MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Terapia i leczenie uzależnienia od hazardu

Hazard to ryzykowne przedsięwzięcie, którego wynik zależy wyłącznie od przypadku. Gry hazardowe są formą rozrywki – dają okazję oderwania się od trudnej rzeczywistości i przebywania pod wpływem bardzo silnych emocji, które stwarzają realne zagrożenie uzależnienia. Są one porównywalne są do innych uzależnień, takich jak alkoholizm lekomania. Podobnie jak one wymagają również odpowiedniej terapii i leczenia.

Jaką terapię proponuje ośrodek Mandala pod Wrocławiem?

Wiele ośrodków proponuje terapię od hazardu nie tylko graczom ekskluzywnych rozgrywek w kasynach. Tym mianem określa się każdy rodzaj gry, który wywołuje tak silne emocje, że osoba uzależniona nie potrafi z nich zrezygnować. Są to wszelkiego rodzaju loterie, zdrapki, giełda, konkursy esemesowe, automaty. Katalog uzależnień hazardowych wciąż się poszerza, bo rozwijające się technologie cyfrowe stwarzają nowe możliwości angażowania się w gry. Jednym z ostatnich przykładów są np. licytacje (często bez zamiaru kupna) na internetowych platformach handlowych jak Allegro, Ebay, itp.

Terapia leczenia hazardu

Hazard uprawiany on-line jest łatwiejszy do ukrycia – nie wychodząc z domu można zatopić się w emocjach, jakie przynosi gra, licytacja, chęć wygrania, odegrania się, itp. Pociąga też za sobą ruinę finansową. Konieczność leczenia wynika z chęci i potrzeby powrotu osoby uzależnionej do normalnego trybu życia i funkcjonowania w środowisku, bez przymusu spędzania czasu i tracenia funduszy na gry, tak samo jak leczenie alkoholizmu – potrzebna jest tu terapia hazardowa, a także swego rodzaju detoks.

Przyczyny, czyli dlaczego hazard?

 • hazardziści oczekują szybkiego wzbogacenia się lub wygrania nagrody,
 • gra dostarcza mocnych wrażeń oraz emocji,
 • grający potrzebują (z różnych przyczyn) oderwania się od rzeczywistości swojego środowiska,
 • chęć wygrania, odegrania się bądź zemsty,
 • gra jako wyzwanie intelektualne i zadanie do rozwiązania,
 • przyjemna atmosfera gry, ekskluzywne miejsca, uczucie relaksu,
 • granie spełnia potrzebę rywalizacji u hazardzisty.

Jeśli grający traci kontrolę nad grą, która staje się najistotniejszą rzeczą w jego życiu, dominuje w myśleniu, uczuciach i zachowaniach – mamy do czynienia z uzależnieniem od hazardu.

Proponujemy Państwu pomocniczy zestaw pytań, który ma na celu wstępne zdiagnozowanie, czy dany przypadek można podejrzewać o uzależnienie od hazardu:

 1. Czy pojawia się u Pana/Pani trudna do powstrzymania chęć grania?
 2. Czy zdarzyło się Panu/Pani grać dłużej niż Pan/Pani planował(a)?
 3. Czy odczuwa Pan/Pani gorsze samopoczucie przy próbach przerwania grania?
 4. Czy przykre objawy związane z zaprzestaniem grania ustępowały z chwilą powrotu do gry?
 5. Czy coraz więcej czasu przeznacza Pan/Pani na granie?
 6. Czy rezygnuje Pan/Pani z innych przyjemności na rzecz gier?
 7. Czy ma Pan/Pani rytuały związane z graniem?
 8. Czy ktokolwiek zwrócił Panu/Pani uwagę na Pana/Pani grę?

Odpowiedź twierdząca na co najmniej trzy pytania może oznaczać problem z hazardowym uzależnieniem. Mieszczący się w mieście Wrocław ośrodek leczenia uzależnień od hazardu Mandala oferuje profesjonalną diagnozę i dopasowanie terapii do specyfiki hazardowego problemu. Wiemy jak leczyć hazardzistę dlatego, jeśli borykasz się z podobnym problemem, skorzystaj z naszego doświadczenia.

Dlaczego terapia uzależnienia od hazardu jest tak ważna?

Hazard pozornie wydaje się być jednym z najłagodniejszych nałogów. W odróżnieniu od lekomanii, alkoholizmu czy uzależniania narkotykowe nie przynosi w krótkim czasie zauważalnych zmian pod postacią chorób, zmian skórnych, bólu. Nie degenerujemy naszego organizmu. Leczenie hazardu jest jednak konieczne – w dłuższym okresie hazard może przyczynić się do zwielokrotnionego wzrostu ryzyka chorób wieńcowych, zawału mięśnia sercowego, miażdżycy, może być powodem zaawansowanej nerwicy oraz różnorodnych chorób oraz schorzeń o podłożu psychiatrycznym.

Leczenie hazardu

Kiedy leczenie od hazardu jest konieczne?

Hazard praktykowany przez miesiące lub lata może przybrać groźna dla uzależnionego formę. Nieustanne poszukiwanie nowych metod zadłużania się w celu zdobycia funduszy na dalszą grę, opracowywanie strategii, które mają na celu nieuczciwe zwycięstwo bądź też zwycięstwo za wszelką ceną, nawet kosztem poniesienia większych strat niż potencjalnej wygranej…tego rodzaju zachowania są groźne dla samego uzależnionego jak i dla jego otoczenia, przede wszystkim dla rodziny. Problem rozpoznany w odpowiednim czasie oraz podjęta strategia terapii uzależnienia od hazardu może być pomocna dla dobrej kondycji psychicznej oraz fizycznej uzależnionego. Leczenie hazardu tu sposób na zaprzestanie zadłużania się oraz rujnowania swojego życia prywatnego, zawodowego, rodzinnego.

Jaką pomoc otrzymam w ośrodku Mandala?

Nasz prywatny ośrodek leczenia uzależnień od hazardu pod Wrocławiem pomoże potrzebującym wyzbyć się szkodliwego nałogu. Dotrzemy do wewnętrznego problemu osoby leczonej, problemu, który kryje się w podświadomości. Nasze sprawdzony metody leczenia pozwalają nam sądzić, iż jesteśmy najlepszym rozwiązaniem w przypadku uzależnienia od hazardu dla osób go poszukujących we Wrocławiu oraz jego regionie.

facebook