MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Zgodnie z opinią specjalistów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) uzależnienie od alkoholu jest chorobą – niezawinioną, przewlekłą i postępującą. Na jej powstanie składa się wiele czynników biologicznych, psychologicznych, społecznych, a nawet duchowych. Leczenie alkoholika jest często radykalne – oprócz powszechnej terapii alkoholowej, pacjenta często poddaje się odtruwaniu. Jest to jeden ze standardowych elementów terapii i zdecydowanie zwiększa szanse na powrót do zdrowia.

Dlaczego go pijemy?

Z błahego powodu – poprawia samopoczucie działając uspokajająco na system nerwowy człowieka. Nawet mały drink sprawia, że czujemy się odprężeni i swobodniejsi, zapominamy również o codziennych troskach. Sprzyja chęci sięgnięcia po niego częściej – zarówno dla zabawy, jak i ucieczki od problemów. Wielu alkoholików zaczynało właśnie w taki sposób.

Alkohol spożywany w zbyt dużych ilościach, może łatwo wymknąć się spod kontroli, dlatego też część osób nadużywa go w sposób problemowy lub jest od niego uzależniona. Osoby takie wymagają odpowiedniego leczenia (wsparcie bliskich osób również jest niezbędne w leczeniu). W naszym ośrodku prowadzone są terapie oraz zamknięte odtrucia. Dzięki nam każdy pacjent ma większe szanse na uporanie się z problemem, jakim jest choroba alkoholowa.

Objawy ostrzegające o rozwoju uzależnienia:

 • Kiedy jest środkiem odprężającym, przynosi ulgę w stresie, minimalizuje napięcie, niweluje lęki i poczucie winy, „pomaga” podejmować decyzje, uspakaja przed zaśnięciem;
 • Poszukiwanymi formami spędzania wolnego czasu są wszelkiego rodzaju spotkania, podczas których może się on pojawić;
 • Kiedy jest spożywany mimo wyraźnych przeciwwskazań, np. zaleceń lekarskich czy innych sytuacji, w których jest szczególnie szkodliwy – ciąża, karmienie dziecka, leczenie poważnych chorób, terapie etc.;
 • Zjawisko większej tolerancji przez organizm – tzw. mocna głowa przy jego spożywaniu, pozwalająca na możliwość wypicia większej ilości niż zwykle przy jednoczesnym zachowaniu poczucia świadomości;
 • Pojawiające się sytuacje, w których nadmierna jego ilość doprowadziła do utraty pamięci, świadomości, niekontrolowanych zachowań, które trudno sobie później przypomnieć; zapominanie sytuacji, w których był pity (tzw. „urwany film”);
 • Picie go samotnie przez osoby, które uprzednio piły go jedynie podczas spotkań towarzyskich. To chęć ukrycia jego spożywania;
 • Powtarzające się przypadki prowadzenie samochodu po niewielkiej nawet spożytej ilości;
 • Unikanie rozmów na temat picia, gwałtowne reakcje emocjonalne (oburzenie, agresja, gniew) na sygnały sugerujące potrzebę ograniczenia picia czy podjęcia się terapii;
 • Rozdrażnienie, rozkojarzenie w niemożności jego spożycia;
 • Próby udowodnienia samemu sobie możności kontrolowania jego spożywania, czasowa abstynencja w tajemnicy przed innymi;

Test CAGE pomaga stwierdzić istnienie alkoholizmu. Oszacuj swoje ryzyko uzależnienia, odpowiedz na poniższe pytania:
Pamiętaj, tylko szczere odpowiedzi pozwolą Ci uzyskać wiedzę na swój temat i pomogą podjąć właściwą decyzję związaną z terapią i leczeniem alkoholizmu.

 1. Czy kiedykolwiek w czasie swojego życia rzeczywiście odczuwałeś/aś silną potrzebą sięgnięcia po alkohol?
 2. Czy w przeszłości spotkałeś/aś się z sytuacją kiedy to ktoś z osób Ci znanych negatywnie podchodził do tego, że spożywasz alkohol?
 3. Czy kiedyś czułeś/aś smutek, wstyd, zażenowanie a może jakieś wyrzuty sumienia w związku ze spożywaniem nadmiernej ilości alkoholu?
 4. Czy zauważyłeś/aś kiedykolwiek, że tuż po przebudzeniu się stwierdziłeś/aś, że najlepsze co pobudzi Cię rano to butelka jakiegoś alkoholu?

Uzyskanie co najmniej dwóch twierdzących odpowiedzi na powyższe pytania wskazuje na znaczne prawdopodobieństwo uzależnienia od alkoholu. W takim wypadku warto podjąć skuteczne i zdecydowane leczenia uzależnienia od alkoholu, które przełoży się na poprawę jakości życia.

Wyniki tu uzyskane mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić indywidualnej diagnozy psychologicznej czy lekarskiej.

Dlaczego leczenie alkoholizmu jest tak istotne?

Ze względu na szereg przyczyn warunkujących rozwój uzależnienia alkoholowego, jego długotrwały przebieg i destrukcyjny wpływ na równowagę biopsychospołeczną organizmu nie jest możliwe usunięcie objawów choroby przy pomocy jednego leku, hipnozy, akupunktury, czy innych pojedynczych oddziaływań. Konieczne jest skuteczne leczenie odwykowe – rozpoznanie etapu choroby i zaplanowanie terapii (mającej na celu ograniczenie lub rezygnację ze spożywania go),  wypracowanej nowego rodzaju osobowości oraz wzięcie na warsztat zupełnie nowych zdolności oraz czynności, które staną się godnym zastępstwem dla szkodliwym nawyków. W naszym ośrodku pod Wrocławiem prowadzimy także stacjonarne odtrucia alkoholowe, ale ta metoda stosowana jest w ostateczności.

Leczenie alkoholizmu Mandala Wrocław

Leczenie alkoholika – jakie metody przyjąć?

W jaki sposób alkoholik może wyleczyć się z alkoholizmu? Jedynie poprzez systematyczną psychoterapię prowadzoną przez wykwalifikowanych specjalistów terapii uzależnień, odtrucia wg. określonego programu lub poprzez realizację samopomocowego Programu Dwunastu Kroków.

Leczenie alkoholizmu we Wrocławiu  – jak i gdzie?

Jeśli poszukujesz pomocy dla siebie lub uzależnionych od alkoholu osób w Twoim otoczeniu, skontaktuj się z naszym ośrodkiem nieopodal miasta Wrocław i ustal termin spotkania. Być może niezbędne okaże się przeprowadzenie odtrucia. Ośrodek Mandala pod Wrocławiem powstał z myślą o leczeniu i wsparciu osób, które potrzebują pomocy między innymi w zakresie alkoholizmu. Wierzymy, że każda osoba zmagająca się z problemem alkoholowym może skutecznie odstawić butelkę i raz na zawsze pozbyć się uzależnienia.

Problem alkoholizmu może mieć rozległe przyczyny, warto dokładnie się im przyjrzeć i znaleźć u alkoholika te, które to rzeczywiście są głównym sprawcą picia. Leczenie alkoholizmu w naszym ośrodku umożliwia takie czynności. Proponujemy skuteczne leczenie uzależniania od alkoholu dla osób w każdym wieku oraz na każdym etapie problemu z alkoholem. Leczenie alkoholizmu na Dolnym Śląsku może być skuteczne przede wszystkim w naszym ośrodku – Mandala została profesjonalnie przygotowana w każdym aspekcie i pod każdym względem. Posiadamy profesjonalną kadrę terapeutów oraz specjalistów w zakresie leczenia alkoholizmu, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność.

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Leczenie uzależnień alkoholowych jest trudne i wymaga znacznego wysiłku nie tylko ze strony naszych terapeutów ale również ze strony pacjentów, którzy trafiają do naszego ośrodka. Mandala – ośrodek położony nieopodal Wrocławia na Dolnym Śląsku jest doskonale dostosowany do różnorodnych strategii. Proponujemy kontakt z naszymi przedstawicielami i osobisty przyjazd do naszego ośrodka w celu zapoznania się z naszymi możliwościami.

facebook