MANDALA

Ośrodek Leczenia Uzależnień

Nowa wersja strony
Pozostań na stronie
Ośrodek Leczenia Uzależnień

 
Ośrodek Leczenia Uzależnień Wrocław

M A N D A L A

PRYWATNY OŚRODEK LECZENIA UZALEŻNIEŃ WROCŁAW

Ratuj swoje życie już teraz!

 

+48 731 979 170

  +48 603 961 396

 

MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Cztery fazy uzależnienia od hazardu – fazy hazardu

Uzależnienie od hazardu, podobnie jak inne nałogi, leczy się przy wykorzystaniu Programu Dwunastu Kroków. Pierwszym i najważniejszym z nich jest identyfikacja problemu oraz decyzja o podjęciu leczenia.

Cztery fazy uzależnienia - fazy hazardu

Uzależnienie od hazardu jest dość specyficzną formą nałogu. Potrafi rozwinąć się bardzo szybko, a przy tym jest wyjątkowo wyniszczające. W uzależnieniu tym można wyróżnić cztery charakterystyczne fazy, które w skrócie opisujemy poniżej.

Faza zwycięstw

Pierwsze duże wygrane oraz towarzysząca im ekscytacja i dreszczyk emocji, powodują, że człowiek zaczyna grać o coraz wyższe stawki. Wiara w ciągłe wygrywanie oraz powtórzenie każdego spektakularnego zwycięstwa sprawia, że osoba uzależniona ryzykuje coraz większymi kwotami. Dopóki grający jest „na plusie” otoczenie często w ogóle nie zauważa jego problemu.

Faza strat

Zazwyczaj atakuje niespodziewanie – hazardziści opisują ją najczęściej jako nagłą utratę szczęścia. Pojawiają się pierwsze duże przegrane, które pociągają za sobą długi, oszustwa, próby wyłudzenia pieniędzy, a także świadome zatajanie problemu przed bliskimi.

Faza desperacji

Faza ta zaczyna się w chwili, gdy konsekwencje działań zaczynają dosięgać osobę uzależnioną. Telefony od wierzycieli, problemy w życiu osobistym (np. rozwody), a nawet procesy o oszustwo – wszystko to doprowadza do sytuacji, w której uzależniony pozostaje praktycznie bez środków do życia, a mimo to nie przestaje grać. Na tym etapie często pojawia się próba ucieczki w alkohol oraz narkotyki.

Uzależnienie od hazardu

Faza utraty nadziei

Skumulowanie się problemów psychicznych, finansowych i społecznych doprowadza do załamania osoby uzależnionej. Zdając sobie sprawę z beznadziejności sytuacji i nie mając pomysłu na samodzielne wybrnięcie z problemów, osoby te pogrążają się w głębokiej rozpaczy. Nierzadko towarzyszą jej również myśli, a nawet próby samobójcze.

Zdarza się, że właśnie podczas tego ostatniego etapu, osoby uzależnione zaczynają szukać fachowej pomocy. Leczenie od hazardu jest procesem długotrwałym, ale – przy pełnym zaangażowaniu pacjenta – może być wyjątkowo skuteczne.

Fazy uzależnienia

Cztery fazy uzależnienia od hazardu – fazy hazardu
5 (100%) 1 vote

Ten wpis został opublikowany w kategorii Blog o leczeniu uzależnień i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.