest raczej z marginesem społecznym, wbrew pozorom, uzależnienie od narkotyków dotyka również osoby z tak zwanych ,,dobrych domów”.

Zaczyna się dość niepozornie

Co jest najczęściej bodźcem do sięgnięcia po substancje psychoaktywne? Niezwykle często decyduje o tym młodzieńczy bunt, połączony z chęcią zaimponowania innym. Nierzadko jest to także potrzeba zamanifestowania przynależności do danej grupy. Wiele wskazuje także na chęć ucieczki od codziennych problemów. Coraz częściej jest to jednak po prostu… ciekawość oraz nuda, a wraz z nimi chęć poszukiwania nowych doświadczeń.

Bez względu na to, czy w grę wchodzą narkotyki miękkie, czy twarde – uzależnienie staje się takim samym problemem i jest tak samo niebezpieczne dla zdrowia, a przede wszystkim życia! Dlatego niezwykle ważne jest uświadomienie sobie tego faktu, a kolejno, podjęcie działań, mających pomóc wyeliminować destrukcyjny nawyk.

Detoks narkotykowy

Pierwsze kroki w walce z uzależnieniem

Na początku warto uświadomić sobie, że istnieją dwa rodzaje uzależnień – psychiczne oraz fizyczne. Szczególnie uciążliwe bywa to drugie, gdyż objawia się chroniczną, silną potrzebą sięgnięcia po kolejną dawkę narkotyku. Dlatego też dużą przeszkodą w walce z nałogiem jest zespół abstynencyjny, który utrudnia zaprzestanie zażywania tych zabójczych substancji. Jest to jednak etap, przez który trzeba przebrnąć, aby móc podjąć się faktycznego leczenia uzależnienia.

Jak zerwać z nałogiem?

Detoks narkotykowy to, dla wielu, prawdziwe wyzwanie, a zarazem pierwszy krok w walce z nałogiem. Jego podstawowym zadaniem jest przerwanie ciągu narkotycznego, redukcja fizycznych objawów odstawienia substancji, a tym samym poczucia konieczności ponownego zażycia narkotyku. Podczas detoksu, narkoman otrzymuje płyny, których zadaniem jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz ułatwienie mu przetrwania trudnego okresu leczenia.

Jednym z nieodłącznych elementów detoksu jest także separacja od innych osób, również będących w sidłach nałogu. Eliminacja jak największej ilości bodźców skłaniających do ponownego sięgnięcia po używkę, jest wręcz niezbędna. Pomocne okazuje się także często znalezienie angażującego zajęcia, które pozwala skupić na sobie myśli, które wcześniej koncentrowały się głównie na nałogu.

Detoks narkotykowy winien oczywiście odbywać się pod odpowiednią kontrolą oraz nadzorem – tylko wtedy uzależniony ma szansę przejść przez niego z powodzeniem, a także w pełni bezpiecznie dla swojego zdrowia. Takie warunki stwarzają ośrodki odwykowe – zamknięte instytucje zajmujące się prowadzeniem niezbędnych w walce z nałogiem działań, w tym oczywiście również terapii.

Detoks narkotykowy

Czym jest detoks narkotykowy? – Detoks Wrocław
5 (100%) 2 votes

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.