MANDALA Prywatna klinika leczenia uzależnień

Jak przestać pić i leczyć się z alkoholizmu?

Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać by przestać pić, to uświadomienie sobie, że w naszym życiu pojawił się problem z alkoholem. Świadomość to absolutna podstawa, by rzucić picie. Jednak nie oznacza to, że później będzie z górki. Nałóg alkoholowy nie jest łatwy w wyleczeniu. Zazwyczaj konieczna jest fachowa pomoc ośrodków leczenia uzależnień – w większości przypadków terapia na własną rękę nie przynosi zadowalających efektów, nawet prowadząc do pogłębiania choroby. Dlatego odwyk należy traktować jako konieczność.

Rozwój uzależnienia przebiega w sposób przyjemny. Alkohol rozluźnia, ośmiela, dodaje pewności siebie. Większość alkoholików nawet nie zdaje sobie sprawy z momentu, w którym etanol przejmuje nad nimi kontrolę. Staje się nieodłącznym elementem codzienności, już nie tylko spotkań w gronie przyjaciół. Po pewnym czasie początkowa radość zamienia się w smutek, alkoholik w samotności spożywa trunki, często próbując na własną rękę zerwać z nałogiem. Niestety, w zdecydowanej większości przypadków bezskutecznie.

Alkoholizm jest chorobą przewlekłą, bywa śmiertelną. By rzucić picie należy skorzystać z pomocy ekspertów. Jedynie odtrucie, a następnie terapia, pozwolą wyswobodzić się z sideł nałogu. To jedyny sposób, by skutecznie wyleczyć się z alkoholizmu.

facebook